• Publicitate

inceput de drum in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

inceput de drum in Canada

Mesajde nina26 » 01 Oct 2007, 10:16

Salut.As avea nevoie de cateva sfaturi va rog, cine are timp si chef sa ma lamureasca si pe mine .Acusi plecam in Canada, emotiile sunt foarte mari, si as vrea sa stiu 2 lucruri..deocamdata:
-cum procedam sa inscriem fetita la garderie?ne trebuie ceva din Romania..dovada vaccinurilor..analize medicale?daca noi ajungem in noiembrie, mai gasim locuri?si cam ce preturi sunt?
-si a doua problema...cum ati rezolvat cu mobila..de unde ati cumparat-o?este vreun magazin mai ieftin? va multumesc mult!
DCS:29 decembrie 2006
Invitatie la interviu: aprilie 2007
Interviu:28 iunie 2007
Dosar II: 14 iulie 2007
Medicale: 29 august (Chisinau)
Invitatia la viza:26 septembrie 2007
Viza: 11 octombrie 2007
Plecarea spre Montreal: 5 noiembrie 2007
nina26
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde nina26 » 01 Oct 2007, 10:18

sorry...am uitat sa mentionez ca mergem in Montreal.multumesc.
nina26
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde noi&doi » 01 Oct 2007, 19:51

buna,

in ce priveste fetita pt inscriere la garderie parintele plateste 7 $/zi,acum nu tiu sigur daca va trebuiesc vaccinarile fetitei la garderie;eu lucrez intr-o garderie in Montreal dar nu stiu sa se ceara;de altfel ma pot interesa
in cel de -al doilea aspect mobila se gaseste si pe strada destul de buna,daca nu aveti bani multi la voi;daca aveti atunci eu spun ca pt siguranta fetitei si a voatra e bine de cumparat;sigur ca exista si un magazin specializat unde poti gasi lucruri fff modrne si frumoase;si al preturi ok.
in ce perioada veti ajunge?aveti pe cineva in Montreal?ati inchiriat un apartam?
NOI&DOI
noi&doi
Imi place aici si raman...

Mesajde nina26 » 02 Oct 2007, 04:57

Salut.Noi ajungem pe 5 noiembrie.Nu am inchiriat un apartament inca..nu avem prieteni acol din pacate care sa se ocupe de asta pentru noi.Tot ce am gasit a fost de aici de pe forum, insa mai toate au bail destul de lung, si ne gandim sa nu fie ceva in neregula cu respectivele apartamente si sa ramanem acolo fara posibilit de a mai cauta altceva.ne-am mai gandit la varianta de a sta la un motel prima saptamina si intre timp sa ne cautam singuri un apart.In ce priveste mobila, am prefera sa o cumparam noua, cum ai zis si tu, avem fetita mica, si m-as simti mai bine sa fie ceva nou.mi-a dat deja cineva de pe forum numele unui magazin.mersi mult pentru raspuns!
nina26
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde noi&doi » 02 Oct 2007, 12:46

nu ai pt ce;si altadata cu mare drag;apropo magazinul se numeste IKEA (cel de mobila)
mult succes;ce vrau sa va spun asa ca un sfat sa nu va inchiriati chiar in centrul montrealului;noua sincer nu ne-a placut ;este exact ca si in bucuresti;unde stam noi stam cam la 20 km de centrul montrealului dar se merita;este foarte liniste;blocurile sunt securizate si preturile acceptabile si aici ma refer la u 41/2cu totul inclus(caldura,apa,curent,parcare,piscina)la 720 $/luna;chiar mi se pare un pret super oki
acuma depinde de fiecare ceea ce vrea;noi am cautat securitate,s.am.d
NOI&DOI
noi&doi

Mesajde smecta » 02 Oct 2007, 13:01

Sugerez sa folositi IKEA doar pentru raftulete, covorase de baie, dulapioare etc. Daca vreti paturi / sofas / recliners etc am constatat ca la The Brick sau la Sleep Country(la asta din urma doar cand sunt reduceri) au produse f bune si cu garantie de lunga durata - eu am la sofa si recliners 5 ani.
smecta

Următorul

Înapoi la Canada - 100%