• Publicitate

Cum e "la tzara" (la sat) in Cananda?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Cum e "la tzara" (la sat) in Cananda?

Mesajde meddle » 20 Oct 2011, 05:24

Salutare tuturor, as dori informatii despre ce inseamna sa locuiesti la tzara in Canada, adica departe de oras, intr-un sat.

De exemplu vreau sa locuiesc la tzara, vreau liniste si aer curat, padure aproape, etc. Daca vreau sa am o ferma din care sa traiesc, ce presupune asta, ma ajuta statul pentru a face asa ceva, am cui sa vand produsele (lapte, carne, etc), poate o familie sa traiasca linistita din asa ceva? Sau sa am o gospodarie cu cateva animale (50-100 de gaini, 2 vaci, 4 porci, etc), albine, vreo masina agricola cu care sa lucrez un teren, din care sa-mi hranesc animalele, etc...
Nu stiu daca am formulat bine ce vreau sa aflu... Esenta este daca in cativa ani de la aterizare, (daca pun osul la munca), pot realiza asa ceva.

Pot fi mai explicit daca e nevoie. :)
meddle
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde bertro » 20 Oct 2011, 10:15

Daca iti place stilul de viata, e super la tzara aici :) Mie imi place enorm.
Eu stau intr-un orasel mic (20000 oameni) la vreo 30 km de Montreal. Inainte sa ne mutam aici eu as fi preferat sa ne luam o casa in unul din satele inconjuratoare, pt spatiul mult mai mare si stilul de viata mai rural. Dar imi place si asa.

Un sat canadian e destul de diferit de ala romanesc din mai multe pcte de vedere:
- Casele nu prea sunt asezate una langa alta ca in satele romanesti. De obicei ai cel putin cateva zeci de metri pana la cel mai apropiat vecin. Mai ales daca ai o ferma compusa din mai multe cladiri. Asta se intampla pt ca in general oamenii au tot pamantul lor la un loc, nu e ca in Romania o gradina langa casa si apoi un teren mai mare undeva in afara satului.
- In general, mai toata lumea are conforturile civilizatiei moderne... electricitate, apa curenta, canalizare. Chiar daca nu sunt legati la o retea centrala de apa & canalizare, au putz din care pompeaza apa la robinete si o fosa septica pt canalizare. Desigur, sunt si unii cu veceul in fundul curtii :)
- Un alt lucru pe care l-am observat e ca multe sate, chiar si cele mici, au regulamente locale si organizare riguroasa ca un oras. In sensul ca nu poti face chiar absolut ce vrei tu pe terenul tau. De ex: nu poti construi fara autorizatie, daca lotul e marcat ca "rezidential", nu-ti poti face o cladire comerciala. La fel, nu poti lasa desheuri la vedere pe teren, sau buruienile de juma de metru in fatza casei, etc. Nu poti lasa animalele sa umble aiurea ca in unele sate romanesti, etc. Regulile depind de fiecare primarie in parte dar exista.
- Multe sate au o zona centrala cu primarie, scoala, biserica, magazine, parc. Cam acolo e locul de iesit la plimbare, pt ca "la padure" e mai greu daca nu ai padurea ta proprie, majoritatea terenurilor si padurilor fiind private. Poti insa merge in parcurile nationale publice. In jurul montrealului sunt destule.

Revenind la intrebarea ta despre ferma... in general ai 2 tipuri de ferme: mici, pt uzul propriu (numite "fermette" aici in Qc) si comerciale. Sunt destul de scumpe, chiar si o fermette costa de pe la 500k in sus, in functie de cat pamant si cate anexe si animale are. Ca sa traiti ok din asa ceva, macar unul din voi ar trebui sa aiba un job platit. Puteti sa mancati din ce produceti la ferma, dar e nevoie si de bani pt impozite, utilitati, etc. Si nu aveti voie sa vindeti produse pt a face acei bani.

Daca vrei o ferma comerciala din care sa vinzi produsele, trebuie sa-ti faci o companie si sa urmezi reguli stricte de productie si de control al calitatii. Nu poti pur si simplu merge cu produsele pe o taraba la piata :) Succesul depinde de calitatea produselor si de cat de bine stii sa conduci businessul. Concurenta e acerba insa. E plin de mici producatori.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde meddle » 21 Oct 2011, 06:54

- Asezarea caselor e perfecta! Mi-as lua o casa... la capatul satului, langa padure; daca sunt 200-500 m pana la primul vecin, e ok, daca nu, ma multumesc si cu cateva zeci de metri :) Si vad un avantaj in a avea tot pamantul la un loc (castig de timp si bani, in timp)

- Conditiile sunt ok, presupun ca in general cam ai asfalt sau drum drept (fara gropi) pana in fata casei, spre deosebire de satele romanesti. Daca ai curent si apa, cam ai tot ce trebuie.

