• Publicitate

probleme cu declaratie de impozit pe 2007

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

probleme cu declaratie de impozit pe 2007

Mesajde cozma gabriel » 11 Feb 2008, 08:07

Salut, eu am fost in august 2007 la Montreal unde mi-am facut actele pentru rezidenta canadiana, iar in septembrie 2007 m-am reintors in Romania sa imi rezolv niste probleme medicale.Anul asta sunt obligat sa stau in Romanica sa rezolv acele probleme.Intrebarea este trebuie sa imi fac declaratia fiscala pe 2007?Daca da cum procedez?Un sfat va rog?Multumesc
cozma gabriel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: probleme cu declaratie de impozit pe 2007

Mesajde bflorin » 11 Feb 2008, 12:43

cozma gabriel scrie:Salut, eu am fost in august 2007 la Montreal unde mi-am facut actele pentru rezidenta canadiana, iar in septembrie 2007 m-am reintors in Romania sa imi rezolv niste probleme medicale.Anul asta sunt obligat sa stau in Romanica sa rezolv acele probleme.Intrebarea este trebuie sa imi fac declaratia fiscala pe 2007?Daca da cum procedez?Un sfat va rog?Multumesc

DACA ai lucrat vei primi de la firma rescpectiva un releveu de munca, la fel si daca ai fost pe social. Daca nu ai lucrat (ai fost turist :))nu faci nimic. In primele doua cazuri poti sa aplici pe internet (exista soft special) sau poti sa dai releveele la niste amici sa le dea la un contabil. Astea costa cam 8-40 cad.
okay
bflorin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data

Mesajde petroniu » 14 Feb 2008, 23:47

Sunt si eu interesat de problema asta.
La ce adresa pe net se poate aplica on line?
Multumesc.
petroniu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde jumperul » 25 Feb 2008, 23:13

petroniu scrie:Sunt si eu interesat de problema asta.
La ce adresa pe net se poate aplica on line?
Multumesc.

Daca ai lucrat trebuie sa primesti un formular T$, daca nu, nu ai ce primi.
De completat taxele le poti completa pe formularele T1 care la gasesti la orice "Canada Post" sau poti sa completezi pe internet cu e file (ca sa poti face asta trebuie sa nu fii la prima tirmitere de taxe si trebuie sa ai un cod personal de intrare pe siteul guvernului.
Daca venitul a fost mai mic de 25000 atunci asta e gratis, daca nu, te costa si mai bine trimiti T1 pe hartie.

Pentru "cozma gabriel" ar fi bine sa trimiti formularul T1 chiar daca nu ai castigat nici un cent in 2007. Asta le arata ca existi si ca ai intentia de a fi cinstit in Canada. Varianta e sa nu trimiti nimic si atunci tot nu va fi nici o problema.
jumperul
Imi place aici si raman...

Re:

Mesajde Florinache » 02 Mai 2015, 02:34

jumperul scrie:De completat taxele le poti completa pe formularele T1 care la gasesti la orice "Canada Post" sau poti sa completezi pe internet cu e file (ca sa poti face asta trebuie sa nu fii la prima tirmitere de taxe si trebuie sa ai un cod personal de intrare pe siteul guvernului.
Daca venitul a fost mai mic de 25000 atunci asta e gratis, daca nu, te costa si mai bine trimiti T1 pe hartie.

Pentru "cozma gabriel" ar fi bine sa trimiti formularul T1 chiar daca nu ai castigat nici un cent in 2007. Asta le arata ca existi si ca ai intentia de a fi cinstit in Canada. Varianta e sa nu trimiti nimic si atunci tot nu va fi nici o problema.

salut !
si eu sunt in aceeasi situatie ,..doar ca lipsesc de mai multi ani de pe teritoriu ,...vreau sa ma intorc acolo ,...sunt obligat sa-mi fac taxele chiar daca n-am mai lucrat in Canada din 2007 ??? varinata asta cu T1 pe hartie m-ar avantaja sa reincep declaratiile de taxe ???
lov Canada ! :D
Florinache

A multumit: 21 ori

Înapoi la Canada - 100%