• Publicitate

Dentist fees in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Dentist fees in Canada

Mesajde LauraL » 13 Ian 2011, 15:55

Zilele astea am zis sa fac si eu o vizita la stomatolog cat sunt inca in Ro pt ca am fost prevenita de cateva persoane din Canada cum ca acolo preturile ar fi de-a dreptul exagerate.
Nu ca in Romania ar fi ieftin, dar la o simpla cautare pe google dupa "dentist fees in Canada" am ramas perplexa ... o consultatie 250$ ??? :shock:
Ce m-a amuzat insa a fost faptul ca am gasit chiar si cabinete care ofera financing pt diverse lucrari, cu exemple de tarife de genul $14k, $30k, etc :roll: Probably I'd have to sell an arm or a leg to fix my teeth ... not :lol:

Prin urmare, voi face acum un control general si banuiesc ca va fi ok o perioada ... dar as fi curioasa sa aflu cati dintre cei care sunteti deja in Canada va puteti permite sa mergeti regulat la stomatolog, cam cat va costa si cei care aveti asigurare dental de la job - ce anume acopera ea si in ce situatii. Orice sugestii/sfaturi sunt binevenite ...

Thx! :wink:
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Aurelia Sirbu » 13 Ian 2011, 18:24

Inainte de a pleca din tara, in octombrie 2005, am mers cuminte la un cabinet particular renumit si mi-am pus dintii la punct - sau cel putin asa credeam io - niste plombe, niste coroane, alea-alea. Am platit de m-am uscat, la acea vreme, pentru preturile de atunci, pentru veniturile mele, pentru tot ce era realitate atunci, totul a urcat spre citeva sute de dolari - nu mai stiu ce si cum, insa am oftat adinc si am zis ca na, e spre binele meu, speriata de ceea ce auzisem despre Canada.

In primele 6 luni de la sosire mi-a cazut o plomba, dintele s-a infectat (desi cica se facuse tratament de canal) si, mai mult, in anul urmator mi s-a retezat si coroana care imbraca alti doi dinti (dentista imi sacrificase un dinte sanatos pentru a-l lega pe celalalt, asigurindu-am ca era cea mai buna metoda).

Io-s una dintre "norocosii" care imbogatesc cabinetele dentare... :lol: :lol: :lol: Mereu apare cite ceva. Si nu beneficiez mereu de asigurare. Cel mai adesea am avut asigurarea de la universitate, care acopera 50% din unele costuri (nu si coroane), pina la concurenta de 750$ pe an. La un moment dat am beneficiat de asigurarea unui angajator care acoperea si coroane, am avut sansa sa-mi refac atunci cele doua coroane, platind doar 50% (respectiv 450 pentru fiecare).

Sint multumita ca am gasit o dentista pe sufletul meu (rabdatoare cu crizele mele, induratoare, empatica, simpatica etc). Si cind n-am avut asigurare a fost ok - am platit in rate, mi-a mai facut cite un rabais pentru fidelitate si tot asa.

In general, cred eu, in afara de doua netoaiaje anual, nu cred sa existe mai mult de 3-4 plombe de facut, hai poate o coroana - la un adult. In cel mai rau caz toate astea pot costa, fara asigurare, cca 2000 $ (nu trageti in pianist, poate ma insel, vorbesc despre preturile pe care le stiu eu - la altii o fi altfel) - adica tot cam cit e si asigurarea privata, care nu acopera 100%.

Secretara dentistei mele mi-a zis ca nu merita sa fac o asigurare privata, daca nu beneficiez de una colectiva.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Re: Dentist fees in Canada

Mesajde Radu7777 » 13 Ian 2011, 20:17

LauraL scrie:dar as fi curioasa sa aflu cati dintre cei care sunteti deja in Canada va puteti permite sa mergeti regulat la stomatolog, cam cat va costa si cei care aveti asigurare dental de la job - ce anume acopera ea si in ce situatii.

nu te supara, dar ce relevanta are pentru tine ? tu poate n-o sa ai asigurare ever, sau poate la primu job o sa ai asigurare care sa-ti acopere 10k/an pentru dental. pentru acelasi job sunt firme care ofera asigurare si sunt firme care nu ofera. unii poate isi permit sa mearga de 10 ori pe an la dentist dar nu-si permit sa mearga in cuba si sa aiba masina europeana, altii invers. deci ?
Orice sugestii/sfaturi sunt binevenite ...

un singur sfat pot sa-ti dau : ingrijeste-ti dintii :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde rikkyy » 13 Ian 2011, 20:22

Aurelia, nu ne divulgi si noua numele dentistei tale, daca tot ai zis ca esti multumita ... ?
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 13 Ian 2011, 20:39

rikkyy scrie:Aurelia, nu ne divulgi si noua numele dentistei tale, daca tot ai zis ca esti multumita ... ?

Cum sa nu, mai ales ca mi-o ceri atit de frumos :wink:
Mihaela Voinea Cristescu
7715, Av. Papineau, Montréal.

Sint convinsa c-am mai scris despre ea de cel putin doua ori. :wink:
Bafta
Aurelia Sirbu

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Gator » 14 Ian 2011, 00:04

Am avut intotdeuna asigurare de la job. Aceasta a variat intre 2 si 3 mii pe an la mine, plus alte 2-3 mii ale sotiei, acoperirile fiind de la 100% la 50% in functie de ce joburi am avut si ce lucrari am vrut. Eu m-am dus o singura serie, nevasta niciodata, mai des se duc copii pt coroane, root canals, extractii si alte nimicuri, cu grija sa fie in limita acoperirii. Niciodata n-am dat din buzunar. Nevasta s-a dus tot in Ro, unde cu 5000 dolari si-a refacut toata dantura - o lucrare excelenta, profesionala. In alberta e vreo 900 dolari o coroana, vreo 400 un root canal.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Următorul

Înapoi la Canada - 100%