• Publicitate

Newfoundland & Labrador

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Newfoundland & Labrador

Mesajde vicjames » 04 Dec 2013, 09:20

Stie cineva care este nivelul de trai in St.John's,Newfoundland & Labrador,jobs, clima,avantaje,dezavantaje,etc.
vicjames
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Newfoundland & Labrador

Mesajde bertro » 04 Dec 2013, 14:09

vicjames scrie:Stie cineva care este nivelul de trai in St.John's,Newfoundland & Labrador,jobs, clima,avantaje,dezavantaje,etc.

Nu stiu cat de obiectiv e clasamentul anual "Canada's best cities to live in" facut de revista MoneySense, dar St John's iese de obicei pe cele mai proaste locuri in fiecare an. Mai ales la criminalitate, somaj si clima.

This year MoneySense combined three weather categories (precipitation days, annual accumulation and days below zero degrees C) to name Canada’s worst weather city and the winner—or should we say loser?—goes to St. John’s.

Daca vrei neaparat sa te muti in Maritimes, Halifax ar fi o alegere mult mai buna, parerea mea.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Jack77 » 20 Iul 2015, 12:48

Salut,

Oi fi eu intr-o ureche, cazut din luna sau... chiar sunt dus cu pluta ca vreau sa ma mut din Vancouver (unde totul este verde, munte ocean , etc...samd...) in Ottawa, sau Halifax? Am auzit recent lucruri bune despre Halifax.
Ce ma impinge "mai spre est", real estate-ul inabordabil din Vancouver + suburbii.

Suntem de 2 ani jumate in Vancouver, ne-am adaptat, avem joabe, dar visul de a avea un loc a nostru pare tot mai imposibil.
DCS: 06/2010
CSQ: 11.04.2011
FM/AM: 01/13.02.2012
IV: 30.07.2012/Canada: 26.09.2012
Jack77
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde tsunami » 20 Iul 2015, 14:59

Kelowna cum e?
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde tsunami » 20 Iul 2015, 15:01

Jack77 scrie:Salut,

Oi fi eu intr-o ureche, cazut din luna sau... chiar sunt dus cu pluta ca vreau sa ma mut din Vancouver (unde totul este verde, munte ocean , etc...samd...) in Ottawa, sau Halifax? Am auzit recent lucruri bune despre Halifax.
Ce ma impinge "mai spre est", real estate-ul inabordabil din Vancouver + suburbii.

Suntem de 2 ani jumate in Vancouver, ne-am adaptat, avem joabe, dar visul de a avea un loc a nostru pare tot mai imposibil.

Si eu m-am mutat din Vacouver spre est.
Atunci nu erau problemele asa mari cu real estate-ul dar era cu slujba
Ne-am mutat in London pentru ca era la jumatatea distantei dintre Toronto si Detroit, zona f. industrializata, apoi ne-am stabilit in Kitchener-Waterloo

In "Maritimes" gasesti mai greu de munca
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Înapoi la Canada - 100%