• Publicitate

Pasaport...detalii va rog!

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Pasaport...detalii va rog!

Mesajde camilla » 17 Feb 2013, 11:46

Buna!In iunie 2013 imi expira pasaportul rom.ce tb sa fac?pot sa merg direct la amb.in mtl sa depun actele ca poate merge mai repede?ce acte tb,cat dureaza,cat costa stie cineva?as vrea sa merg in Rom.anul asta si nu vreau sa am probl.un site info.va rog,multam fain,numai bine.
camilla
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Pasaport...detalii va rog!

Mesajde mihaialex030405 » 17 Feb 2013, 13:27

camilla scrie:Buna!In iunie 2013 imi expira pasaportul rom.ce tb sa fac?pot sa merg direct la amb.in mtl sa depun actele ca poate merge mai repede?ce acte tb,cat dureaza,cat costa stie cineva?as vrea sa merg in Rom.anul asta si nu vreau sa am probl.un site info.va rog,multam fain,numai bine.

Intri pe site-ul Consulatului si ceri, prin e-mail, un rendez-vous pentru a-ti depune actele. Intre cerere si data rendez-vous-ului poti avea o perioda de 3-6 luni. Noi cand am aplicat, am asteptat 6 luni pana am depus actele, plus inca 3 luni pana am avut pasapoartele, deci cam 9 luni total. In plus, cand mergi la depus actele, trebuie sa te astepti la comportamentul tipic romanesc din partea personalului. Esti repezita, jignita, certata, intr-un cuvant tratata romaneste.
Observ ca in noua organigrama a Consulatului, a ramas in continuare d-na Belivaca, deci "tratamentul" romanesc va ramane ca si inainte.

Informatii aici :

http://Montreal.mae.ro/

Mult succes !!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde camilla » 17 Feb 2013, 14:04

multumesc mult.
camilla
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 17 Feb 2013, 14:59

camilla scrie:multumesc mult.

Cami, tu nu esti cetatean canadian? Daca da, nu ai nevoie de pasaport romanesc, circuli cu cel canadian si, daca vrei cu orice pret si unul romanesc, ti-l faci la urgenta, cind ajungi acasa.

Bafta.

PS
Mai da si tu un semn de viata :wink:
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde tudorica » 17 Feb 2013, 21:10

camilla scrie:Buna!In iunie 2013 imi expira pasaportul rom.ce tb sa fac?pot sa merg direct la amb.in mtl sa depun actele ca poate merge mai repede?ce acte tb,cat dureaza,cat costa stie cineva?as vrea sa merg in Rom.anul asta si nu vreau sa am probl.un site info.va rog,multam fain,numai bine.

Salut,

Am obtinut intalnirea dupa 2 saptamani de la trimiterea mailului (era octombrie 2012). Pasaportul a sosit in 3 luni.

Bafta!
Montreal, 28.02.2009
tudorica
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data

Mesajde Isostar » 20 Feb 2013, 10:47

mihaialex030405 scrie:

Intri pe site-ul Consulatului si ceri, prin e-mail, un rendez-vous pentru a-ti depune actele. Intre cerere si data rendez-vous-ului poti avea o perioda de 3-6 luni. Noi cand am aplicat, am asteptat 6 luni pana am depus actele, plus inca 3 luni pana am avut pasapoartele, deci cam 9 luni total. In plus, cand mergi la depus actele, trebuie sa te astepti la comportamentul tipic romanesc din partea personalului. Esti repezita, jignita, certata, intr-un cuvant tratata romaneste.
Observ ca in noua organigrama a Consulatului, a ramas in continuare d-na Belivaca, deci "tratamentul" romanesc va ramane ca si inainte.

Informatii aici :

http://Montreal.mae.ro/

Mult succes !!

In Toronto iti face programare de pe o zi pe alta, poate asta este mai folositor... Timp sa ai, ca se rezolva. Altfel, dureaza maxim 90 zile lucratoare pana cand primesti pasaportul nou.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Următorul

Înapoi la Canada - 100%