• Publicitate

Detalii despre ajutor social?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Detalii despre ajutor social?

Mesajde valibulgaru » 22 Oct 2010, 00:13

am o intrebare cat este ajutorul social: sot , sotie si un copil si cat de repede se poate da
Multumesc
valibulgaru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde vele » 22 Oct 2010, 08:07

Vreo 850 de dolari in cazul vostru; mai primiti alocatia pt. copil vreo 500$/3 luni de la provincial si vreo 250$/luna de la federal. In plus mai puteti primi ~ 80$/luna alocatie pt. chirie. In mare, cam asta este. Sumele pot varia cu pana in 50$ fiecare.
De primit socialul, il veti primi dupa 3 luni de la data aterizarii in Canada, si dupa ce faceti dovada epuizarii fondurilor proprii cu care ati intrat in tara, adica pastrati toate chitantele cu care faceti cumparaturi. Desigur, nu cred ca achizitia unei masini noi cu 30 000$ va fi luata in considerare ca o cheltuiala necesara si inevitabila.......... :lol: ..........
NB Informatiile sunt valabile pt. Quebec, nu stiu in alte provincii cum sta cazul.
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 13 ori

Mesajde darius-ro » 22 Oct 2010, 09:10

Mai este posibil sa va ceara si un extras de cont de la banca din Romania,pentru a dovedi ca nu mai aveti bani acolo.
Va spun asta pentru ca noua ne-au cerut acest extras si a fost destul de dificil sa-l obtinem (prin intermediul prietenilor).
Multa bafta !
darius-ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde vele » 22 Oct 2010, 12:58

darius-ro scrie:Mai este posibil sa va ceara si un extras de cont de la banca din Romania,pentru a dovedi ca nu mai aveti bani acolo.
Va spun asta pentru ca noua ne-au cerut acest extras si a fost destul de dificil sa-l obtinem (prin intermediul prietenilor).
Multa bafta !

Iar tu puteai replica faptul ca nu ai nici un cont deschis la banci in RO, deci nu ai ce extras de cont sa le aduci............. In cazul in care ai cont in RO, ar fi indicat sa ai acces pe easyweb, si le poti da cate extrase vor :lol: ........... dar sa mai ai doar cativa dolari in cont!!!!!!!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 13 ori

Mesajde darius-ro » 22 Oct 2010, 15:04

vele scrie:
darius-ro scrie:Mai este posibil sa va ceara si un extras de cont de la banca din Romania,pentru a dovedi ca nu mai aveti bani acolo.
Multa bafta !

Iar tu puteai replica faptul ca nu ai nici un cont deschis la banci in RO, deci nu ai ce extras de cont sa le aduci............. In cazul in care ai cont in RO, ar fi indicat sa ai acces pe easyweb, si le poti da cate extrase vor :lol: ........... dar sa mai ai doar cativa dolari in cont!!!!!!!!!

Mda! Este plina lumea de profesori ca tine cu vaste cunostinte in mai toate domeniile si pentru ca oamenii sunt ffffff....stiutori,nu mai pot sa dea un raspuns simplu la o intrebare concreta.
Eu cred ca este mult mai usor sa ceara un extras de cont la banca in Romania decat sa vina aici si sa aiba nevoie de acces pe easyweb sau sa mai dea explicatii unui functionar capos care vrea hartia respectiva.
Multa bafta viitorilor emigranti !
darius-ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde mihaialex030405 » 22 Oct 2010, 15:46

darius-ro scrie:
vele scrie:
Multa bafta !

Mda! Este plina lumea de profesori ca tine cu vaste cunostinte in mai toate domeniile si pentru ca oamenii sunt ffffff....stiutori,nu mai pot sa dea un raspuns simplu la o intrebare concreta.
Eu cred ca este mult mai usor sa ceara un extras de cont la banca in Romania decat sa vina aici si sa aiba nevoie de acces pe easyweb sau sa mai dea explicatii unui functionar capos care vrea hartia respectiva.
Multa bafta viitorilor emigranti !

Nu mai speria, frate, lumea cu idei de-astea trasnite !!
De la care banca sa ceara extras ? De unde stie agentul de la emploiquebec de banca din Romania ? Si care banca anume ? Si de unde reiese ca mai are cineva bani in Romania dupa ce a emigrat ?
Nu mai veniti cu s.f.-uri de-astea, ca si-asa e plin forumul !!!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - 100%