• Publicitate

Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti

Mesajde astalavistababy » 07 Aug 2017, 09:38

Sint aici citiva useri care au facut schimbarea de tara fie intr-un sens fie in celalalt. De ce nu iei legatura cu ei? Cred ca ar trebui sa te conversezi si cu ei, neaparat. Ex: daciana, tsunami, pana eduard, dumdum, alex99 si poate si altii. Daciana are chiar un thread f lung pe tema asta.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 18 ori

Publicitate

Mesajde thief » 07 Aug 2017, 09:55

alch000l scrie:Cat despre componenta etnica a Ca, cine stie ce ne rezerva viitorul, dar la cum decurg lucrurile acuma, in 20-30 de ani, nu va fi mare diferenta intre UK si Ca.

Diferenta e ca in Canada islamul este promovat activ, este un act politic. Motiunea 103, si in curind urmeaza: dreptul femeilor de a poza cu capul acoperit in acte, sali de rugaciune pt musulmani in universitati si scoli de stat, ba chiar si in scoli catolice (asta nu mai stiu daca am citit despre Canada, sau US?), dreptul elevilor de a lipsi de la ore vinerea ca sa mearga la rugaciune, samd.

Check this out, am inteles ca s-a intimplat ieri:
https://www.facebook.com/citynewstoront ... x4sAtB7mF8

Nu-i asa ca e incintator, o celebrare a contributiei musulmanilor la societatea canadiana? yes, a contributiei ... Am mai zis-o, intr-un an sau doi probabil in Canada o sa fie ilegal sa mai spui merry christmas.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde capsunar » 07 Aug 2017, 10:57

thief scrie:Bissy9, cu tot respectul fata de colegii de forum, dar eu am alta dinamica decit ei. De aia nici nu sint in Canada.

Conform definitiilor multora de aici, ai esuat in Ca. De aici si propcuparea de a arata cat de diferit esti de Don Tavo.
Realitatea e in cazul tau ca te-ai mutat dupa nevasta ca un barbat adevarat.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde capsunar » 07 Aug 2017, 11:17

bissy9 scrie:
Tavi scrie:Interesant. Daca ai fi aici, te-ar ajuta CETA dpdv al domeniului tau de activitate?

Mi-a zis letonul ca ma ajuta el cu tot ce e nevoie, inclusiv financiar ca sa deschidem made si in ca dar 1. nu vreau sa mai ma asociez cu el la nimic iar 2. nu ma mai vad in recrutare, nu e un domeniu care sa imi placa in mod special in schimb in imobiliare as lucra si maine.

Sant si in Ca biz pe tema asta, cel putin in BC care se ocupa de mexicani adusi la cules de berries , nannies din philipine sau indineni la berries sau altele. Indieni aduc si pt IT da nu cred ca ai puterea sa te bagi la asta. Mai sant si prin To ceva firme care aduc dansatoare est europene in baruri de noapte.

Odata ce ai avut un biz din care te sustii singur, lucratul la altul o ti se para cam nasol. O sa vezi mai tarziu ce am vrut sa zic.
Daca ma uit la tine, din ce s-a scris pe aici problema e ca in firma aia ai doar 25% dar deja sau in curand o sa ai suficenta putere sa-ti faci ceva unde sa ai 100%. Ca sa faci ceva similar in Ca mi se pare mai greu pt ca nisa est europeana e foarte mica, ar trebui sa fii mexican sau philipinez.
La cum te vad eu acum, as zice ca cel mai bine ar fi sa ramai in UK si sa-ti faci firma ta cu domeniu similar unde sa 100% control. Probabil mai ai nevoie de ceva timp dar cam asta ar fi viitorul, sau sa-l buy out pe actualul owner.

La capitolul real estate in Ca, ca realtor, orice pitzi care face cursul de 6 saptamani devine realtor si daca zimbeste frumos are si success. Bataia e foarte mare aici, nu insemna insa ca nu se poate.
Pe partea de property manager ( admin ) aici e ceva mai complicat si sant sanse atat ca angajat cat si sa-ti faci firma ta. Sant f multi romani in domeni asa ca e posibil sa primesti sfaturi.

