• Publicitate

Ce imi place in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde iulicka205 » 29 Noi 2010, 09:01

Urziceanu Zina scrie:in fiecare an vad copacii cum infrunzesc si cum desfrunzesc, cum pleaca si vin pasarile migratoare, ce culoare are cerul. in Romania eram intrebata mereu de ce sunt suparata desi nu eram iar aici mi se spune ca zambesc frumos desi nu sunt vesela. how come?

frumos
iulicka205
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Mariana2012 » 30 Noi 2010, 15:33

Iata ce imi place mie in Canada (nu neaparat in acesta ordine):

1. Desi locuiesc in GTA (Mississauga), nu simt poluarea in aer. Nu e praf, nu miroase a fum.
2. La 10 minute de casa, am alei de biciclete, si o padure - parc, pe malul raului
3. Se conduce civilizat
4. Lumea e relaxata si politicoasa
5. Sunt multumita de sistemul de sanatate. Avem un medic de familie bun si eficient, amandoi copiii au fost nascuti aici, sotul operat, iar cand am avut urgente cu copiii am mers direct la Sick Kids, si am intrat in maxim 20 minute de fiecare data
6. In firma unde lucrez (si probabil in multe alte firme din Toronto) peste 50% sunt emigranti din toate continentele.
7. Diversitatea culinara. Bogatia culinara a atator natii de pe pamant parca s-a adunat in Canada. Nu credeam vreodata ca am sa ajung sa mamanc cu atata placere peste crud :)
8. Sunt recunoscuta profesional cot la cot cu cei care au facut facultate in Canada - asta dupa ce am aderat la ordinul profesional
9. Sunt foarte multe activitati sportive pentru copii (si adulti desigur). Copiii mei fac inot, gimnastica, patinaj si ski. Nu toate odata desigur :) Iar posibilitiatile sunt nelimitate.
10. O familie poate trai dintr-un singur salariu (nu salariu mediu, ci de Proffessional)
11. Imi place metalitatea majoritatii, lipsita de nationalism, rasism, sexism etc. Eu insami nu mai judec de mult oamenii dupa aceste criterii.
12. Parcurile si locurile de camping
13. Psihologia cresterii si educarii copiilor
14. Dupa 2 ani de Canada am devenit proprietar de apartament, si ulterior de casa (in Romania in orasul de provincie de unde vin asta era un vis indepartat ...)
15. RESP (unde statul contribuie cu 20% la fondul economisit pentru facultatea copiilor)
16. RRSP
17. Toamna in GTA
18. Zapada proaspata si nenumratele partii de sanius
19. Piscine si patinoare la greu (Mississauga are vreo 12 piscine publice acoperite, si nu stiu cate de vara)
20. Meciurile Raptors (live)
21. Haloween
22. Vacantele in Florida
23. Weekendurile lungi
24. In afara de copiii mei :) - nu prea am motive sa ma enervez in general. Viata e calma si organizata, desi suntem mereu foarte ocupati
25. Multe firme au program de platit studii

Ce nu imi place:
1. Pretul la gradinite
2. Distantele mari
3. Viata sociala limitata
4. Lipsa rudelor
5. Pierderea identitatii culturale
6. Concediul de maternitate de 1 an, platit maxim $1,400 pe luna
7. Concediul anual ajunge la 4 saptamani dupa 5-10 ani de munca. Se incepe cu 2 saptamani
8. Pretul studiilor superioare (ca sa devii doctor, cost cam $100,000). Deci trebuie sa economisesc la greu daca imi vreau copiii la faculate.
Mariana2012
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde donald » 03 Dec 2010, 08:51

Tocmai am fost prin Edmonton si mi-a placut f mult, seamana pe alocuri cu Montreal, arata a oras. Calgary e ca un sat cu 1 mil de locuitori.
"Hiya, toots!". "Oh boy, oh boy, oh boy"
donald
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Gator » 05 Dec 2010, 11:56

donald scrie:Tocmai am fost prin Edmonton si mi-a placut f mult, seamana pe alocuri cu Montreal, arata a oras. Calgary e ca un sat cu 1 mil de locuitori.

I am very much surprized. Credeam ca e invers.
8)
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Hiimmmm...

Mesajde chivubianca » 19 Ian 2011, 19:29

Makavelul scrie:ce-mi place in Canada? femeile!

Esti sigur???
chivubianca
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde traianm » 04 Feb 2011, 05:07

Uite si un prim mesaj reusit :wink:
numaratoarea inversa a inceput
traianm
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...