• Publicitate

Explicatii privind termeni, prescurtari pt intelesul tuturor

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Explicatii privind termeni, prescurtari pt intelesul tuturor

Mesajde hodis » 12 Mar 2011, 13:11

as ruga veteranii ,care au parasit deja plaiurile mioritice(lucky bastards :)), sa explice mai pe romaneste ce inseamna anumite prescurtari, sa inteleaga orice nou venit
de exemplu ce e bail-ul, cu cate camere e apartamentul 3 1/2, 4 1/2, ce e SIN-ul, care e prescurtarea la garsoniera, etc
sincer cei mai vechi vorbesc cu prescurtati si termeni de nou venitii nu deslusesc despre ce e vorba
merci
acuma mai sunt termeni, astia is mai des intalniti de mine
hodis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Explicatii privind termeni, prescurtari pt intelesul tut

Mesajde rux13 » 12 Mar 2011, 16:37

hodis scrie:as ruga veteranii ,care au parasit deja plaiurile mioritice(lucky bastards :)), sa explice mai pe romaneste ce inseamna anumite prescurtari, sa inteleaga orice nou venit
de exemplu ce e bail-ul, cu cate camere e apartamentul 3 1/2, 4 1/2, ce e SIN-ul, care e prescurtarea la garsoniera, etc
sincer cei mai vechi vorbesc cu prescurtati si termeni de nou venitii nu deslusesc despre ce e vorba
merci
acuma mai sunt termeni, astia is mai des intalniti de mine

BAIL = contract de inchiriere a unui apartament incheiat intre chirias si propietar
uite aici pentru apartamente:
http://montrealrealestateblog.com/describing-homes/

SIN = social insurance number

Toate informatiile astea si multe altele le gasesti si pe forum daca vei cauta in subiectele mai vechi
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde aissa » 13 Mar 2011, 07:09

Am si eu o intrebare, tot legata de exprimarile de la case. Ce inseamna "+den" din expresia: 2br+den?
aissa
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde bursucina » 13 Mar 2011, 08:54

* Den (room), a part of a house similar to the living room: a den is about the size of a living room, but smaller than a family room
Wiki.
bursucina
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde aissa » 13 Mar 2011, 09:24

pfoa, multumesc :lol: . Sincer, eram sigura ca e o prescurtare si cautam de la ce, nu mi-a dat prin cap ca e cuvant sa-l caut :roll: .
aissa
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde dany_s » 14 Mar 2011, 17:07

O fi aia descrierea pe Wiki dar nu e chiar reala dupa parerea mea.

In general apartamentele care au un "den" asta se refera la un spatiu f mic, de obicei deschis, in care lumea in general isi pune biroul. In nici un caz nu e ca o camera mai mare decat sufrageria!

La case sau apartamente mai mari, se gasesc camere numite "den" care-s mai mari si inchise si in general tot ca birou se folosesc dar si ele sunt putin mai mici decat un dormitor standard si nu au dulap integrat (cum au dormitoarele aici in mod normal)
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Următorul

Înapoi la Canada - 100%