• Publicitate

Pasaport...detalii va rog!

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Re: Pasaport...detalii va rog!

Mesajde mihaialex030405 » 20 Feb 2013, 12:23

Isostar scrie:
mihaialex030405 scrie:
camilla scrie:Buna!In iunie 2013 imi expira pasaportul rom.ce tb sa fac?pot sa merg direct la amb.in mtl sa depun actele ca poate merge mai repede?ce acte tb,cat dureaza,cat costa stie cineva?as vrea sa merg in Rom.anul asta si nu vreau sa am probl.un site info.va rog,multam fain,numai bine.

Intri pe site-ul Consulatului si ceri, prin e-mail, un rendez-vous pentru a-ti depune actele. Intre cerere si data rendez-vous-ului poti avea o perioda de 3-6 luni. Noi cand am aplicat, am asteptat 6 luni pana am depus actele, plus inca 3 luni pana am avut pasapoartele, deci cam 9 luni total. In plus, cand mergi la depus actele, trebuie sa te astepti la comportamentul tipic romanesc din partea personalului. Esti repezita, jignita, certata, intr-un cuvant tratata romaneste.
Observ ca in noua organigrama a Consulatului, a ramas in continuare d-na Belivaca, deci "tratamentul" romanesc va ramane ca si inainte.

Informatii aici :

http://Montreal.mae.ro/

Mult succes !!

In Toronto iti face programare de pe o zi pe alta, poate asta este mai folositor... Timp sa ai, ca se rezolva. Altfel, dureaza maxim 90 zile lucratoare pana cand primesti pasaportul nou.

In Toronto si dosarul de cetatenie dureaza mai putin de 1 an, iar aici 2 ani-2 ani jumate...Deci, fiecare cu norocul lui...
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde camilla » 17 Mar 2013, 08:55

multumesc tuturor pt raspunsuri
camilla
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Buna

Mesajde camilla » 01 Apr 2013, 18:53

da,am intrat pe site si am ceva nelamuriri,se cer doc.in original:
1.pasaportul vechi-original
2.raportul organelor de politie ( cazier sau ce ? )
3.certificatul de nastere romanesc - original
4.documentul care atesta dreptul de sedere legala in Canada
5.permisul de conducere auto canadian (daca exista), in care se mentioneaza domiciliul in Canada ( copie sau ORIGINAL? )
6.buletin/carte de identitate romaneasca sau carte de identitate provizorie romaneasca (aceasta insotita numai de certificatul de nastere in original) – unde este cazul- ( fara B.I.nu se poate ? il am in Rom )
si poze parca au mentionat
deci care ati mai depus acte pt pasaport electronic am inteles,si cum le depui personal ? poate ma puteti ajuta va rog,multumesc,numai bine.
camilla
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde aaddyy2005 » 02 Apr 2013, 19:39

Cartea de identitate ti-0 rechizitioneaza pe loc cu un bla-bla ca vei avea un chisoi pe noul pass prin care se certifica domiciliul in strainatate.Apoi sa vezi daca vei merge in Ro ce valoare are stampila de pe pass cand organul iti va cere BULETINU!
MA STAT ROMAN ,EU AM DAT BANI PE ACT SI VREAU SA-L PASTREZ AMINTIRE, CARE-I PROBLEMA BELIVACO?
Sfatul meu, du-te cum poti in Ro sau impurniceste pe cineva(alta belea cu Belivaca) sa-ti faca passul in Ro.
PS pt admin: Dupa care ora mai mergi omule ca in Ro s-a schimbat ora, iar eu am scris la 20:39
aaddyy2005
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 2 ori

Re: Buna

Mesajde crbn » 07 Apr 2013, 06:43

camilla scrie:da,am intrat pe site si am ceva nelamuriri,se cer doc.in original:
1.pasaportul vechi-original
2.raportul organelor de politie ( cazier sau ce ? )
3.certificatul de nastere romanesc - original
4.documentul care atesta dreptul de sedere legala in Canada
5.permisul de conducere auto canadian (daca exista), in care se mentioneaza domiciliul in Canada ( copie sau ORIGINAL? )
6.buletin/carte de identitate romaneasca sau carte de identitate provizorie romaneasca (aceasta insotita numai de certificatul de nastere in original) – unde este cazul- ( fara B.I.nu se poate ? il am in Rom )
si poze parca au mentionat
deci care ati mai depus acte pt pasaport electronic am inteles,si cum le depui personal ? poate ma puteti ajuta va rog,multumesc,numai bine.

2.raportul organelor de politie e necesar doar daca ti s-a furat vechiul pasaport;
4.card de rezidenta/cetatenie etc.
5.original
6. se poate si fara buletin dar trebuie sa justifici de ce nu il ai : daca ti s-a furat iti trebuie act de la politie, daca l-ai pierdut iti trebuie fie o declaratie data in fata unui notar din Romania (imposibil) fie o declaratie in fata consulului (care probabil e pe bani).

Documentele se depun personal dupa ce obtii un rdv prin email la adresa mentionata pe siteul consulatului.
I ♥ Romania
crbn

I s-a multumit: 8 ori

Buna

Mesajde camilla » 07 Apr 2013, 16:46

Bun,cu pasaportul am inteles acum as vrea sa stiu dc depun actele pt cetatenie tb neaparat sa am pas.nou nu?sau pot sa aplic pt cetatenie si cu pas.asta?posibil sa-mi trimita scrisoare sa mi-l fac?!merci
camilla
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%