• Publicitate

Studii in uk - ce facem?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Re: Studii in uk - ce facem?

Mesajde rikkyy » 09 Mar 2011, 14:19

Gator scrie:
skiuri scrie:am si eu o intrebare . noi am aplicat prin PNP si vom merge cu toata familia . fiica noastra e studenta in anglia . ce se va intampla cu ea daca nu va locui cu noi in Canada pe perioada studiilor? pierde statutul de razident? mai are de stat 3 ani in uk .pote a mai fost cineva in aceasta situatie si stie .multumesc anticipat oricui ma poate lamuri.

Cred ca exista o clauza pt rezidentii care studiaza sau lucreaza in afara. Mai cerceteaza pe situl de imigrare, poate afli.

Se pare ca studiile nu intra la exceptii:

http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... 5445EA.asp
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Re: Studii in uk - ce facem?

Mesajde bertro » 09 Mar 2011, 16:39

rikkyy scrie:Se pare ca studiile nu intra la exceptii:
http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... 5445EA.asp

Corect. Clauza aia se refera la rezidenti care lucreaza pt companii de aici dar petrec multe zile in delegatie in afara tarii.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde vele » 09 Mar 2011, 20:14

skiuri scrie:asta inseamna ca toate vacantele sa vina in Canada . aoleu ,ce de bani cheltuiti .acolo are deja un job . va trebui sa renunte si sa o ia de la capat in toamna viitoare . ia uite cum se ivesc complicatiile ,numai asa ca sa nu fie bine .

Berto ti-a dat niste sfaturi foarte pertinente, aplica-le. Si in Canada exista sistemul de imprumuturi si burse, depinde de institutiile de invatamant, criterii, venit, etc. NU cred ca poate sa-si echivaleze cursuri UK-Canada daca n-are faculta terminata si diploma luata, da' poate ma insel.
Si inca ceva. Daca pentru voi un bilet de avion in vacanta de vara Canada - UK reprezinta o cheltuiala prea mare pentru viitorul copilului vostru .......... poate ar trebui sa va mai ganditi innainte de a face pasul. Un job pe timp de vara, daca chiar vrea sa castige un ban, poate sa-si ia si in Canada..........
Bafta, si sa va fie fata sanatoasa si isteata!!!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 13 ori

Mesajde skiuri » 10 Mar 2011, 01:24

merci pentru raspunsuri .
vom face cum e mai bine pentru ea .
skiuri
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Gator » 10 Mar 2011, 18:39

skiuri scrie:merci pentru raspunsuri .
vom face cum e mai bine pentru ea .

Deci ea e studenta si voi inca hotariti ce e bine pt ea???????????
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde skiuri » 11 Mar 2011, 01:45

nu hotaram noi ,ea e cea care hotaraste . suntem o familie in care copiii respecta si apreciaza sfaturile parintilor ,dar bineinteles ca ea va hotara ce va face . ce tine de noi sa facem pentru ea si pentru ceilalti copii ,vom face stfel incat sa le fie lor bine ,ca doar asta vrea orice parinte ce-si iubeste copilul .
skiuri

I s-a multumit: 3 ori

Anterior

Înapoi la Canada - 100%