• Publicitate

Studii in uk - ce facem?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Studii in uk - ce facem?

Mesajde skiuri » 09 Mar 2011, 01:45

am si eu o intrebare . noi am aplicat prin PNP si vom merge cu toata familia . fiica noastra e studenta in anglia . ce se va intampla cu ea daca nu va locui cu noi in Canada pe perioada studiilor? pierde statutul de razident? mai are de stat 3 ani in uk .pote a mai fost cineva in aceasta situatie si stie .multumesc anticipat oricui ma poate lamuri.
skiuri
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde remusash » 09 Mar 2011, 06:58

Statutul de rezident se poate reinnoi dupa 5 ani cu conditia ca in acest ani sa fi stat in Canada cel putin 2 ani.
DCS 08.03.2010
CSQ 31.05.2010
DII 02.08.2010
AM 25.10.2010
INV VIZA 22.02.2011
MTL 21.07.2011
remusash
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde skiuri » 09 Mar 2011, 07:25

adica ,ea trebuie sa vina cu noi in Canada si sa stea acolo cel putin doi ani ?
pai atunci ce am facut? renunta la facultate?
skiuri

Mesajde bertro » 09 Mar 2011, 09:14

skiuri scrie:adica ,ea trebuie sa vina cu noi in Canada si sa stea acolo cel putin doi ani ?
pai atunci ce am facut? renunta la facultate?

Cei 2 ani nu trebuie sa fie consecutivi. Din cate stiu, poti aduna cele 730 de zile oricand in perioada de 5 ani de valabilitate a PR card-ului.

Puteti face asa: Programati sosirea aici in timpul unei vacante a fetei. Fata aterizeaza cu voi ca sa obtina record of landing si sa inceapa rezidenta permanenta. Apoi aplica pt SIN si se intoarce in UK pt a-si continua studiile (banui ca n-o sa aiba timp sa astepte si PR card, asa ca o sa i-l trimiteti prin posta dupa ce va vine acasa). In vacantele mai lungi poate sa revina aici pt a mai acumula ceva zile la rezidenta.
Dupa cei 3 ani de studii, PR cardul o sa fie inca valabil si ea va mai avea timp sa acumuleze restul de zile pana la 730 pt a-si putea reinnoi PR card-ul.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde skiuri » 09 Mar 2011, 12:48

asta inseamna ca toate vacantele sa vina in Canada . aoleu ,ce de bani cheltuiti .acolo are deja un job . va trebui sa renunte si sa o ia de la capat in toamna viitoare . ia uite cum se ivesc complicatiile ,numai asa ca sa nu fie bine .
skiuri

Mesajde bertro » 09 Mar 2011, 13:01

Atunci poate veni mai rar sau deloc, doar ca trebuie sa calculeze foarte atent zilele ca sa se asigure ca atunci cand revine de tot in Canada mai are cel putin 730 de zile din acei 5 ani pana expira cardul de rezident permanent. Altfel risca sa fie intoarsa de la aeroport daca ofiterul vede ca n-a stat deloc aici si ca PR card-ul expira in mai putin de 2 ani din acel moment.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - 100%