• Publicitate

inceput de drum in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Mesajde kenworth » 12 Oct 2007, 17:06

Viking,acuma off topic,nu stiu de ce dar m-ai facut sa ma gandesc la un baiat pe care l-am cunoscut acum vreun an de zile intr-un flying J,veneam din california,asta imi aduc aminte sigur,dar nu mai stiu daca ne-am intalnit in Albuquerque New Mexico,sau in Texas,anyways,el lucra cu contract pentru o companie din State si m-a intrebat daca merita sa emigreze in Canada cand i se termina contractul...Nu cumva esti tu?Daca da,eu sunt uratul ala cu barba,discutam cu burtosul alalalt de roman care sta si el in Canada,pe-atunci el era la Challenger,acuma s-a mutat la Bisoni!
Fie painea cat de rea, tot mai bine in tzara mea, Canada!
kenworth
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde viking 4ever » 13 Oct 2007, 03:07

kenworth,multumesc pentru lamuriri,nu cred ca sint eu cel cu care te-ai intilnit.Cit am lucrat in sua am cunoscut doar doi romani,socru si ginere care locuiau in Montreal dar erau in acel moment team pe camionul primului era owner operator.I-amintilnit prima data la flying j in North Plate-Nebraska,apoi i-am reintilnit dupa o luna sau doua in flying j-ul din Bakersfield.Pe tipul mai tinar,il chema Cristi,urma sa-si cumpere camionul sau,un Kenworth brand new si din cite stiu,l-a luat.Pe baiatul asta l-am rugat inainte de a avea interviul,sa-mi trimita,bineinteles dupa ce i-am trimis eu prin posta din Romania formularul declaratia aia ca am un prieten sau o ruda in Qc, dar nu am mai primit-o niciodata.Nici macar nu stiu daca sau cite puncte am fi primit pentru asta la interviu.Oricum,sotia mea care este aplicantul principal,a fost apreciata ca fiind la nivelul 5 de limba franceza si ne-au cerut ca in decurs de un an,sa atinga nivelul 7,sa trimitem la Viena adeverinta doveditoiare si o sa primim imediat CSQ-urile.Sotia mea are inca sase saptamini de curs la CCF-Timisoara si ajunge la nivelul 7.Anul,nu s-a scurs inca de la interviu,asa ca speram sa primim CSQ-urile si sa mergem mai departe cu procedura de emigrare.Referitor la permis,ti-am pus intrebarea,pentru ca am cunoscut un tip in SUA care incercase sa se stabileasca in Canada,avind sotia acolo.El mi-a spus ca sint provincii in Canada cum ar fi British Columbia sau New Brunswick unde un CDL de SUA poate fi schimbat direct cu unul de Canada.Stiu ca in Canada nu poti sustinema examenul pt CDL decit dupa 36 de luni de experienta ca amator,si de aici provenea ingrijorarea mea dar daca zici ca pot primi in schimbul CDL-ului de SUA permisul de amator si pot sustine imediat examenul pt CDL eOK! Pot sa dovedesc experienta mea in SUA fara probleme,am ramas in relatii f.bune cu ownerul pt.care am lucrat si sint convins ca o sa-mi dea cele mai bune referinte.Am lucrat doar pe reefer si nu am avut vreun load cu probleme.De fapt daca ajung in Ca vreau sa lucrez din nou pe reefer si sa fac din nou California.Totusi, daca stau sa ma gindesc bine,e posibil sa ne fi intilnit in Albuquerque pt ca mai tot timpul eram pe interstate 40 iar flying j-ul era truck stop-ul preferat am si acum cardul de la ei.MULTUMESC kenworth si daca nu ti-e greu,mai scrie-mi pe topic.As vrea sa stiu ce mai e nou in truck-driving.
Incerc sa nu traiesc degeaba
viking 4ever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde viking 4ever » 13 Oct 2007, 03:33

A era sa uit,Pt Francoise 1437:Tot nu ne-ai spus cu ce te ocupi,voiam sa-ti spun ca a fi truck driver atit in Canada cit si in USA inseamna sa ai o meserie respectabila!
viking 4ever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Francois1437 » 13 Oct 2007, 07:17

Eu sunt agent de vanzari daca vrei sa stii. Iar cat despre soferi nu pot raspunde ca inca nu mi-am cristalizat o parere. Merci.
Cri, cri, cri !
Toamna gri !
Francois1437
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde viking 4ever » 13 Oct 2007, 08:15

Multumesc si eu pt.raspuns.Parerea mea despre agentii de vinzari nu este una rea deloc.Vizavi de cei de vinzari imobiliare,chiar am tot respectul.Am citiva prieteni in SUA care se ocupa cu asta si din punctul meu de vedere sint OK.Cit despre soferi,probabil ca sofer esti si tu.A fi insa sofer de camion,oriunde in lume cred ,dar mai ales in America deNord siAustralia e cu totul altceva.No offence!
viking 4ever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kenworth » 13 Oct 2007, 09:45

Pentru viking:Da,legea cu 36 de luni a existat (in Quebec)dar s-a renuntat la ea acum un an de zile!Toti se duceau sa dea examenul in Ontario!Acuma iti iei amatorul fara examen(daca ai CDLamerican),dai imediat apprenti-ul (care e examenul teoretic)in limba engleza sau franceza,de fapt sunt 2 ex,unul conducerea vehicolelor grele si unul de frane pe aer,si dupa 3 luni ai dreptul sa dai proba practica!Bafta multa!Cat despre ce mai e nou in truck-ing,in ianuarie 2007a intrat in vigoare noua lege canadiana cu orele de conducere,din ianuarie 2008mexicanii o sa poata sa truck-uiasca prin State si Canada(vorbim de un experiment pilot in care 50 de companii mexicane vor fi autorizate sa treaca granita dupa ce in prealabil toate truck-urile lor vor fi inspectate de experti americani de la DOT)kenworth a scos noul T660,urmasul catelusului,T600,freightliner a scos noul Cascadia,International a iesit pe piata cu Pro-Star iar CAT,compania de motoare care,dupa parerea mea,facea motoarele cele mai serioase pe piata a cam dat chix cu noua serie de motoare nepoluante,sper sa fie un work in progress,dar pe moment nici nu se compara cu ce ne obisnuisem sa conducem de la CAT!Cam atat,inca o data multa bafta!
Fie painea cat de rea, tot mai bine in tzara mea, Canada!
kenworth
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%