• Publicitate

Explicatii privind termeni, prescurtari pt intelesul tuturor

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde bertro » 15 Mar 2011, 10:03

dany_s scrie:O fi aia descrierea pe Wiki dar nu e chiar reala dupa parerea mea.

In general apartamentele care au un "den" asta se refera la un spatiu f mic, de obicei deschis, in care lumea in general isi pune biroul. In nici un caz nu e ca o camera mai mare decat sufrageria!

Corect. Wiki te poate induce si in eroare uneori.

Revenind la intrebarea initiala:

garsoniera = "studio" (fr/en), "bachelor" (en). Poate fi si Loft daca se refera la un spatiu complet necompartimentat (in afara de baie), de obicei cu o suprafata mai mare dacat o garsoniera normala. Foarte rar poti intalni chiar si termenul original "garconniere".

pt numerotatia cu 1/2: numarul dinainte de 1/2 se refera la dormitoare+salon+bucatarie, iar 1/2 se refera la baie. Cel mai simplu e sa scazi 2 jumate ca sa afli cate dormitoare are apt. Deci un 2 1/2 inseamna zero dormitoare, adica o garsoniera cu bucatarie inchisa. 1 1/2 inseamna ca nici macar bucatarie inchisa nu are.
In engleza se foloseste notatia "1 bedroom" sau "1 bdrm" de exemplu. Si in franceza uneori o sa vezi "1 cac", adica "1 chambre a coucher".
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde hodis » 15 Mar 2011, 12:22

ne mai luminam;chiar ca nu stiam de ex care e termenul pt garsoniera
multumim :)
dosar trimis: 11.05.2011
CEC incasat: 29.09.2011
AAC/OUV :17.01.2012