• Publicitate

Vizita in Canada inainte de emigrare

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Ihm

Mesajde visitor1 » 26 Feb 2011, 15:32

costinpepino scrie:Raspunsul lui ,,visitor'' - cel care facea referire la antrenament sau meci oficial - mie mi-a fost de mare ajutor ! Particip din cand in cand la turnee de tenis si nu prea castig cand nu ma antrenez ! :) :)

Costin Pepino

You don't seem to understand romanian so I'm gonna say this:
You look definitely smarter when being an a s s h o l e with people trying to help.
(Good luck with that in this country!)

And yes, Canada could use people's (trained or not) money..
visitor1
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 26 Feb 2011, 18:25

costinpepino scrie:...sa efectuam aceasta vizita...

'efectuam' sau 'executam' vizita? no offence, limbajul de lemn este extrem de amuzant peste ani.

1. suntem extrem de activi pe net si am gasit tot felul de oferte de casa/apartament de inchiriat.Suntem constienti ca o inchiriere pe internet este securizata si nu se poate sa iei teapa(cel putin asa speram !) dar preferam sa vedem cu ochii nostrii ce inseamna un apartament canadian sau o casa.

Apartamentele si casele canadiene sint de foarte multe feluri, de la luxury la disappointing. Ce-ti foloseste sa stii este ca trebuie sa aibe bucatarie echipata cu dulapuri, aragaz, frigider, eventual masina de spalat vase, ca au masina de spalat si uscat rufe, parcare proprie, incalzire, apa rece/calda. Lumina, cablul, telefonul ti le deschizi cind te muti in ele. Nu vad cum o vizita ar schimba toate astea.

2. ofertele de munca gasite pe net sunt ok dar vrem sa vedem la fata locului ce se poate gasi in ziarele locale.

Ofertele de munca sint una, obtinerea de job e alta. Vizita nu duce la obtinere de job, indiferent ce e prin ziare. Asta e partea mai grea.

3. eu am de gand sa imi gasesc ceva de munca pentru 5-8 luni iar dupa aceea sa investesc niste bani intr-o afacere (mica productie-distributie-magazin ). Prefer sa ma asociez cu cineva pentru largirea afacerii deoarece mi se pare mai sigur ! Acest lucru trebuie sa-l discut cu o firma specializata in astfel de lucruri si trebuie sa vad ce aspecte legale trebuiesc acoperite intr-o astfel de tranzactie.

Intr-o vizita vrei sa lamuresti asta? Ma indoiesc ca pe piata afacerilor sta cineva de vorba fara certitudinea unui commitment. Vizita nu ofera certitudini.

4. inca nu suntem foarte decisi ce parte trebuie sa alegem (en/fr)

Alege un loc si reuseste acolo.

5. nu stim care este modalitatea legala de a aduce banii in Canada ( nu vorbesc de 20-30.000$)

Acuma pricep, 10 mii tu, 10 mii sotia la prima vizita, inca 10+10 mii la a doua vizita ca te vad f indecis, inca 10+10 mii la emigrare. Iaca banii!!
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde Radu7777 » 26 Feb 2011, 18:31

costinpepino scrie:5. nu stim care este modalitatea legala de a aduce banii in Canada ( nu vorbesc de 20-30.000$)

wow ... asta e profunda rau de tot ... stii, oricat de in urma se afla Canada fatza de restul lumii civilizate, in special iuropa, au ajuns totusi si la noi transferurile bancare
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde costinpepino » 27 Feb 2011, 02:44

Radu7777 scrie:
costinpepino scrie:5. nu stim care este modalitatea legala de a aduce banii in Canada ( nu vorbesc de 20-30.000$)

wow ... asta e profunda rau de tot ... stii, oricat de in urma se afla Canada fatza de restul lumii civilizate, in special iuropa, au ajuns totusi si la noi transferurile bancare

Pentru a lamuri problema ,,profunda'' pe care ai identificat-o iti voi explica pe larg :
1. transferurile bancare se fac intre 2 conturi (asta probabil ca o stiai !)
2. Canada nu accepta deschiderea de cont decat daca esti prezent la un ghiseu al unei bancii si daca esti rezident canadian
3. daca esti prezent la banca sau daca esti rezident inseamna ca deja ai trecut de granita si ai intrat in Canada
4. la intrarea in Canada trebuie sa declari toti banii pe care ii ai la tine sub diverse forme (cash/cecuri de calatorie etc).
5. toti bani care incerci sa-i aduci in Canada dupa momentul intrarii sunt considerati venituri si se impoziteaza deci nu poti sa faci transfer bancar din contul romanesc catre cel canadian decat asumanduti anumite taxe.
Pentru sume mai mici multi emigranti au folosit ATM-urile pentru a-si scoate bani in cash si apoi au folosit banii cash pentru diverse achizitii .

Eu nu stiu inca daca bancile Canadiene accepta la plata un cec emis de o banca romaneasca ! In mod normal ar trebuii sa fie asa, deoarece in procesul de emigrare platile se fac tot prin cec dar suma din cec este de pana in 1000 CAD.

Radu ! Daca poti sa ma lamuresti in aceasta privinta sau ai alta idee astept raspunsul tau ! In caz ca nu cunosti raspunsul te rog lasa pe altcineva sa raspunda !

Costin Pepino
DCS 08.10.2010
ACC/OUV 23.02.2011
costinpepino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 27 Feb 2011, 09:39

costinpepino scrie:5. toti bani care incerci sa-i aduci in Canada dupa momentul intrarii sunt considerati venituri si se impoziteaza

Donatiile nu se impoziteaza.
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Radu7777 » 27 Feb 2011, 23:50

Aurelia Sirbu scrie:Donatiile nu se impoziteaza.

nu numai donatiile nu se impoziteaza ;)
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%