• Publicitate

Unde pot calatori cu viza de rezident permanent?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde cbetiu » 10 Noi 2009, 12:44

N-are nici o legatura.

Viza de rezident permanent este buna doar pentru o singura intrare in Canada. Pentru nimic altceva. Apoi primesti Permanent Resident Card. PRCul e bun dupa asta sa dovedesti in Canada ce e cu tine pe aici daca esti vreodata intrebat si sa poti reintra in Canada pina iti iei cetatenia, daca ai iesit in prealabil bineinteles(cu pasaportul pe care-l ai). De calatorit, calatoresti pe baza pasaportului valabil pe care il detii, deci vezi care sint acolo conditiile si restrictiile.

In privinta a ceea ce ai zis, cu Europa, presupun ca inca nu ai devenit rezident permanent (n-ai aterizat inca aici pentru prima data). Asadar, daca pasaportul tau iti permite sa intri in EU fara viza atunci e ok. Daca nu, nu. Dupa cum am zis in primul rind, n-are nici o legatura PR cu plimbatu' prin EU.

Ca fapt divers si daca nu ma insel, in Elvetia poti intra cu pasaportul valabil si cu PRC ca si cum ai fi Canadian, dar asta numai pentru ca asa vor elvetienii. E o miscare unilaterala a lor. A se retine, cu PRC, nu cu viza aia frumos colorata si cu holograme.

Bafta si drum bun!
FRVGALITAS SEVERITAS FIDELIS
AB SSS KAN
cbetiu
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde apetrei florin » 10 Noi 2009, 12:46

Inspiron999 scrie:multumesc pentru raspunsuri,ma interesa Europa, de exemplul am vazut ca poti procura bilete mai ieften in Europa pentru monreal,si imi era interesant daca pot pleca cu viza de rezident permanent in aeroportul din europa.

suna si tu pe la ambasade, nu trebuie sa fie greu sa obtii viza de tranzit
apetrei florin

I s-a multumit: 0 data

Mesajde cbetiu » 10 Noi 2009, 12:55

Inca un lucru despre preturile biletelor. De ce nu incerci sa afli ce preturi poti obtine de la OIM?
FRVGALITAS SEVERITAS FIDELIS
AB SSS KAN
cbetiu

I s-a multumit: 1 data

Mesajde Inspiron999 » 10 Noi 2009, 13:54

OIM-mul de la Moldova nu ofera bilete din pacate...
la Berlin poti procura bilete uneori chiar si cu 230 euro+100 de euro drumul din Moldova la Berlin=330 de euro (super!!!)
Inspiron999
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde vele » 21 Mar 2010, 10:01

Keneth scrie:dar multi din noi iti recomandam sa stai acasa in Moldova si sa mai inveti sa te exprimi inainte de a zbura prima data in viata ta cu aveonu'

Ken, esti rautacios :protest: ..........lasa-i omului timp sa invete ce si cum, daca a fost considerat bun pt. a primi viza, o fi bun si sa se exprime si sa se descurce aici!!!!!!! Acorda-i macar prezumtia de nevinovatie.......nu toata lumea a fost plimbata prin Ieuropa dezvoltata ca altii, inainte de a pune piciorul in Canada.............. Peace brother :headbang:
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 12 ori

Mesajde Inspiron999 » 21 Mar 2010, 15:29

Keneth scrie:dar multi din noi iti recomandam sa stai acasa in Moldova si sa mai inveti sa te exprimi inainte de a zbura prima data in viata ta cu aveonu'

Desteptule,nu raspunde pentru multi,caci multi raspund normal la intrebare,numai unul tu te-ai gasit asa destept si atotstiutor.Daca erai asa de destept cum te crezi erai sa ai si macar putina cultura,dar ai dat dovada cine esti,dupa raspunsurile tale stupide LOL
P.S> in special pentru tine iti spun ca zbor cu avionul de doua ori pe luna in diferite tari,caci asa mii lucru,dar tu cred ca pina ai zburat in Canada nici nu ai vazut avion,ci doar la TV.
Toate cele bune,si gindeste inainte de a scrie ceva sa nu pari acela de care ai dat dovada.
Inspiron999
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%