Ca si astalavista ti-as recomanda sa vorbesti si cu cei care s-au carat. Tsunami de ex stiu ca e in SUA. SUA cu cateva exceptzii bifeaza multe mai bine decat Ca.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde alch000l » 07 Aug 2017, 11:41

thief scrie:
alch000l scrie:Cat despre componenta etnica a Ca, cine stie ce ne rezerva viitorul, dar la cum decurg lucrurile acuma, in 20-30 de ani, nu va fi mare diferenta intre UK si Ca.

Diferenta e ca in Canada islamul este promovat activ, este un act politic. Motiunea 103, si in curind urmeaza: dreptul femeilor de a poza cu capul acoperit in acte, sali de rugaciune pt musulmani in universitati si scoli de stat, ba chiar si in scoli catolice (asta nu mai stiu daca am citit despre Canada, sau US?), dreptul elevilor de a lipsi de la ore vinerea ca sa mearga la rugaciune, samd.

Check this out, am inteles ca s-a intimplat ieri:
https://www.facebook.com/citynewstoront ... x4sAtB7mF8

Nu-i asa ca e incintator, o celebrare a contributiei musulmanilor la societatea canadiana? yes, a contributiei ... Am mai zis-o, intr-un an sau doi probabil in Canada o sa fie ilegal sa mai spui merry christmas.

In Qc la tv nu se mai spune de mult MC, in schimb se ureaza toate celelalte nume de sarbatori care cum se intampla. Fara sa fiu bigot sau ceva, dar MC a fost inlaturat din cauza altei minoritati in QC, parerea mea (pampam). Francezii in schimb n-au jena anglofonilor in a ura MC, chiar si la tv.
Totusi musulmanii sunt undeva la 3-4% din populatie (tot StatCan), ai zice ca nu mult, ar putea trece neobservati, dar pe de alta parte, inainte sa se dechida granitele in RO, erau cam tot 4% (oficial) tigani, dar ce impact aveau in tara dar mai ales au avut afara cand au iesit. A nu se intelege ca doresc sa compar aceste grupuri "etnice(?)", ci ca e cel mai la indemana exemplu pe care-l gasesc acum. De asta ziceam de 20-30 de ani, atata trebuie sporului natural sa bata statistica, incurajat si de politica migrationista à la Justin. Dar pana la urma nici asta nu e o problema in sine, ce conteaza incotro iti ridici fundu cand te rogi, atata timp cat nu esti extremist si treci peste interpretarea addliteram din fituicile "sfinte" cu privire la jihad si convertirea tuturora la dreapta credinta a pacii, lasandu-i si pe altii cu ale lor (parca inseamna libertatea ta se termina unde incepe a mea), mai rau e ca s-a umplut continentul asta de easily triggered snowflakes, ce au nevoie de safe-spaces si 30 de feluri de toalete care sa acomodeze sexul animalului din ei. Pana astia au aparut doar in reviste de can-can se mai vedea luminita de la capatul tunelului, acum ca au patruns puternic in mainstream nu stiu cine naiba ne mai plateste pensiile la batranete. Vina sistemului de educatie in care toti sunt invingatori, toti iau premii si totul li se cuvine tuturor. Tare ma tem ca nu vor ajunge sa dea piept cu real life daca se introduce GMI (cine naiba mai produce plus-valoare ca sa fie impozitata si sa genereze surse pt GMI??) pana cresc mari. O fi bine, o fi rau, cine stie, viata merge inainte.
Cat despre linkul de pe FB, credeam ca muzica e haram, wth?
Ajunge cu rantul, se vede ca zilele libere nu sunt propice pentru o societatea sanatoasa si multilateral dezvoltata, ca le da ragaz celor care nu sunt liberi (dar nici nu au de lucru) sa-si puna tot felul de intrebari si sa gandeasca mai mult decat ar trebui. Macar nu e trafic azi.
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA