• Publicitate

Relocare in Quebec

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde crbn » 13 Apr 2013, 21:24

In ce zona stati?
I ♥ Romania
crbn
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Re: Relocare in Quebec

Mesajde Aurelia Sirbu » 13 Apr 2013, 23:22

ankann scrie:Unde se poate studia Gratuit franceza si engleza in Montreal, de exemplu? Noi am ajuns acum o saptamana si din ce am aflat, pentru ca am venit cu viza de munca (sotul lucreaza) nu avem dreptul la cursul de francizare. Cineva ne poate lamuri? Multumesc

Ce cod aveti pe documentul de imigrare in dreapta sus? (Type de cas)
20 sau 27?
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Relocare in Quebec

Mesajde vas70 » 25 Apr 2013, 08:15

Pentru Bellboy
Ai perfecta dreptate.Multi romani au ales Quebec ca destinatie si acum le pare rau.In primul rand pentru un job bun trebuie sa stii foarte bine si engleza si franceza daca vrei sa lucrezi in jurul Montreal.Sunt in Qc. de 7 ani si regret enorm ca am ales aceasta provincie.Nu am ascultat de amicii mei din Ontario care m-au sfatuit sa nu emigrez in Qc. deoarece este un fel de Moldova pentru Romania.In Qc. din pacate economia nu merge.Multe firme se inchid din cauza sindicatelor.Si in plus sunt foarte extremisti mai ales in afara Montreal.
Majoritatea romanilor lucreaza pe salarii de doi bani-9-10 pe ora in livrari pizza,mobila etc si merg la scoala in speranta ca intr-o zi va fi mai bine.Aici sunt foarte multe scoli si programe.O adevarata fabrica de diplome.Profesorii sunt de multe ori numai cu secundara si cel mult un DEP.Un exemplu-in contabilitate de mai bine de 4 ani se cere sa ai un Dec sau cel putin un AEC ,dar sunt in continuare programe la DEP de contabilitate.Aceasta pentru ca sa-si protejeze profesorii care au salarii de 60 dolari pe ora.Acelasi lucri si la francizare .Sunt multi profesori incapabili,te trec de la un nivel la altul fara sa stii franceza. Important ca ei au salarii bune.Totul este frumos pana cand termini francizarea si apoi descoperi realitatea Quebecoasa.Vreau sa subliniez ca salarul mediu in QC.este superior numai fata de provinciile Atlantice.
Un sfat pentru noii emigranti-nu puneti in calcul ca in QC.chiria si garderia sunt mai mici ca pret.Daca stiti engleza mergeti pe partea engleza.Oricum engleza este mai usoara si se invata mai repede.Peste tot inceputul este greu dar in partea engleza ai sansa sa evoluezi.In Qc.au nevoie doar de emigranti de mana a doua care sa lucreze la banda.Sunt si exceptii dar foarte putine.Chiar ar fi curios sa facem o statistica a celor care scriu pe forum in ce priveste salariile.Sa vedem unde o duc mai bine romanii?Cel mai mare salar care il cunosc aici este de 60.000 pe an.In Ontario cunosc 3 persoane care au peste 100.000 an(Fiecare).[/quote]
vas70
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Kuki » 26 Apr 2013, 14:50

vas70 scrie:Pentru Bellboy
Cel mai mare salar care il cunosc aici este de 60.000 pe an.In Ontario cunosc 3 persoane care au peste 100.000 an(Fiecare).
[/quote]

Profesorii (la secondaire) cu vechime mai mare de 10 ani au undeva pe la 70 si ceva de mii pe an.
Chiar tu spuneai de profesori la DEC, DEP etc, cu salarii de 60 pe ora.
Sa nu imi spui ca romanii (sau, in general, imigrantii) nu au acces la astfel de profesii, eu sunt unul din ei si cunosc multi altii.
La vie sourit à celui qui sait lui sourire.
Kuki

I s-a multumit: 7 ori

Mesajde dany_s » 29 Apr 2013, 08:12

vas70 scrie:Pentru Bellboy
Ai perfecta dreptate.Multi romani au ales Quebec ca destinatie si acum le pare rau.In primul rand pentru un job bun trebuie sa stii foarte bine si engleza si franceza daca vrei sa lucrezi in jurul Montreal.Sunt in Qc. de 7 ani si regret enorm ca am ales aceasta provincie.Nu am ascultat de amicii mei din Ontario care m-au sfatuit sa nu emigrez in Qc. deoarece este un fel de Moldova pentru Romania.In Qc. din pacate economia nu merge.Multe firme se inchid din cauza sindicatelor.Si in plus sunt foarte extremisti mai ales in afara Montreal.
Majoritatea romanilor lucreaza pe salarii de doi bani-9-10 pe ora in livrari pizza,mobila etc si merg la scoala in speranta ca intr-o zi va fi mai bine.Aici sunt foarte multe scoli si programe.O adevarata fabrica de diplome.Profesorii sunt de multe ori numai cu secundara si cel mult un DEP.Un exemplu-in contabilitate de mai bine de 4 ani se cere sa ai un Dec sau cel putin un AEC ,dar sunt in continuare programe la DEP de contabilitate.Aceasta pentru ca sa-si protejeze profesorii care au salarii de 60 dolari pe ora.Acelasi lucri si la francizare .Sunt multi profesori incapabili,te trec de la un nivel la altul fara sa stii franceza. Important ca ei au salarii bune.Totul este frumos pana cand termini francizarea si apoi descoperi realitatea Quebecoasa.Vreau sa subliniez ca salarul mediu in QC.este superior numai fata de provinciile Atlantice.
Un sfat pentru noii emigranti-nu puneti in calcul ca in QC.chiria si garderia sunt mai mici ca pret.Daca stiti engleza mergeti pe partea engleza.Oricum engleza este mai usoara si se invata mai repede.Peste tot inceputul este greu dar in partea engleza ai sansa sa evoluezi.In Qc.au nevoie doar de emigranti de mana a doua care sa lucreze la banda.Sunt si exceptii dar foarte putine.Chiar ar fi curios sa facem o statistica a celor care scriu pe forum in ce priveste salariile.Sa vedem unde o duc mai bine romanii?Cel mai mare salar care il cunosc aici este de 60.000 pe an.In Ontario cunosc 3 persoane care au peste 100.000 an(Fiecare).
[/quote]

Vasi70, multumim pt relatare, intradevar e destul de neagra treaba in Qc.

Cand zici "majoritatea" te referi la cam 50.1% sau mai mult spre 90%?

Cum spui, o analiza serioasa ar trebui facuta pt ca e inadmisibil ca romanii sa vina aici si sa stea majoritatea pe 9-10$/ora in timp ce profesorii, totzi quebecosi, sa castige de la 60 in sus (72.11 aia care au cursuri dimineata).

Eu in Ontario nu cunosc salariile cunostintelor dar in Quebec se confirma ce spui acum ca stau sa ma gandesc si sa calculez. 74% au sub 10$/ora sau lucreaza la livrare pizza + bs, 21% au intre 10$ si 11.50$, 4.5% au intre 11.50 si 12.5 si cativa au putin peste.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Relocare Quebec

Mesajde vas70 » 03 Mai 2013, 08:41

Daca este atat de alba situatia,de ce sunt mai multi romani care pleaca din Quebec spre Canada engleza si nu invers?
Din cauza iernii? :lol:
vas70
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%