• Publicitate

Cum e "la tzara" (la sat) in Cananda?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Re:

Mesajde cami8888 » 23 Sep 2014, 06:37

Urziceanu Zina scrie:pentru cei care vor sa se stabileasca la tara exista sate care vand terenuri enorme la un pret de 1$ cu conditia sa-ti construiesti o casa in maxim 3 ani pe acel teren. exista chiar terenuri impadurite de vanzare. je dirais que ça vaut la peine.
eu locuiesc intr-o zona care tine de parohia unui sat dar casa nu e in sat. e pe malul unui rau, imprejur sunt numai ferme. daca nu te deranjaza mirosul de kk pe care il intind pe teren de cateva ori pe an e OK. exista zone superbe, civilizate, in mijlocul naturii si nu departe de oras. on peut aller au boulot en ville sans problème et de retour chez soi le soir, se sentir merveilleusement bien. pas besoin de se taper la ville jour et nuit inghesuit intr-un appartement de bloc cu vecini zgomotosi.
juste un avant-goût pour ceux qui apprécient... in perioade de migratie raul e alb de gaste salbatice, pe marginea autorutei in drum spre serviciu vad curcani salbatici , cunosc cel putin 40 de specii de pasari care au trecut pe teren, imi cultiv rosiile, leusteanul, etc...

Fata de 2011 cand ati pus postarea, mai sunt valabile toate astea?
CSQ 13 martie 2013
AM 13 iunie 2013
re AM 28 apr 2014
IV: 24 sept
V:
Z: 29 oct
cami8888
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 15 ori

Publicitate

Re: Cum e "la tzara" (la sat) in Cananda?

Mesajde Isostar » 23 Sep 2014, 11:08

Desigur ca mai sunt, dar este posibil sa fie in locatie care nu iti convine.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde cami8888 » 23 Sep 2014, 14:10

Isostar scrie:Desigur ca mai sunt, dar este posibil sa fie in locatie care nu iti convine.

Multumesc frumos. Nu conteaza atata timp cat am acces cat de cat la zonele populate.
CSQ 13 martie 2013
AM 13 iunie 2013
re AM 28 apr 2014
V:
cami8888
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Isostar » 24 Sep 2014, 14:00

cami8888 scrie:
Isostar scrie:Desigur ca mai sunt, dar este posibil sa fie in locatie care nu iti convine.

Multumesc frumos. Nu conteaza atata timp cat am acces cat de cat la zonele populate.

Depinde ce intelegi prin "access" si prin "zone populate".
Trebuie sa fii constienta ca tot acest pamant aproape gratuit nu se da in zone adiacente oraselor si sunt majoritatea in locatii necautate sau cu access destul de greu (timp sau calitate)- pentru ca altfel era deja luat de altcineva.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde capsunar » 24 Sep 2014, 14:48

cami8888 scrie:

Ai, izi cumperi un hidro-avion si probabil ca e ok daca ai vreun lac pe aproape pe timpul verii. Iarna cred ca va fi fooooarte lunga si cu multa zapada deci o sa te dai si cu snowmobilul.

Itzi recomand http://mls.ca cu cca 50 000 incepi sa cumperi cate ceva.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde cami8888 » 24 Sep 2014, 15:21

Populate adica sa ai macarun satuc pe la 10 km sau macar un drm forestier pe care sa ajungi cu caruta, sau ma rog cu ce au ei pe acolo la un supermarket. :)
CSQ 13 martie 2013
AM 13 iunie 2013
re AM 28 apr 2014
V:
cami8888
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul