• Publicitate

Am cateva nelamuriri - ajutorul social in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde abuzuloaie daniel » 21 Iun 2009, 09:14

salut.
m-ar interesa si pe mine cum trebuie procedat pt un agent d'emploi,cel care ar trebui sa te directioneze pt un job (verificarea studiilor ,experienta din Romania).Noi ar trebui sa ne depunem actele pt social pe 1 aug atunci facem 3 luni de cand am sosit.M-ar mai interesa unde gasesc o lista cu colegiile in Montreal,mai exact cu ce profil au ca sa pot sti din timp incotro ma indrept.multumesc anticipat.
abuzuloaie daniel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde P57 » 29 Iul 2009, 01:15

abuzuloaie daniel scrie:salut.
m-ar interesa si pe mine cum trebuie procedat pt un agent d'emploi,cel care ar trebui sa te directioneze pt un job (verificarea studiilor ,experienta din Romania).Noi ar trebui sa ne depunem actele pt social pe 1 aug atunci facem 3 luni de cand am sosit.M-ar mai interesa unde gasesc o lista cu colegiile in Montreal,mai exact cu ce profil au ca sa pot sti din timp incotro ma indrept.multumesc anticipat.

Stai asa ca n-am inteles nimic.

Ce au cele trei luni cu actele pentru social?

Si care e treaba cu colegiul?

Pe social aplici cind nu mai ai bani.
Le demonstrezi ca esti lefter si te trec pe social.(pastreaza chitantele pentru ca ti le vor cere. Va trebui sa spui unde ti-ai cheltuit banii declarati la vama cind ai sosit in Canada)

Pe social fiind iti vor aloca automat un agent din asta care sa te ajute sa-ti gasesti un job.

Verificarea studiilor si altele e o cu totul si cu totul alta poveste si n-are a face cu socialul.

Ca sa ai o idee despre ce o sa insemne socialul:

Vei avea $4 dolari pe zi pentru cheltuieli. (asta in medie)
Cel mai prost job e de $8 dolari pe ora.

Din cel mai prost job de abia traiesti.

Din social...ce sa-ti mai zic? ...supravietuiesti, nu traiesti.
P57
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde silvel » 23 Feb 2011, 10:40

tacalin scrie:Marius, daca te incinta ideea de a face studii de nivel shcoala profesionala, n-ai decit... ca numai atita faci daca eshti pe social... In secunda in care ai inceput o faculta shi ceri pret&bourse itzi taie socialul.

E bine sa luatzi treaba asta serios in calcul... Poveshti din astea ca stau pe social shi fac shcoala am mai auzit shi suna bine, insa nimeni nu va spune care e nivelul acelei shcoli.

Bafta!

Buna ,unde pot gasi mai multe informatii despre pret&bourse,cum se obtine,la ce facultati,care este suma?
silvel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Aurelia Sirbu » 23 Feb 2011, 17:20

silvel scrie:Buna ,unde pot gasi mai multe informatii despre pret&bourse,cum se obtine,la ce facultati,care este suma?

www.afe.gouv.qc.ca
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde SorinI » 04 Mai 2012, 13:26

Aurelia, te rog...am nevoie de ajutorul tau.
As dori sa ma ghidezi...ajung in 2-3 luni in Montreal si sunt dezorientat.As avea nevoie de ajutorul tau,sfaturile tale, etc
Iti pot spune tot ce vrei despre mine, ce doresc , ce asteptari am, studii,familie,etc.
Nu pot da mesaj pe privat, te rog spune-mi cum am putea intra in legatura...asta bine-nteles daca doresti. Te rog mult de tot
SorinI
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Am cateva nelamuriri - ajutorul social in Canada

Mesajde realistul72 » 08 Feb 2013, 07:46

luca_hl scrie:Buna,
As avea cateva nelamuriri in legatura cu ajutorul social in Canada...
Am intrebat o cunostiinta din Quebec cat timp poate primi cineva ajutor social si mi-a spus ca toata viata. Adica poti sa nu lucri o viata si ei tot iti dau ajutor social? Si in orice conditii, adica daca ai lucrat si ti-ai dat demisia vei mai primi ajutor social? (in cazul acesta nu se pune problema ca nu ai avut de lucru, ci doar ca nu ai mai vrut sa lucrezi) Mi-i se pare ciudat... Si ajutorul asta social "pe viata" e valabil doar in Quebec sau in toata Canada?
Si inca o intrebare: stiu ca in cazul incare esti pe social, statul suporta cheltuielile studiilor pe care le faci. Mai exact, despre ce studii este vorba? Ma gandesc ca sunt incluse aici cursurile de limba si probabil anumite cursuri de meserii, nu si cele colegiale si universitare, nu? In cazul in care incepi un colegiu sau nite cursuri universitare/ postuniversitare si nu lucrezi, nu ti se mai acorda social, sau gresesc?

Boerie.........nu? :D
realistul72
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%