• Publicitate

Canada, finally

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada, finally

Mesajde capsunar » 11 Dec 2017, 13:43

kinghand scrie:@ jean, gator, capsunar
multumesc mult pentru sugestii!
s-a amanat interviul pe maine.

Pai lasa forumul si apuca-te de treaba. Cand am zis sa citesti scriptul, am uitat sa zic sa-l citesti cu voce tare.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 11 Dec 2017, 13:53

capsunar scrie:Cand am zis sa citesti scriptul, am uitat sa zic sa-l citesti cu voce tare.

Un sfat foarte bun. La care as adauga sa te si inregistrezi, ca sa vezi pe ce poti ameliora repetand de mai multe ori. Orice smartphone poate inregistra, afaik.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 298 ori

Mesajde Sly » 11 Dec 2017, 13:58

Tavi scrie:
capsunar scrie:Cand am zis sa citesti scriptul, am uitat sa zic sa-l citesti cu voce tare.

Un sfat foarte bun. La care as adauga sa te si inregistrezi, ca sa vezi pe ce poti ameliora repetand de mai multe ori. Orice smartphone poate inregistra, afaik.

Daca n-ai destula memorie libera fa cerere la CSIS si-s obligati sa te lase sa asculti inregistrarile tu doar vorbeste destul de tare si raspicat ca se ocupa ei cu inregistratul. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde DonTavo » 14 Dec 2017, 16:45

ceva vesti?
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 31 ori

Mesajde kinghand » 15 Dec 2017, 02:27

Interviul a fost abia ieri, ca intervievatoarea a avut probleme de sanatate si n-a fost la munca vreo doua zile.

Nu m-au impresionat cu nimic nici intrebarile, nici atitudinea ei, cam mecanica, de functionar. A fost pur si simplu o conversatie de vreo 20 de minute, si-a notat ceva in Excel, m-a bifat si a trecut mai departe - asta e impresia mea :).

O sa ma pun pe aplicari mai serios de saptamana viitoare ca aici unde sunt e asa si asa, vor sa fac munca a doi oameni si dat cu ciocanu' si frecat creieru' la calculator, adevarul e ca si au multe in comun cele doua activitati... :).

Care o fi industria si tehnologia aia din Canada, chiar sunt curios, dar am eu timp sa aflu, pana una alta tot curatenia ramane activitatea de succes. Probabil din cauza economiei, ca fiind atat de dezvoltata, oamenii nu mai au timp sa mature prin casa... se leaga toate, ce sa mai :D.
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde thief » 18 Dec 2017, 02:11

kinghand scrie:Interviul a fost abia ieri, ca intervievatoarea a avut probleme de sanatate si n-a fost la munca vreo doua zile.

Nu m-au impresionat cu nimic nici intrebarile, nici atitudinea ei, cam mecanica, de functionar. A fost pur si simplu o conversatie de vreo 20 de minute, si-a notat ceva in Excel, m-a bifat si a trecut mai departe - asta e impresia mea :).

O sa ma pun pe aplicari mai serios de saptamana viitoare ca aici unde sunt e asa si asa, vor sa fac munca a doi oameni si dat cu ciocanu' si frecat creieru' la calculator, adevarul e ca si au multe in comun cele doua activitati... :).

Nu stiu daca ai chef sa spui pe aici la ce firma ai avut interviul si pt ce post, sau daca pe viitor o sa ai chef sa pui lucrurile astea. Daca nu iese nimic, considera ca ai jucat un meci de pregatire (ca oricum sintem in pauza competitionala ...) si ai mai invatat ce intrebari ti se pun, etc.

Sfatul meu ar fi: data viitoare daca te cheama o firma la interviu, da-i pe linkedin si vezi daca gaseshti ceva romanasi in firma aia. Uita-te la fetzele lor, si daca vezi vreunul cu fatza mai inteligenta intra in contact cu el si cere-i ceva inside information despre firma si persoana cu care ai interviul, si orice alt sfat. P. mea ca foloseste. Daca omu e chiar pe pozitie cu ceva influenta, poate sa-ti puna o recomandare.
Altfel, nu trebuie sa fie neaparat romanashi. Poate sa fie oricare pe pozitie similara, daca-ti face impresie dupa profilul din linkedin ca-i baiat de treaba da-i un mesaj, spune-i ca o sa ai interviu la firma lui si ca daca vrea sa share some thoughts with you. Eventual invita-l la o cafea (pe el si pe nevasta-sa, nu stie niciodata ... :lol: ); nu stiu daca tine chestia asta in Canada, ca acolo-s toti cam constipati dar altfel pe aici, si in general cind e vorba de expati si nu de emigranti, lumea e mai relax si mai deschisa, si chestia asta e perfect acceptabila.

Eu odata cind eram in Kuwait si voiam sa-mi schimb jobul, ma suna un recruiter si-mi aranjeaza un interviu pe skype cu o firma din Dubai, o firma britanica care tocmai deschisese un joint-venture in Dubai si recrutau oameni pt inceput. Recruiteru nu mi-a spus numele persoanei cu care o sa am interviul. Dau pe linkedin si gasesc o femeie (o englezoaica cam grasa, dar that's beside the point ..) care era, parca, Regional GM, based in Dubai. Asa ca-i dau un contact request pe linkedin, si-i zic, scuza-ma ca te abordez asa, dar saptamina viitoare o sa am interviu pt pozitia asta la firma ta, deci i would appreciate daca you can spare some time pt o scurta discutie, si btw, daca asi fi in Dubai te-asi invita la o cafea dar asa din Kuwait e cam greu .. Aia imi raspunde imediat si-mi da nr.ul de mobil. O sun, si - surprise, de fapt nu-i surprise, trebuia sa ma astept - imi spune ca da stie de mine, si ca de fapt o sa am interviul chiar cu ea. Asa ca am discutat una alta cu ea prin telefon, mi-a mai spus despre firma si ce planuri au, si asta a fost. Peste o saptamina am avut interviul pe skype tot cu ea, si a fost perfect in regula.

Nu stiu in ce masura tin chestiile astea in Canada, in mod sigur e altfel, dar intre oameni inteligenti se poate intotdeauna discuta rezonabil.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 82 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA