• Publicitate

Relocare in Quebec

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde bellboy » 15 Sep 2010, 22:59

Radu7777 scrie:Aurelia, sunt de acord cu ce se scrie acolo, dar care e conexiunea cu Quebec-ul ? nu poti face downshifting si in Alberta sau BC ?

ce e asa de greu de inteles? cand e evident ca dpv financiar, imigrantii romani de aici ii spulbera pe cei din Quebec, si ca-n garderii de 7$/zi nu mai crede nici mos craciun, hop! un nou as scos din maneca, si-anume donwshifting-ul, care in Quebec inlocuieste cuvantul somaj/social ori locurile de munca underpaid.

nu stiu cat e alocatia de downshift in Quebec, dar f multi beneficiaza de ea.

noi aici suntem nika, in Quebec e plin de ingineri, doctori, profesori care downshifteaza la greu pe salarii in jumate fata de aici, dar cu impozite duble.

quebecii vin cu miile pe an in alberta, ca s-au saturat de atata downshift.
bellboy
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 15 Sep 2010, 23:27

Gator scrie:
... placerea de a sta la ora 11 dimineata pe malul
unui riu, sau trezitul de dimineata la ora 10, cu gazeta in pat etc.

Parea interesant pina la perla asta. Numai un autor roman extaziat dupa nemunca europeana putea sa toarne asa o idiotenie. Se uita prea repede ca bunastarea Occidentului a fost creata prin munca asidua (prin bunastare nu inteleg numaidecit partea materiala). Acuma pricep stupoarea lui fiu-meu cind s-a pomenit dimineata in zi de lucru pe strazile Montrealului cu terasele deja pline: lumea e in plin downshifting. :twisted: Altminteri, a avut o gramada de fun.
Downshiftati, baieti si fete, numai downshiftati!

pai da, pariez ca si lu săracu bunică-miu, 'mnezău să-l ierte, i-ar fi placut oleaca de downshifting, să se trezească la ora 10 cu gazeta in pat, numai ca, primo, nu prea isi permitea gazeta, si secundo, daca s-ar fi trezit la ora 10 atunci vaca, purcelul si gainile ar fi fost moarte de foame de mult ...
asa-mi plac mie filosofii care au ca motto "munca e pentru tractoare si pentru negri" ...
lasati, copilasi, ca indata nu mai au tractoarele cu ce sa muncească si o sa vina un downshifting generalizat de n-o sa-l puteti duce :lol:
ps : cand am zis ca sunt de acord cu downshiftingu ma refeream la partea cu fuga dupa bunuri materiale
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 16 Sep 2010, 08:21

Radu7777 scrie:Aurelia, sunt de acord cu ce se scrie acolo, dar care e conexiunea cu Quebec-ul ? nu poti face downshifting si in Alberta sau BC ?

S-a inteles un pic gresit ceea ce voiam eu sa transmit. N-are, evident, nici o legatura cu Québec-ul, are legatura doar cu o anume calitate a vietii si atit.

Pentru mine, personal, are legatura si cu ceea ce (nu) imi permiteam in Romania si imi pot permite aici. :wink:

PS
Hai, nu te face ca nu intelegi, ca nu era vorba despre bunici acilea. :wink:
Oricum, din unele puncte de vedere, oamenii de la tara sint (paradoxal, nu?) mult mai fericiti decit unii cu muuuulte patalamale. Si chiar mai intelepti - dar asta e subiect de topic aparte.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde bertro » 16 Sep 2010, 08:39

Gator scrie:
... placerea de a sta la ora 11 dimineata pe malul
unui riu, sau trezitul de dimineata la ora 10, cu gazeta in pat etc.

Parea interesant pina la perla asta. Numai un autor roman extaziat dupa nemunca europeana putea sa toarne asa o idiotenie. Se uita prea repede ca bunastarea Occidentului a fost creata prin munca asidua (prin bunastare nu inteleg numaidecit partea materiala). Acuma pricep stupoarea lui fiu-meu cind s-a pomenit dimineata in zi de lucru pe strazile Montrealului cu terasele deja pline: lumea e in plin downshifting. :twisted: Altminteri, a avut o gramada de fun.

Corect: articolul ala o impinge la extreme, dar idea de a mentine mereu un work-life balance rezonabil nu cred ca e rea. Lenea e o prostie, dar nici sa muncesti in mod constant mult mai mult decat e necesar nu e eficient: duce la surmenaj, stress si pana la urma iti scade eficienta si productivitatea.
Stiu cazuri de persoane care au cedat dupa perioade indelungate cu multe ore peste program si au stat apoi saptamani intregi in concediu medical, practic anuland avantajul acumulat prin acele ore peste program. Stiu cazuri atat in Romania, cat si aici. Nu cred ca are legatura cu tara sau provincia in care lucrezi, ci cu job-ul pe care il ai, politica firmei si -pana la urma- politica ta personala. Trebuie sa ai taria sa spui "stop" si curajul sa parasesti un job care te epuizeaza pe termen lung. Stiu oameni care cand au simtit ca devin extenuati, si-au dat demisia si s-au mutat in alta parte unde puteau avea un work-life balance mai rezonabil. Altfel intri intr-un cerc vicios in care te stresezi inca inainte sa ajungi la munca, pt ca stii ce te asteapta.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 16 Sep 2010, 09:29

bertro scrie:idea de a mentine mereu un work-life balance rezonabil nu cred ca e rea. Lenea e o prostie, dar nici sa muncesti in mod constant mult mai mult decat e necesar nu e eficient: duce la surmenaj, stress si pana la urma iti scade eficienta si productivitatea.

Da, Bertro, exact asta am vrut sa spun. Multumesc pentru comentariu, io n-am fost in stare sa explic. :wink: (De fapt, tot un fel de lehamite, legata de dorinta de a evita "anumite" comentarii.)
Bafta
Aurelia Sirbu

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Inginer in Quebec

Mesajde bellboy » 16 Sep 2010, 10:58

Iaca ce ii asteapta pe inginerii romani in Quebec (am pus pagina deja tradusa, e si un video acolo pt cei ce stiu franceza):

http://translate.google.com/translate?h ... html&twu=1

Cristian Merloi este pe Linkedin ing. mecanic.
Ati auzit voi sa pateasca romanii asa ceva prin restul canadei ?

Si inca un articol (tradus) despre tratamentul imigrantilor in Quebec:

http://translate.google.com/translate?h ... it-mal.php

extras tradus:

The fact that some human resource managers who are instructed by their employer to hire no immigrant, it exists unfortunately notes Marie-Therese Chicha. Although there are very open employers, the majority remain cautious with respect to immigrants, she found during her research. "They may be afraid that those immigrants require accommodations that their quebecer collegues refuse to accept."

poate ne traduce d-na profesoara mai bine intr-o pauza dintre lehamite si downshift.
bellboy

I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%