• Publicitate

Canada, finally

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada, finally

Mesajde Gator » 06 Dec 2017, 16:07

AlexBin scrie:
Gator scrie:
capsunar scrie:A explicat sorro ca valorile pt care emigrezi sant complet personale si nu pot fi quantificate. La vremea aia spre deosebire de mine tu erai de acord cu el... :lol:
Tie ti se pare aberatie ca nu toti traiesc ca sa munceasca? BTW, asta mi se pare un criteriu serios, emigrezi unde poti sa te si distrezi nu intr-un lagar de munca. Intr-un lagar de munca te duci la capsuni.

Mi se pare aberatie sa pui carul inaintea boilor. Mi se pare aberatie sa stai legat de un stil de viata, mai ales dupa ce emigrezi in alta lume cu alte reguli si alte cutume. Mi se pare aberant sa vad imigranti si candidati cu atit de putine resurse personale interioare - aici ar putea fi esecul politicii canadiene de a atrage oameni cu scoala. Probabil Trump va face o prostie imensa desfiintind sistemul american bazat pe job si familie

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pai stilul de viata canadian cu prea multa munca nu e sanatos deloc. Mai ales ca din ce am vazut pe aici munca multa nu vine din pasiune ci mai degraba din frica sa nu fie dati afara...

Altu...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 06 Dec 2017, 17:16

Gator scrie:Am citit eu bine? Berea sau vinul in pauza de lucru e una din valorile pt care imigrezi?

O pauza de lucru placuta e un criteriu foarte important IMO. Nu bautura e criteriul determinant, ci faptul ca poti bea, adica faptul ca e acceptabil.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Isostar » 06 Dec 2017, 18:52

Astazi ma gandeam ce imi place in Canada si nu mi-a placut in Romania. Si unul dintre lucruri este parcarea masinilor pe trotuar.

Si atunci am realizat, inca nu am vazut romanii care sa se planga ca nu au trotuar pe partea lor de strada... Asta in cartierele noi de case, unde trotuar este doar pe o singura parte a strazii...
Sau romanii care sa se planga ca ei au trotuar in fata casei in timp ce vecinii de vis-a-vis nu au si au peluza mai mare. Ce noroc ca Sly sta in downtown, altfel o scotea si pe asta...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde rux13 » 06 Dec 2017, 19:55

Isostar scrie:Astazi ma gandeam ce imi place in Canada si nu mi-a placut in Romania. Si unul dintre lucruri este parcarea masinilor pe trotuar.

Si atunci am realizat, inca nu am vazut romanii care sa se planga ca nu au trotuar pe partea lor de strada... Asta in cartierele noi de case, unde trotuar este doar pe o singura parte a strazii...
Sau romanii care sa se planga ca ei au trotuar in fata casei in timp ce vecinii de vis-a-vis nu au si au peluza mai mare. Ce noroc ca Sly sta in downtown, altfel o scotea si pe asta...

Ce faci cand nu ai trotuar deloc. Asa e in suburbiile Montrealului. Nu ca ar fi o problema pentu mine ca eu ca si Sly stau in downtown. Sincer vorbind chestia cu parcatul masinilor aiurea in Romania ca motiv de emigrare mi se pare un pic ridicol. Parerea mea....
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde capsunar » 06 Dec 2017, 20:14

Isostar scrie:Astazi ma gandeam ce imi place in Canada si nu mi-a placut in Romania. Si unul dintre lucruri este parcarea masinilor pe trotuar.

Am scris mai demult e tema asta...
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde thief » 07 Dec 2017, 00:05

Gator scrie:
Sly scrie:regulile si cutumele locale sunt tocmai de a se adapta societatea obiceiurilor celor noi veniti,vezi purtatul de hijab/niqab,vezi incurajarea sexului pe cai dosnice,vezi schimbarea denominatiilor sexuale in pasaport,etc.
Despre ce reguli si cutume vorbesti tu aici?

Huh? Atita ai extras din Canada?

Pai nu numai atit .... mai sint invatatul coranului in scoala, postitul in timpul ramadanului, sarbatorirea eid-ului, platit taxe pt despagubirea criminalilor de razboi, acceptatul teroristilor in societate, legea antiislamofobiei; si mai sint: renuntarea la termeni de tip "craciun fericit", "mos craciun", inlocuirea expresiilor "sarbatori de craciun" cu "sarbatori de iarna", samd .... acum am inteles ca nici cauciucuri de craciun nu mai poti sa cumperi, la service mai nou trebuie sa ceri "cauciucuri de iarna"! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 79 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA