• Publicitate

Din Montreal in Mississauga - august 2012

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Din Montreal in Mississauga - august 2012

Mesajde Tiany75 » 09 Apr 2012, 15:44

Buna tuturor,

Mai are cineva bunavointa sa ne dea si noua informatii referitoare la Mississaga?

Noi vrem sa ne mutam in august acolo, iar toate informatiile stranse de pe net, nu fac decat sa te nauceasca si mai mult.

Ce zone ar fi de abordat, pentru noi veniti (pe langa mijloace de transport si centre comerciale de abordat fara masina, neaparat). Ati auzit de vreun sublet prin blocul sau zona voastra?

Ce zone ar fi de abordat daca gasim de munca in Toronto?

Asteptam cat mai multe sfaturi si sugestii. Nu vrem sa stam pe capul nimanui, dau uneori orice informatie marunta valoreaza mult.
Daca vreti, puteti sa imi scrieti pe adresa de mail: [email protected].

Multumesc anticipat
Nu voi uita de unde am plecat, ca nu cumva sa ma intorc.
Tiany75
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde minudoru » 14 Apr 2012, 14:18

E destul de greu de spus unde sa va asezati in mississauga daca vreti sa lucrati in Toronto si trebuie sa luati mijlocele de transport in comun. Mississauga transit nu este prea grozav.Ar fii bine sa va gasiti pe langa Go station ; trenul Go merge destul de bine si il puteti lua pt a merge in Toronto fie de la Port Credit fie de la Clarkson station. Amandoua zonele au blocuri foarte aproape in special Port credit care este si o zona foarte frumoasa langa lac. Zone bune pt shopping sunt langa Square one unde iarasi sunt si blocuri multe dar chiriile sunt cam scumpe fiid chiar in downtown mississauga. Daca mai vrei informatii cu multa placere , intreaba-ma. Noi stam in mississauga de 5 ani si ne place mult , populatia este destul de colorata dar orasul este foarte curat.
minudoru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Tiany75 » 16 Apr 2012, 13:54

Multumesc mult pentru raspuns.
E destul de greu sa spun unde am vrea sa stam. Si asta pentru ca o luam din nou de la capat fara a avea vreunul un job pe acolo.

E greu sa stabilesti ceva, mai ales ca, cu cat cauti mai multe informatii cu atat te adancesti mai mult in nestiinta, cu atat devii mai confuz.

Zonele de care spui, am vazut ca sunt bine cotate, dar si cu chirii pe masura. Din nefericire si Mississauga este o zona foarte scumpa. Noi am cam avea disponibil, cu greu 1200 $ pe luna dispusi pt chirie, mai ales ca nu stim cam in cat timp reusim sa gasim job.

Daca sotul meu ar gasi job in Toronto, e grea naveta cu masina personala? Cam cat se face din Mississauga pana in Toronto? (stiu depinde si de unde in Toronto, dar ….)

Voi in ce zona stati? E scump?

As mai avea ceva intrebari, dar deocamdata sunt total debusolata. Poate mai fac putina ordine in idei si ne mai auzim.

Merci inca o data si o saptamana usoara.
Nu voi uita de unde am plecat, ca nu cumva sa ma intorc.
Tiany75
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mississauga

Mesajde dana_nec » 17 Apr 2012, 16:26

Buna
noi stam in Meadowvale, cumva in nordul orasului, mai exact Meadowvale Town Centre
Plusuri:
1.statie Go Bus accesibila
2.Go Train e la 2 statii de autobus
3.plaza cu magazine, walk in clinic, spital veterinar, biblioteca, cabinet stomato
4.terminalul de autobuze e la doi pasi
5.35-40 min pana in Toronto cu Go bus
6.un parc cu un lac in mijloc
7.community center cu bazin pt copii si adulti

Minusuri:
1.chiria la bloc-nu sunt decat vreo cateva blocuri in zona, noi platim 975 pentru 1 bdr.In acelasi bloc 2 bdr se inchiriaza cu $1200
alternative ar fi banuiesc, basement sau de inchiriat o casa impreun cu altcineva.
Va ajung din urma...
D2 27.04.2009
CB 19.05.2009
AM 01.07.2009
Mississauga din 20 oct
dana_nec
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde xplaur » 17 Apr 2012, 17:06

Eu o treaba nu inteleg: de ce un loc despre care nu stiti mai nimic?
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde minudoru » 17 Apr 2012, 20:33

Noi stam langa square one la casa. Sotul meu lucreaza in downtown Toronto si face cam 30 min dar asta la 6 dimineata , dupa 7 risti sa faci si 1-2 ore , depinde. De aici avem acces la qew care duce direct in downtown, stiu pe cineva care sta la o chirie mai mica pe undeva pe langa queensway and hurontario , aproape de port credit go station si qew. Voi in ce domenii lucrati?
minudoru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - 100%