• Publicitate

Detalii despre ajutor social?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde vele » 22 Oct 2010, 16:26

darius-ro scrie:
vele scrie:
darius-ro scrie:Mai este posibil sa va ceara si un extras de cont de la banca din Romania,pentru a dovedi ca nu mai aveti bani acolo.
Va spun asta pentru ca noua ne-au cerut acest extras si a fost destul de dificil sa-l obtinem (prin intermediul prietenilor).
Multa bafta !

Iar tu puteai replica faptul ca nu ai nici un cont deschis la banci in RO, deci nu ai ce extras de cont sa le aduci............. In cazul in care ai cont in RO, ar fi indicat sa ai acces pe easyweb, si le poti da cate extrase vor :lol: ........... dar sa mai ai doar cativa dolari in cont!!!!!!!!!

Mda! Este plina lumea de profesori ca tine cu vaste cunostinte in mai toate domeniile si pentru ca oamenii sunt ffffff....stiutori,nu mai pot sa dea un raspuns simplu la o intrebare concreta.
Eu cred ca este mult mai usor sa ceara un extras de cont la banca in Romania decat sa vina aici si sa aiba nevoie de acces pe easyweb sau sa mai dea explicatii unui functionar capos care vrea hartia respectiva.
Multa bafta viitorilor emigranti !

Era un raspuns simplu la o intrebare concreta, doar putin mai detaliat. Nu stiu de ce te-ai oparit, amice, a fost doar un sfat; cine vrea sa-l urmeze o face, cine nu, nu; nu ma consider profesor, poate doar cu ceva mai multa experienta ca dumneata :lol: Ti-as ramane insa dator daca mi-ai raspunde cum faci rost de extras de cont, de la o banca romanesca, daca NU mai ai nici un cont deschis in RO ......... Iar in ce priveste accesul web, pentru cei care mai au un cont bancar deschis in RO, consider ca este o idee logica, vezi propriul tau raspuns ( nu mai pui pe drumuri prieteni, neamuri, etc; in plus, poti avea acces la orice informatii in ceea ce priveste contul tau).
Am fost destul de clar de data asta? Daca e nevoie, fac si un desen :D !!!
Succese tuturor!!!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Mesajde darius-ro » 22 Oct 2010, 18:32

vele scrie:
darius-ro scrie:
vele scrie:
darius-ro scrie:Mai este posibil sa va ceara si un extras de cont de la banca din Romania,pentru a dovedi ca nu mai aveti bani acolo.
Va spun asta pentru ca noua ne-au cerut acest extras si a fost destul de dificil sa-l obtinem (prin intermediul prietenilor).
Multa bafta !

Iar tu puteai replica faptul ca nu ai nici un cont deschis la banci in RO, deci nu ai ce extras de cont sa le aduci............. In cazul in care ai cont in RO, ar fi indicat sa ai acces pe easyweb, si le poti da cate extrase vor :lol: ........... dar sa mai ai doar cativa dolari in cont!!!!!!!!!

Mda! Este plina lumea de profesori ca tine cu vaste cunostinte in mai toate domeniile si pentru ca oamenii sunt ffffff....stiutori,nu mai pot sa dea un raspuns simplu la o intrebare concreta.
Eu cred ca este mult mai usor sa ceara un extras de cont la banca in Romania decat sa vina aici si sa aiba nevoie de acces pe easyweb sau sa mai dea explicatii unui functionar capos care vrea hartia respectiva.

Era un raspuns simplu la o intrebare concreta, doar putin mai detaliat. Nu stiu de ce te-ai oparit, amice, a fost doar un sfat; cine vrea sa-l urmeze o face, cine nu, nu; nu ma consider profesor, poate doar cu ceva mai multa experienta ca dumneata :lol: Ti-as ramane insa dator daca mi-ai raspunde cum faci rost de extras de cont, de la o banca romanesca, daca NU mai ai nici un cont deschis in RO ......... Iar in ce priveste accesul web, pentru cei care mai au un cont bancar deschis in RO, consider ca este o idee logica, vezi propriul tau raspuns ( nu mai pui pe drumuri prieteni, neamuri, etc; in plus, poti avea acces la orice informatii in ceea ce priveste contul tau).
Succese tuturor!!!!!

Domnule VELE!
Nu ma deranjeza punctul dumneavoastra de vedere ci faptul ca incercati sa spuneti ca eu sperii lumea si ca incarc forumul cu tampenii.
Eu nu am postat pe forumul acesta decat 50 de mesaje in 4 ani si atunci a fost cand am avut nevoie de o informatie sau am dat un raspuns la o intrebare la care am stiut sa raspund. Asa am crezut si de data asta ca este bine sa stie oamenii ceea ce eu am trait .
Este vorba de centrul de Employ de pe Bobien est,acolo am fost si am cerut ajutorul social in ianuarie 2008. Toate au fost bune si frumoase dar agentul ne-a intrebat daca mai avem bani in contul bancar din Romania.Noi am raspuns ca nu dar el a spus ca doreste o dovada din care sa rezulte ca nu mai avem bani in cont.Ne-a inmanat o hartie oficiala in care scria ca pt completarea dosarului este necesar extrasul de cont de la banca din Romania.
La insistentele rudelor noastre directoarea bancii Transilvania ne-a trimis pe email extrasele cu pricina.
Stiu ca este o aberatie ceea ce s-a intamplat dar nu-mi spuneti mie ca vorbesc SF-uri.
Sper ca am fost destul de explicit si daca nu oricum nu mai conteaza pt ca eu ma retrag din aceasta polemica.

