• Publicitate

New project: Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: New project: Canada

Mesajde MMIERDNA » 31 Dec 2017, 08:59

Nope. Repet. Nu facem conversia la cursul valutar pentru ca in Romania nu esti platit in euro, iar in Olanda nu esti platit in lei. Asta e greseala tuturor atunci cand compara preturile intre tari. Omenii fac conversia pentru a gandi cu un concept familiar lor. Romanul e platit in lei, desi ca sa isi faca o idee despre cat sunt chiriile in Canada transforma 1000 de CAD in lei, ii da 3000 de lei si ajunge la concluzia ca Canada este foarte scumpa. Insa gandirea este gresita. In Canada chiria nu este 3000 de lei este 1000 de CAD, important este cat reprezinta acesti 1000 de CAD din venitul mediu din Canada. Apoi comapri cu cat reprezinta 1200 de lei raportat la venitul mediu din Romania si vezi, dupa ce platesti chiria, cu cati bani mai ramaii.

Cola aia ar fi reprezentat 1% in Olanda daca aveam 100 de euro in mana si 3% in Romania daca aveam 100 de lei in mana.

Da, cu cati ai mai multi bani in mana cu atat tara devine mai ieftina. Si daca pe acest forum nu avem miliardari pentru care orice tara din lume e ieftina, atunci cred ca emigrantii economici cauta o tara unde raportul cheltuieli/venituri le asigura traiul pe care-l considera ei potrivit.

Asta e principala problema a Romaniei cand se vorbeste de saracie. Nu salariile. Salariile au crescut constant, companiile mari nu au scazut salariile in timpul crizei, iar reducerea aia de 25% la bugetari a fost temporara. Acum salariile sunt peste nivelul de dinainte de criza si la stat si la privat. Problema este ca preturile au crescut atat de mult incat cresterile salariale nu se simt, prin urmare nivelul de trai nu s-a schimbat prea mult.

Mentionez ca am folosit Canada ca exemplu. Nu stiu exact ce este acolo, poate si la ei raportul cheltuieli/venituri este dezechilibrat.
MMIERDNA
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 11 Ian 2018, 09:51

nexus5 scrie:Ah, si mai sunt si apartamentele "impresionante" din GTA.. Cand ne-am mutat cu chirie, eu am venit si am vazut apartamentele disponibile si am ales pe care sa-l luam. Am facut poze si i le-am aratat sotiei. Mi-a fost sincer frica de reactia ei. Pentru cei din Romania, un apartament de inchiriat in Toronto, inseamna ca atunci cand te muti in el, il gasesti vopsit. Vopsit cu vopsea nu cu var lavabil. Si se vopseste tot, pereti, intrerupatoare, usi, cabinetii de la bucatarie, tot. Scapa electrocasnicele si parchetul. Si mirosul se duce cam intr-o saptamana. Daca te apuci sa cojesti vopseaua de pe vreo usa, iti dai seama cati chiriasi au stat in apartamentul respectiv de-a lungul timpului. Cand vii dintr-o casa unde ai asortat parchetul cu mobila si tamplaria termopan, e cam nasol.
Mobila de bucatarie este ceva de genul cum avea bunica, Dumnezeu s-o odihneasca

Daca vroiai sa faci un lucru bun, trebuia sa spui aici si pragul financiar la care te uiti (cati $$$ pentru chirie). Ca sa inteleaga lumea la ce te referi si sa stie ce astaptari sa aiba. In plus fata de asta, trebui sa spui si zona in care este proprietatea pe care o inchiriezi. Ca una este sa stai (in TO) la Jane & Finch si alta este sa stai la Yonge & Gerrard sau la St Clair & Avenue.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 248 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde Isostar » 11 Ian 2018, 10:03

nexus5 scrie:Deci, Canada nu este tara perfecta ci doar o tara in care sistemul inca functioneaza si viata este cam de 4-5 ori mai ieftina fata de cea din Romania.

Ok, ai spus tu multe si majoritatea sunt si observatiile mele. Dar afirmatia de mai sus clar m-a dat pe spate. Viata mai ieftina (4-5x) decat in Romania? De unde aceasta concluzie?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 248 ori
I s-a multumit: 432 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA