• Publicitate

Relocare in Quebec

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Relocare in Quebec

Mesajde P57 » 01 Sep 2009, 13:52

Pentru cei care sint deja in Canada si vor sa vina in Quebec, o pot face in mai putin de o saptamina.

1) Gasesti unde sa stai
2) Te duci la cursurile de francizare gratuit (asta daca nu esti de prea mult timp in
Canada)

Simple like that.
Avantaje:
Totul este mai ieftin.
Poti sa-ti permiti sa-ti continui scoala.
Sistemul din Quebec merge. Impozitul pe salariu este mai mare, dar acopera toate necesitatile tale.
Gradinita ieftina, scoala ieftina, etc.

Dezavantaj:
Este mai frig, dar asta e.

La ce-mi foloseste mie ca in Ontario(de exemplu) ca nu mi se impoziteaza salariul cind daca vreau sa-mi trimit copii la gradinita preturile astora sint prohibitive?Orice vreau sa fac ma rupe la buzunar.
Si alte variatiuni pe aceeasi tema.
Lasind de o parte ca salariile sint identice la palierul in care sint majoritatea.
P57
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Relocare in Quebec

Mesajde mihaialex030405 » 01 Sep 2009, 14:17

P57 scrie:Lasind de o parte ca salariile sint identice la palierul in care sint majoritatea.

Atunci vine o intrebare foarte simpla : daca salariile sunt identice, dar cheltuielile mult mai mari, iar acest lucru se stie inainte de emigrare, de ce sunt atatia care emigreaza in Ontario ? Pentru peisaj ? :cry: :cry:
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 01 Sep 2009, 14:20

P57 scrie:2) Te duci la cursurile de francizare gratuit (asta daca nu esti de prea mult timp in Canada)

La MICC, francizarea ramine gratuita la timp partial, chiar daca ai depasit 5 ani de Canada (s-a schimbat legea acum vreun an).

La comisiile scolare, taxele sint absolut abordabile (ceva de genul 60-70 $ pe sesiune), indiferent de statut (rezident, refugiat sau cetatean).
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Rom » 01 Sep 2009, 14:37

Aurelia Sirbu scrie:
P57 scrie:2) Te duci la cursurile de francizare gratuit (asta daca nu esti de prea mult timp in Canada)

La MICC, francizarea ramine gratuita la timp partial, chiar daca ai depasit 5 ani de Canada (s-a schimbat legea acum vreun an).

La comisiile scolare, taxele sint absolut abordabile (ceva de genul 60-70 $ pe sesiune), indiferent de statut (rezident, refugiat sau cetatean).

:shock: :shock: :shock:
adica la timp plin platesti acum !? eu stiam ca iti dau 450$ pe luna daca studiezi la timp plin franceza MICC.
iar franceza si engleza se poate studia oriunde GRATUIT in Canada
4 ore X 5 zile pe saptamana
Rom

I s-a multumit: 0 data

Mesajde lna » 01 Sep 2009, 14:41

P57 scrie:Avantaje:
Totul este mai ieftin.
Poti sa-ti permiti sa-ti continui scoala.
Sistemul din Quebec merge.

Dezavantaj:
Este mai frig, dar asta e.

Nene, o merge pentru quebecosi. Apropos, in cit timp iti gasesti un job asa normal aici fata de provinciile celelalte?

Pe mine ma lasa rece ca este ieftin totul cind de fapt nu exista mijloace de a te intretine, adica nu ajungi usor la un job. Iar cind se intimpla, mori acolo ca nu gasesti usor un al 2-lea. Oricum, fara scoala, ca emigrant in Quebec esti zero, ceea ce nu pot spune de alte parti. Vorbesc din exemple personale. Cit despre reusita, se mai intimpla dar cred ca respectivii ori au noroc cu karu ori se lauda.

Problema esentiala a quebecului nu este frigul, este rautatea lor dusa in extrem vizavi de emigranti. Si asta se vede peste tot. Numai cine nu vrea nu vede. La un interviu, intre un prostovan quebecos care ride tot timpul si vorbeste deamboulea versus un emigrant cu scoala si experienta deasemenea in Quebec, este ales primul in majoritatea cazurilor.

Si as mai zice, dar ma opresc.
lna
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 01 Sep 2009, 14:45

Rom scrie: :shock: :shock: :shock:
adica la timp plin platesti acum !? eu stiam ca iti dau 450$ pe luna daca studiezi la timp plin franceza MICC.
iar franceza si engleza se poate studia oriunde GRATUIT in Canada
4 ore X 5 zile pe saptamana

Daca ai citi atent textul nu te-ai mai soca atita. Era vorba despre cu totul altceva.

P57 spunea ca te duci la cursurile de francizare gratuit, asta daca nu esti de prea mult timp in Canada. Au dreptul la francizare la timp plin numai cei care sint in Canada de mai putin de cinci ani (cu statutul deja amintit). O data ce au depasit cei cinci ani, nu mai au acces la timp plin, ci numai la timp partial (de asemenea gratuit).

La comisiile scolare costa oricum, indiferent de cit timp esti in Canada.
E (mai) clar acum?

PS: Alocatia e de 115 $ pe saptamina, plus (eventual) 14,75 (parca) pentru transport.
Bafta
Aurelia Sirbu

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Următorul

Înapoi la Canada - 100%