• Publicitate

Am cateva nelamuriri - ajutorul social in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde monel » 25 Ian 2009, 12:14

Aurelia Sirbu scrie:
monel scrie:parerea mea: e necesara multa minciuna pentru 800 de dolari....asa cum de altfel au facut multi pentru a ajunge undeva sus, prin necinste si minciuna...chiar de ne va fi mai greu, cred ca vom alege calea cinstei...

Poate ma suni si incercam sa gasim alta solutie - un serviciu, un program de studii...

asa cum am mai spus in ac. topic, as fi interesata sa lucrez cateva ore pe zi, deocamdata nu am planuri de studii(am motive personale)...
monel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Aurelia Sirbu » 25 Ian 2009, 12:19

cau scrie:
monel scrie:parerea mea: e necesara multa minciuna pentru 800 de dolari....

Corect! Noi i-am zis tipului ca nu avem cum sa-i aducem adeverintele sau cartile de munca din Romania, dar el a tinut-o pe a lui.
Am optat pentru banii de la francizare!
Ce nu inteleg este de ce functionarul in cauza a insistat sa luam sacialul in dauna francizarii?! Ca trebuie sa fi avut el o socoteala! Dar care?!

Francizarea se acorda doar pe perioada studiilor. No study, no money.
Adica in vacante... nimicuta.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde cau » 25 Ian 2009, 12:22

Aurelia Sirbu scrie:
Probabil ca pe undeva prin hirtiile voastre canadiene este pomenit acel cont din banca respectiva.

Singura chestie cu banca Transilvania a fost ca ne am platit taxele pt emigrare dintr un cont al acestei banci si am folosit aici un card de credit.
cau
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Aurelia Sirbu » 25 Ian 2009, 13:34

monel scrie:asa cum am mai spus in ac. topic, as fi interesata sa lucrez cateva ore pe zi, deocamdata nu am planuri de studii(am motive personale)...

Fara o discutie personala nu pot sa te ajut cu absolut nimic.
Tu nu dai nici un amanunt: ce calificari ai, ce abilitati, ce disponibilitati, dar cauti sa lucrezi citeva ore pe zi. Cum ar putea sa-ti sugereze cineva ceva interesant?

Asadar, suna-ma, sa vedem ce iese. Nu-ti promit absolut nimic, nu am solutii-minune prin buzunare, dar... nu se stie niciodata. :wink:
Bafta
Aurelia Sirbu

Mesajde margelatu' » 10 Iun 2009, 10:04

Puteti va rog sa-mi spuneti unde merg pentru ajutor social si ce acte imi trebuie. Va multumesc.
margelatu'
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Aurelia Sirbu » 10 Iun 2009, 11:50

margelatu' scrie:Puteti va rog sa-mi spuneti unde merg pentru ajutor social si ce acte imi trebuie. Va multumesc.

La cel mai apropiat CLE (centre local d'emploi). Actele le afli de la ei sau de pe site-ul lor.
Bafta
Aurelia Sirbu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%