Va doresc tuturor numai bine si succese inevitabile.
darius-ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde vele » 22 Oct 2010, 21:44

darius-ro scrie:
vele scrie:
darius-ro scrie:
vele scrie:
Multa bafta !

Succese tuturor!!!!!

Domnule VELE!
Nu ma deranjeza punctul dumneavoastra de vedere ci faptul ca incercati sa spuneti ca eu sperii lumea si ca incarc forumul cu tampenii.Eu nu am postat pe forumul acesta decat 50 de mesaje in 4 ani si atunci a fost cand am avut nevoie de o informatie sau am dat un raspuns la o intrebare la care am stiut sa raspund. Asa am crezut si de data asta ca este bine sa stie oamenii ceea ce eu am trait .
Este vorba de centrul de Employ de pe Bobien est,acolo am fost si am cerut ajutorul social in ianuarie 2008. Toate au fost bune si frumoase dar agentul ne-a intrebat daca mai avem bani in contul bancar din Romania.Noi am raspuns ca nu dar el a spus ca doreste o dovada din care sa rezulte ca nu mai avem bani in cont.Ne-a inmanat o hartie oficiala in care scria ca pt completarea dosarului este necesar extrasul de cont de la banca din Romania.
La insistentele rudelor noastre directoarea bancii Transilvania ne-a trimis pe email extrasele cu pricina.
Stiu ca este o aberatie ceea ce s-a intamplat dar nu-mi spuneti mie ca vorbesc SF-uri.
Sper ca am fost destul de explicit si daca nu oricum nu mai conteaza pt ca eu ma retrag din aceasta polemica.

Va doresc tuturor numai bine si succese inevitabile.

Stimate domn, n-am zis niciodata ca dumneata sperii lumea sau spui tampenii, vezi ca un alt user a facut afirmatia. Nu neg faptul ca ai trecut printr-o experienta probabil traumatizanta atunci cand ai facut cererea de BS, iar agentul ti-a cerut documentele respective. Ceea ce agentul ti-a cerut nu era o aberatie, ci procedura normala inaintea acceptarii dosarului dumneavoastra. Daca nu ai stiut ce sa-i raspunzi, este problema dumitale. Ti-ai fi scutit o caruta de nervi si de alergatura inutile .............. dar fiecare face ce vrea cu timpul, nervii si energia proprie. Nu mai repet ce ar fi trebuit sa spui, cine are nevoie de informatia pertinenta o gaseste in postarea mea anterioara.
Un sfat: fii mai relaxat si macar citeste cu atentie si alte opinii; poate ai ceva de invatat, sau poate nu. Sarcasmul si detinerea adevarului absolut pe forum poate face bine cand te privesti in oglinda, insa in viata de toate zilele iti nenoroceste ficatii :lol:
Noi sa fim sanatosi, ca belelele ne ajung din urma :headbang:
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 12 ori

Mesajde rikkyy » 23 Oct 2010, 01:09

Daca ai spus ca ai vreun cont in Romania, e normal ca o sa iti ceara extrase, dar daca spui ca ai inchis toate conturile, ce extrase sa aduci ?

In Canada se rezolva o gramada de lucruri prin telefon, pe cand in Romania inca trebuie sa mergi cu buletinul in mana la ghiseu ca sa obtii ceva.( cel putin asa era acum 3-4 ani, poate s-o mai fi schimbat )

Spui si tu ca ti-e imposibil sa obtii astfel de dovezi din Romania, si poate scapi cu o declaratie pe propria raspundere.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Gator » 23 Oct 2010, 15:56

rikkyy scrie:...in Romania inca trebuie sa mergi cu buletinul in mana la ghiseu ca sa obtii ceva...

Hihi, scapi asa usor numa cu ce ai intr-o mina????????

:D 8) :shock: :cry: :roll: :wink:
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde rikkyy » 23 Oct 2010, 16:17

Gator scrie:
rikkyy scrie:...in Romania inca trebuie sa mergi cu buletinul in mana la ghiseu ca sa obtii ceva...

Hihi, scapi asa usor numa cu ce ai intr-o mina????????

:D 8) :shock: :cry: :roll: :wink:

Nu stiu la ce te-ai gandit tu .... :)
Eu a trebuit sa alerg in 3 orase diferite din Romania, sa merg personal, ca sa pot inchide toate conturile, desi erau la aceeasi banca, si mi s-ar fi parut normal ca un singur functionar de la o singura sucursala sa poata face toata treaba asta.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%