- Regulile impuse de primarii sunt ok, adica e clar ca nu sunt ca in Romania, si din punctul meu de vedere e foarte ok sa nu lasi gunoaie pe teren aiurea, sa tunzi iarba si buruienile care arata urat, etc. Nu doar ca nu te incurca toate astea in activitatile zilnice, dar chiar contribuie (curatenia de exemplu) la o stare de mai buna dispozitie, zic eu.

- Asta cu padurile ma depaseste ca in Romania nu am intalnit asa ceva, dar cred ca e chestie de acomodare. Eu oricum fac drumetii montane si excursii, si daca nu se poate in orice padure doar in parcurile antionale, nu cred ca ma deranjeaza, ce am vazut in poze, din parcurile nationale, e o natura superba, care merita protejata, vizitata, fotografiata, etc. Poate daca as avea padurea mea, nu mi-ar conveni sa vina altii sa se plimbe prin ea.

- Cu ferma vad o evolutie in timp eventual, mi-ar fi ok si un job + ferma mica, si mi-ar fi ok si mic producator, cu companie.

Deocamdata multumesc mult pentru raspuns, citesc cu interes in continuare si alte detalii sau aspecte despre subiect, imi sunt foarte utile informatiile.

Eventual cateva imagini de prin vreun sat nu ar strica, am sa caut si pe google maps cate ceva.

Am mai pus intrebarea urmatoare, dar revin cu ea din cauza ca ne aflam la alt topic, si anume:
- daca m-as ocupa de albinarit, as putea sa traiesc doar din asta, sau pe langa gospodarie sa tin cativa stupi sa am produse apicole pentru familie? Nu-mi dau seama cum se comporta albinele relativ la clima de acolo. Sa indraznesc sa intreb cam cat costa un stup cu o familie de albine poate ar fi prea mult, am sa caut pe kijiji.ca .
meddle
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde meddle » 21 Oct 2011, 06:57

@bertro: Off topic: PS: am dat click pe semnatura ta, si am descoperit o muzica excelenta... nu stiam de interpret, insa il ascult cu placere acum, si cum mai pun muzica prin cluburi si nunti... cred ca o sa pun si ceva piese de-ale lui :)
meddle
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde tomnc2002 » 21 Oct 2011, 07:38

Este foarte interesant subiectul , tinand cont ca si noi suntem de la tara (chiar daca scrie Bucuresti la prezentarea noastra - suntem dintr-o localitate la vreo 30 km de Bucuresti). Asa ca ar fi bine venite si alte comentarii si pareri.
DCS 07.04.2011
CSQ:01.08.2014
D2:19.11.2014
IUC:17.03.2015
http://emigramincanada.blogspot.ro
tomnc2002
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde bertro » 21 Oct 2011, 11:28

meddle scrie:- Asezarea caselor e perfecta! Mi-as lua o casa... la capatul satului, langa padure; daca sunt 200-500 m pana la primul vecin, e ok, daca nu, ma multumesc si cu cateva zeci de metri :) Si vad un avantaj in a avea tot pamantul la un loc (castig de timp si bani, in timp)

Nu-ti fa griji, sunt destule sate unde vecinii sunt si la un km distanta intre ei.
Uite aici un street view intr-un sat de marime medie tipic din Qc. Intoarce privirea la stanga si dreapta ca sa vezi la ce distanta sunt vecinii.
http://maps.google.ca/maps?q=rang+des+3 ... 39,,0,9.66

E un sat de 3000 de oameni, dar se intinde pe multi km. Satul are si o zona centrala ceva mai urbana cu locuinte lipite si fara prea mult teren:
http://maps.google.com/maps?q=Saint-Jea ... 9,,0,10.91

In satele mici nu vezi o zona din asta.

- Asta cu padurile ma depaseste ca in Romania nu am intalnit asa ceva, dar cred ca e chestie de acomodare. Eu oricum fac drumetii montane si excursii, si daca nu se poate in orice padure doar in parcurile antionale, nu cred ca ma deranjeaza, ce am vazut in poze, din parcurile nationale, e o natura superba, care merita protejata, vizitata, fotografiata, etc. Poate daca as avea padurea mea, nu mi-ar conveni sa vina altii sa se plimbe prin ea.

Sunt cateva dealuri inalte de piatra impadurite in jurul montrealului, similare cu muntii dobrogei, unde sunt rezervatii naturale publice si kilometri intregi de poteci montane.

Cat despre apicultura: cred ca supravietuiesc albinele si in climatul asta cu ceva grija. Mierea pe care o cumpar la magazin parca e produsa local, din cate tin minte. Si vad ca exista o federatie a apicultorilor din Qc, deci probabil exista un numar de producatori. http://www.apiculteursduquebec.com/

PS: daca iti place muzica country, iti recomand Brad Paisley, Tim McGraw, Blake Shelton, Garth Brooks desigur si doi canadieni: Gord Bamford si George Canyon.
Cand eram copil, se prindea CMT (country music television) in Romania. Nu stiu daca mai e acum.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - 100%