• Publicitate

Vizita in Canada inainte de emigrare

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Vizita in Canada inainte de emigrare

Mesajde costinpepino » 20 Feb 2011, 12:41

Suntem o familie cu 2 copii de 4 ani si respectiv 10 luni ,2 fetite ,si speram sa fim chemati in vara la interviu si probabil la anul in primavara sa poposim pe meleaguri canadiene.Pana atunci ne gandim ca in mai sa facem o vizita in Canada sa vedem Montreal ,Ottawa-Gatineau,Toronto intrucat nu suntem hotrati in ce oras sa ne stabilim.Credeti ca aceasta vizita ne poate ajuta sa ne hotarim?
DCS 08.10.2010
ACC/OUV 23.02.2011
costinpepino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde costinpepino » 20 Feb 2011, 12:44

Scuze pentru greselile din titlu ,nu-mi functioneza bine tastatura.
DCS 08.10.2010
ACC/OUV 23.02.2011
costinpepino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Menumorut » 20 Feb 2011, 13:30

Sigur ca va poate ajuta, intr-un fel.
Dar e mai important ce vreti sa faceti, cunoasterea limbilor ...
Una e sa vizitezi si alta sa muncesti si sa traiesti intr-un loc anume.
Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Re: Vizia in Canada inainte de emirare

Mesajde Radu7777 » 20 Feb 2011, 14:52

costinpepino scrie:Credeti ca aceasta vizita ne poate ajuta sa ne hotarim?

poate da, poate nu ... :lol:
eu inclin inspre "nu", avand in vedere experientele anterioare avute cu familiile cu 2 copii care in Romania aveau o situatie care sa le permita sa viziteze Montreal ,Ottawa-Gatineau,Toronto ... :D
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Vizita Canada

Mesajde visitor1 » 20 Feb 2011, 22:06

Chiar si in cazul in care mergeti pe criteriul "cel mai frumos oras din estul Canadei" alegerea poate fi facuta in fata calculatorului, fara a fi nevoiti sa cheltuiti mii de dolari pe o vizita.

As sugera alte criterii cum ar fi specializarea voastra si sansele de a obtine un job in domeniu+limba. Ambele foarte importante. Daca nu sunteti hotariti ce o sa faceti, probabil ca Quebec ar fi o alegere buna din punctul de vedere al studiilor ieftine. Dupa care puteti pleca spre alte zari (provinci).

Banii aia pe care vrei sa-i folosesti la primavara pe o excursie pune-i deoparte pentru o eventuala relocare mai degraba..
visitor1
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 5 ori

Mesajde costinpepino » 21 Feb 2011, 05:42

Multumim pentru raspunsuri.Radu ai putea fi un pic mai explicit ?Situatia sta in felul urmator:eu AP am 30 ani ,sunt economista,nivel de franceza si engleza cam 7 ,sotul meu are 43 ani ,lucreaza de 20 de ani in vanzari ,iar de cel putin 10 ani in functii de director,nivel de engleza spre 7 nivel de franceza ???a inceput de cateva luni.Pentru mine n-ar fi o problema sa ma intorc la studii nici pe engleza tinand cont ca am un IELTZ de 6.5 pe modul academic (cerinta obligatorie pt un master)si sper ca nici pe franceza sa nu fie problema.Pt sotul meu e cam greu sa se apuce din nou de soala.El vrea sa deschida un bussines acolo,bineinteles dupa o perioada ,timp in care trebuie sa lucreze undeva in domeniu pentru a putea afla cat mai multe informatii despre ce inseamna o afacere in Canada.Cam asta e situatia noastra ,daca am omis ceva ,revin.Nu stim cat de realista este ideea noastra despre Canada,asa ca daca ne puteti da ceva sugestii le asteptam cu interes.Atat in Montreal cat si in Toronto avem niste cunostinte ,insist cunostinte nu prieteni ,si nu stim exact daca ne putem baza pe vreun ajutor concret din partea lor.Ne gandim ca cateva zile cu ei ne vor fi de ajutor pentru a ne da seama daca pot sau vor sa ne ajute in vreun fel ;cel mai mult ne intereseaza informatiile pe care ni le pot oferi si poate un pic de sustinere morala.
DCS 08.10.2010
ACC/OUV 23.02.2011
costinpepino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - 100%