• Publicitate

Studii in uk - ce facem?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde skiuri » 09 Mar 2011, 13:10

multumesc de raspuns .ar fi fost mai bine sa vina sa termine scoala in Canada ,dar am inteles ca e foarte scump. nu stiu daca in Canada se procedeaza ca in uk . fiica mea primeste un imprumut pe care-l va plati cand termina facultatea - timp de 23 de ani .
skiuri
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde bertro » 09 Mar 2011, 13:15

Da, din cate stiu, exista si aici conceptul de imprumut pt studii, care devine rambursabil doar in momentul in care studentul a absolvit.

Am auzit si ca (unele) facultati ofera si o bursa nerambursabila, dar nu stiu daca e pe baza de merit sau doar de venit.

Poate iti poate da detalii cineva care a facut studii aici.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde dumdum » 09 Mar 2011, 13:22

skiuri scrie:asta inseamna ca toate vacantele sa vina in Canada . aoleu ,ce de bani cheltuiti .acolo are deja un job . va trebui sa renunte si sa o ia de la capat in toamna viitoare . ia uite cum se ivesc complicatiile ,numai asa ca sa nu fie bine .

Fara suparare, dar daca deja studiaza in UK, deja are un imprumut pe 23 de ani care trebuie returnat in UK, daca deja are un job in UK....
Poate va ganditi mai degraba pe termen lung ce e mai bine... eventual o intrebati :)
Daca face o facultate buna de ex London Business School n-as intrerupe asta doar pt a avea statut de rezident in Quebec...
Sigur ca e o decizie personala, imi expun doar opinia.
dumdum

Mesajde skiuri » 09 Mar 2011, 13:52

nu-i bai . suntem deschisi si ne gandim cum sa facem sa fie mai bine pentru ea . dar inca e un copil ,ea asteapta ca noi sa o sfatuim ce e mai bine de facut si nu am vrea sa -i stricam cumva ''viitorul''.
skiuri

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde dumdum » 09 Mar 2011, 14:05

Pai optiuni sunt destule...
Inclusiv ca voi sa emigrati fara ea, sa va stabiliti in Quebec, iar ea dupa ce termina studiile sa decida daca vrea sa vina in Canada sau nu...
Sigur ca depinde de ce studii face, cat de serioasa e scoala, cat de bun este jobul actual si care sunt perspectivele curente in UK.
Experienta profesionala acumulata in UK e in 99% din cazuri perfect transferabila in Canada.

Altfel, daca scoala pe care o face acolo are un corespondent bun in Quebec si studiile sunt la inceput, precis exista o metoda de a inchide imprumutul respectiv si de a reincepe studiile in Quebec. Si aici exista posibilitatea sa faci un imprumut pentru plata studiilor, iar pretul universitatilor din Quebec este infim fata de UK. Asta e un avantaj major pe care il are Quebec-ul.
dumdum

Re: Studii in uk - ce facem?

Mesajde Gator » 09 Mar 2011, 14:11

skiuri scrie:am si eu o intrebare . noi am aplicat prin PNP si vom merge cu toata familia . fiica noastra e studenta in anglia . ce se va intampla cu ea daca nu va locui cu noi in Canada pe perioada studiilor? pierde statutul de razident? mai are de stat 3 ani in uk .pote a mai fost cineva in aceasta situatie si stie .multumesc anticipat oricui ma poate lamuri.

Cred ca exista o clauza pt rezidentii care studiaza sau lucreaza in afara. Mai cerceteaza pe situl de imigrare, poate afli.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%