• Publicitate

Detalii despre ajutor social?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Ai plecat prea devreme

Mesajde laurent_db » 24 Oct 2010, 10:40

rikkyy scrie:Eu a trebuit sa alerg in 3 orase diferite din Romania, sa merg personal, ca sa pot inchide toate conturile, desi erau la aceeasi banca, si mi s-ar fi parut normal ca un singur functionar de la o singura sucursala sa poata face toata treaba asta.

Ai vazut frate daca te-ai grabit si ai plecat prea devreme. Acum se pot inchide de la orice sucursala. :)
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Re: Ai plecat prea devreme

Mesajde rikkyy » 24 Oct 2010, 10:49

rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde radoo07 » 24 Oct 2010, 15:22

salut............referitor la discutia cu contul din Romania.. este posibil sa ai cont cu ceva bani (de zile negre) si sa declari ca nu? Pot sa afle de undeva de existenta lui?
Je me souviens :)
radoo07
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde rikkyy » 24 Oct 2010, 17:31

radoo07 scrie:salut............referitor la discutia cu contul din Romania.. este posibil sa ai cont cu ceva bani (de zile negre) si sa declari ca nu? Pot sa afle de undeva de existenta lui?

In general, aici esti crezut pe cuvant. Dar si daca trezesti suspiciuni, te verifica si te-au prins cu minciuna, te-ai ars.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde cami67 » 25 Oct 2010, 11:08

darius-ro scrie: Toate au fost bune si frumoase dar agentul ne-a intrebat daca mai avem bani in contul bancar din Romania.Noi am raspuns ca nu dar el a spus ca doreste o dovada din care sa rezulte ca nu mai avem bani in cont.Ne-a inmanat o hartie oficiala in care scria ca pt completarea dosarului este necesar extrasul de cont de la banca din Romania.

Iar tu daca ii raspundeai clar ca neavand nici un cont bancar in Ro, nu poti aduce dovezi de la toate bancile existente in Ro pt. a demonstra ca nu ai conturi, dar esti disponibil sa dai o declaratie pe proprie raspundere in acest scop, te-ar fi last in pace. Iar daca ar fi insistat in aberatia lui si i-ai fi cerut mai apoi sa vorbesti cu seful lui, eventual strecurai in discursul tau si un cuvant de genul `plainte` pentru atitudine ostila, si-ar fi schimbat probabil atitudinea pe care a avut-o fata de tine...
cami67
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Re: Ai plecat prea devreme

Mesajde alina023 » 26 Oct 2010, 08:09

laurent_db scrie:
rikkyy scrie:Eu a trebuit sa alerg in 3 orase diferite din Romania, sa merg personal, ca sa pot inchide toate conturile, desi erau la aceeasi banca, si mi s-ar fi parut normal ca un singur functionar de la o singura sucursala sa poata face toata treaba asta.

Ai vazut frate daca te-ai grabit si ai plecat prea devreme. Acum se pot inchide de la orice sucursala. :)

Din pacate nu este valabil pentru orice banca. Inca mai sunt banci care cer ca pentru inchiderea conturilor sa mergi la sucursala la care le-ai deschis! Vorbesc din proprie experienta...din pacate!
Montreal 12 Aug 2011
alina023
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%