• Publicitate

Am cateva nelamuriri - ajutorul social in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Am cateva nelamuriri - ajutorul social in Canada

Mesajde luca_hl » 27 Aug 2006, 12:50

Buna,
As avea cateva nelamuriri in legatura cu ajutorul social in Canada...
Am intrebat o cunostiinta din Quebec cat timp poate primi cineva ajutor social si mi-a spus ca toata viata. Adica poti sa nu lucri o viata si ei tot iti dau ajutor social? Si in orice conditii, adica daca ai lucrat si ti-ai dat demisia vei mai primi ajutor social? (in cazul acesta nu se pune problema ca nu ai avut de lucru, ci doar ca nu ai mai vrut sa lucrezi) Mi-i se pare ciudat... Si ajutorul asta social "pe viata" e valabil doar in Quebec sau in toata Canada?
Si inca o intrebare: stiu ca in cazul incare esti pe social, statul suporta cheltuielile studiilor pe care le faci. Mai exact, despre ce studii este vorba? Ma gandesc ca sunt incluse aici cursurile de limba si probabil anumite cursuri de meserii, nu si cele colegiale si universitare, nu? In cazul in care incepi un colegiu sau nite cursuri universitare/ postuniversitare si nu lucrezi, nu ti se mai acorda social, sau gresesc?
luca_hl
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde marc » 27 Aug 2006, 15:55

Ajutorul social se sa in toata Canada "for life" sau ma rog, pana se schimba legea. In rest ai presupus bine.
Pe social stau in general localnicii si unele etnii cu mai putin chef de munca. Pentru unii este suficient avand casa deja, pentru ceilalti este mai mult decat aveau la cortul din tara de origine. In Quebec s-ar putea sa iti ajunga sa nu mori de foame, in celelalte provincii s-ar putea sa nu iti fie suficient nici macar pentru chirie.
Una peste alta nu prea este indicat sa apelezi la social. In primul rand ca intri intr-un cerc vicios din cauza lipsei banilor si in al doilea rand ca orice job ai gasi salariul este cam de doua ori mai mare.
marc
Imi place aici si raman...

ajutor social

Mesajde Nicusor » 30 Aug 2006, 19:16

Nicusor
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: ajutor social??

Mesajde Emigrare.CA » 08 Sep 2006, 19:19

luca_hl scrie:Si inca o intrebare: stiu ca in cazul incare esti pe social, statul suporta cheltuielile studiilor pe care le faci. Mai exact, despre ce studii este vorba? Ma gandesc ca sunt incluse aici cursurile de limba si probabil anumite cursuri de meserii, nu si cele colegiale si universitare, nu?

Depinde de studii. Cand esti pe social...Emploi Quebec iti poate plati o scoala daca il convingi pe agentul tau de emploi ca esti potrivit pentru tipul ala de studii. Am scris cate ceva pe tema asta in sectiunea "Studii canadiene".
Emigrare.CA
Emigrare Canada

Mesajde tacalin » 08 Sep 2006, 22:53

Auzi Luca, da' decit sa visezi la aide social pour la vie, nu crezi ca ar fi mai bine sa itzi batzi capul sa invetzi ceva fr shi en shi sa stai departe de cei care reprezinta the low life?

Ca banuiesc io ca nu treci oceanu' doar ca sa stai pe social... poate ca vrei mai mult de la viatza...

Mai bine intra pe site-urile de joburi shi cata-tzi ceva de lucru inca din tzara decit sa itzi batzi capul cu citeva amarite de sute de $.

Bafta!
tacalin

Mesajde yme » 09 Sep 2006, 08:14

Lasa ma oamenii sa stea pe social :)

Idee e ca nu e bine sa stai pe social "for life". Insa la inceput, poate pana inveti limba, pana te inscrii la studii sau pana gasesti un job este o optiune viabila.

In ceea ce priveste socialul dupa o demisie ... din cate stiu eu nu se acorda. Deci odata intrat in campul muncii, nu prea mai poti reintra pe social. Ei motiveaza ca: "de ce ai plecat? nu-ti place sa muncesti ?"
yme

Următorul

Înapoi la Canada - 100%