• Publicitate

Telefon mobil din Ro- banda de frecventa

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Telefon mobil din Ro- banda de frecventa

Mesajde grecoiaca » 30 Mai 2008, 08:21

Pot fi folosite telefoanele mobile aduse din Romania si in alte benzi de frecventa sau exclusiv in 850mhz / 1900 Mhz?
grecoiaca
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Telefon mobil din Ro- banda de frecventa

Mesajde jumperul » 30 Mai 2008, 15:06

grecoiaca scrie:Pot fi folosite telefoanele mobile aduse din Romania si in alte benzi de frecventa sau exclusiv in 850mhz / 1900 Mhz?

Daca e dual band si mergea in Romania NU il poti folosi aici, daca e triband sau quadband il poti folosi. Nu inteleg ce vrei sa spui prin "alte benzi". Daca te referi la CDMA sau la TDMA (stiu sunt modulatii si nu benzi de frecventa) sunt telefoane in Romania care merg si in astea insa probabilitatea e mica sa ai unul din astea, in plus vei merge numai pe roaming. Daca te referi la altceva atunci te-as ruga sa fii mai precisa.
jumperul
Imi place aici si raman...

multumiri

Mesajde grecoiaca » 30 Mai 2008, 17:35

Raspunsul este foarte bun cu atat mai mult cu cat ai intuit ceea ce vroiam sa aflu;m-am mai documentat astazi si s-au limpezit lucrurile.
Iti multumesc mult pentru raspuns!
grecoiaca
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde thunderer » 30 Mai 2008, 17:46

jumperul scrie:... CDMA sau la TDMA (stiu sunt modulatii si nu benzi de frecventa) ...

TDMA si CDMA sunt doar "metode" de acces si nu modulatii :roll: ... TD vine de la Time division (adica mai multi impart o frecventa, avand fiecare o "felie" de timp - nu sunt doi in acelasi timp pe frecventa) iar CD vine de la Code Division (mai multi in acelasi timp, dar ca si cum am vorbi fiecare alta limba, asa ca nu interferam oentru ca nu ascultam decat ce intelegem) (Sic: stiu ca am explicat f simplist...)
Modulatia la TDMA poate fi una PSK...

Poate ma insel... si nici nu este on-topic...
"Death is the winner in any war" - Tuomas Holopainen / Nightwish
thunderer
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde jumperul » 30 Mai 2008, 21:13

thunderer scrie:
jumperul scrie:... CDMA sau la TDMA (stiu sunt modulatii si nu benzi de frecventa) ...

TDMA si CDMA sunt doar "metode" de acces si nu modulatii :roll: ... TD vine de la Time division (adica mai multi impart o frecventa, avand fiecare o "felie" de timp - nu sunt doi in acelasi timp pe frecventa) iar CD vine de la Code Division (mai multi in acelasi timp, dar ca si cum am vorbi fiecare alta limba, asa ca nu interferam oentru ca nu ascultam decat ce intelegem) (Sic: stiu ca am explicat f simplist...)
Modulatia la TDMA poate fi una PSK...

Poate ma insel... si nici nu este on-topic...

Ai dreptate si nu. Intr-adevar nu sunt modulatii reale si in genereal modulatiile folosite sunt GPSK si PSK. Mai sunt FSK si GFSK, insa astea sunt aceeasi MArie cu alta palarie. Totusi unii se refera la TDMA-ul si CDMA-ul ca modulatii din cauza caci chiar daca sunt metode de acces a canalelor atunci cand stabileti un protocol de transmisiuni le vezi tot ca modulatii.
Dar. da ai dreptate.
jumperul

Mesajde thunderer » 31 Mai 2008, 09:58

nu caut sa mi se confirme ca am sau nu dreptate, dar mi s-a parut ciudat ca cineva cu backgroundul tehnic tau sa afirme ce a afirmat.

in rest, toate cele bune!

ps: asta-i ca si FM si AM la care 99.99% se refera ca frecventa si nu ca modulatii
"Death is the winner in any war" - Tuomas Holopainen / Nightwish
thunderer
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - 100%