• Publicitate

Dentist fees in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Re: Dentist fees in Canada

Mesajde LauraL » 14 Ian 2011, 05:11

Radu7777 scrie: un singur sfat pot sa-ti dau : ingrijeste-ti dintii :lol:

Merci Radu7777, asta si fac. Azi a fost prima vizita la stomatolog si vestile sunt imbucuratoare - 2 carii incipiente la 2 molari (habar nu aveam de ele ca nu ma dor), ultima masea de minte in eruptie partiala (se pare ca deocamdata e in regula - poate imi vine si mintea la cap cu ocazia asta :P ) - in rest cica e totul ok. M-a trimis sa imi fac o radiografie panoramica pt a vedea si situatia radacinilor sau alte probleme ascunse daca e cazul, dar per ansamblu se pare ca e de bine.

@Aurelia si Gator, multumesc, pana la urma nu e chiar asa o tragedie cu preturile in Canada cum credeam. :)
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde vele » 14 Ian 2011, 13:25

LauraL scrie:Zilele astea am zis sa fac si eu o vizita la stomatolog cat sunt inca in Ro pt ca am fost prevenita de cateva persoane din Canada cum ca acolo preturile ar fi de-a dreptul exagerate.
Nu ca in Romania ar fi ieftin, dar la o simpla cautare pe google dupa "dentist fees in Canada" am ramas perplexa ... o consultatie 250$ ??? :shock:
Ce m-a amuzat insa a fost faptul ca am gasit chiar si cabinete care ofera financing pt diverse lucrari, cu exemple de tarife de genul $14k, $30k, etc :roll: Probably I'd have to sell an arm or a leg to fix my teeth ... not :lol:

Prin urmare, voi face acum un control general si banuiesc ca va fi ok o perioada ... dar as fi curioasa sa aflu cati dintre cei care sunteti deja in Canada va puteti permite sa mergeti regulat la stomatolog, cam cat va costa si cei care aveti asigurare dental de la job - ce anume acopera ea si in ce situatii. Orice sugestii/sfaturi sunt binevenite ...

Thx! :wink:

Preturile din Canada sunt "adaptate" la puterea financiara a unui canadian, la fel si cele din Ro la cea a unui roman. DACA ai un doctor roman meserias cu adevarat, in care ai incredere, care-ti face radiografii panoramice, foloseste materiale bune, are experienta, etc., atunci SE MERITA sa-ti faci dintii in Ro (inainte de venirea in Ca, sau chiar cu ocazia vreunei vizite pe acolo). Daca nu, mai bine fa-ti aici tot ce ai nevoie ...... macar nu plangi dupa banii dati aiurea.
Parerile sunt impartite, chiar si aici mai poti da de vreun carpaci, insa macar ai posibilitatea sa-l dai in judecata, etc, ceea ce in Ro este exclus.
Daca te ingrijesti cum trebuie, mergi la control bi-anual, iti curata tanti higienista dintii, si-ti rezolvi eventualele probleme minore innainte de a deveni majore :lol: . Nu vei plati mai mult de cateva sute (400-500) pentru fiecare vizita. Deci, fa-ti calculele si actioneaza dupa cum crezi ca-i mai bine. Sanatate maxima si cat mai putine carii!!!!!!!!! :D
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 13 ori

Mesajde bertro » 14 Ian 2011, 14:58

vele scrie:DACA ai un doctor roman meserias cu adevarat, in care ai incredere, care-ti face radiografii panoramice, foloseste materiale bune, are experienta, etc., atunci SE MERITA sa-ti faci dintii in Ro (inainte de venirea in Ca, sau chiar cu ocazia vreunei vizite pe acolo).

Asa zic si eu. Daca ai un doc super-bun in ro, pune dantura la punct inainte de plecare pt ca pretul total o sa fie mult mai mic.
Din cate am vazut pe hartiile de la asigurare, la dentistul meu costa cam 150 un detartraj si intre 150 si 200 o carie (plomba din material din ala alb, nu metal). Nu stiu cat costa chestiile mai complexe ca am avut norocul sa nu fie nevoie. Am auzit de pe la altii ca un root canal ("scos nervul") costa cam 1500. Implanturile si coroanele costa si alea mii de dolari.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde rikkyy » 14 Ian 2011, 15:05

Aurelia Sirbu scrie:
rikkyy scrie:Aurelia, nu ne divulgi si noua numele dentistei tale, daca tot ai zis ca esti multumita ... ?

Cum sa nu, mai ales ca mi-o ceri atit de frumos :wink:
Mihaela Voinea Cristescu
7715, Av. Papineau, Montréal.

Sint convinsa c-am mai scris despre ea de cel putin doua ori. :wink:

Multumesc ... :wink:
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde yellow » 14 Ian 2011, 15:11

Am venit si eu in urma cu 4 ani cu aceleasi temeri, facut acelasi control general, reparat tot ce era de reparat etc. In prina luna de Canada, infectie la una din lucrarile facute inainte de plecare, si de atunci mereu apare cate ceva, asa ca de 3-4 ori pe an sunt la dentist pt cate un detartraj sau plomba minora, si inca nu am reusit sa-mi consum in nici un an asigurarea de student care acopera 50% din costuri si merge cum spunea Aurelia pana la 750$. In general platesc 400-450$ pe an pt stomatolog, in care intra 2 detartraje si 2-3 plombe minore. Nu e chiar asa de speriat.
"Anything worth having is worth waiting for"
yellow
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Mariana2012 » 17 Ian 2011, 21:00

Eu inainte de a veni in Canada acum 9 ani, am facut acelasi lucru, nestiind cand voi gasi aici job cu asigurare medicala. Lucrari, carii etc. Am venit in Canada cu dantura pusa la punct (sau cel putin asa am crezut eu). Am avut norocul ca la doua luni sa gasesc job cu asigurare 80% la carii si detartraj, si 60% la lucrari si root canal.

Surpriza mea a fost ca la vreo 6 luni dupa ce fusesem la dentist in Romania, am fost la dentist in Toronto, si dupa o radiografie completa a gurii (ceea ce nu facusem niciodata in Romania - deh oras mic de provincie si "renumeratie dupa buget") mi-au gasit nu mai putin de sapte carii si trei recomandari de refacere a lucrarilor pe canal prost facute (insuficient de adanci). Ma intrebam eu de ce ma durea toata gura cand mancam dulce :)

Pe scurt, am inceput cu ce era mai urgent, cariile, platind doar 20%. Intre timp, sotul a gasit job cu benficii similare, asa ca pentru lucrarile pe canal nu am platit nimic.

Pe scurt, recomand o vizita in Romania inainte de a veni in Canada, dar neparat la un dentist bun si dotat.
Mariana2012
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%