• Publicitate

Eu o prefer mai dulce...

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Eu o prefer mai dulce...

Mesajde nidia » 21 Apr 2009, 22:32

In prima saptamana în Montreal ne-am lasat condusi de o cunostinta pe care o stiam dinainte din Romania. Mai precis ne-a aratat cum se circula cu metroul o singura data. Ne-a cumparat abonamente lunare pe toate liniile, cu banii nostri, se intelege, si ne-a aratat unde putem sa-l asteptam: la facultatea la care mergea el pentru cursuri de francizare, Faculté de Montréal.
Ca sa ajungem acolo am schimbat un autobuz si doua linii de metrou. El locuieste în NDG, noi în CDN. Am dormit la el în seara sosirii. Nu ne-a lipsit nimic: mâncare, caldura, pat curat.
De precizat ca am aterizat în Montréal pe 2 aprilie 2009, într-o zi de joi. De altfel, alegerea orasului am facut-o tot în considerentul ca avem pe cineva cunoscut în oras cu noi.
Pe 3 aprilie, vineri, l-am însotit la facultate.
"Vedeti ca aveti wirless la cafenea." Ok. Ne-am zis. Oricât a cautat scumpul meu sot sa se logeze, n-a reusit. Ne trebuia parola de student.
Asta a fost primul soc în Canada: lipsa de internet. In Bucuresti, primaria si cu mai stiu eu ce firma au pus la punct un spatiu wirless în Cismigiu. Trai nineaca! In Montréal, canci.
Al doilea soc, mizeria si cenusiul de pe strazi, cenusiul blocurilor. Sotul meu a zis imediat: "dupa blocurile gri"...
Fara câinii din Bucuresti? Super! Ma pot obisnui cu ideea. Pe mine în schimb m-au socat cersetorii; imediat am facut legatura cu imigrantii si m-am cutremurat: sa obtii un CSQ sau mai stiu eu ce certificat pentru cei din Asia si sa stai la metrou la cersit... O multime de timp si bani pierduti. Nu e o imagine tocmai crestina pentru o tara care ofera nu stiu câte ajutoare imigrantilor. Sa n-ai bani sa te intorci în tara ta, unde poate te-ai descurca mai bine, e sfâsietor! Ce s-o fi ales de visul lor canadian? Ce viata! Imaginea lor m-a facut sa ma strâng mai mult în sotul meu, cu haina închisa pâna la nas si fesul îndesat pe frunte, îndesati amandoi in metrou, cu prietenul asta pe langa noi, care explica cu gesturi largi si tare, în limba romana, ce si pe unde. Si un curent în metrou, ca la Aparatorii Patriei la intrare/iesire.
"Nici o problema. Aici sunt imigranti din toate tarile lumii. Aici, daca auzi un quebecoaz, e bine. Ii cunosti dupa cum se imbraca, cu ghete murdare de noroi, blugi uzati si murdari, geci murdare, si întotdeauna mai subtire decat noi europenii." Afara, în colt la metrou, zapada zacea în mormane, murdara.
"Anul acesta e bine. Anul trecut ningea la ora asta." Asta pe 3 aprilie. Ok, m-am gândit eu. Si la noi mai ninge în mai: i se spune zapada mieilor. M-am bucurat ca venise primavara. Cu ce vânt! De fapt m-am lamurit ca e doar curentul obisnuit dintr-un oras aflat langa apa. Cam tare pentru gâtul meu. Cu un sal si un fes aratam caraghios pe langa bastinasi.
Un alt soc a fost sa vad fetele, liceenele, în autobuz, cu sandale, balerini sau pantofi decupati, fara dresuri sau macar ciorapi scurti, cu fusta scurta stil scotian de scoala si mantou. Cu baietii eram deja pregatita: erau deja la pantaloni pescaresti, în adidasi, fara soseste. Erau 0 grade afara si chiar ploua în amestec cu fulgi de zapada. Venise primavara. Nu mai conta ca dimineata erau 0 grade; la prânz se anuntasera 4 grade.
Al treilea soc, cersetorii. Am vazut o asiatica de peste 40 de ani, pe jos, la metrou la Atwater, cerând de mâncare, cred -numai ea întelegea ce spunea. Era atât de umflata, încât numai ochii i se mai distingeau pe fata ei patrata si buhaita.
Al patrulea soc, rezistenta la frig a localnicilor.
Al cincilea, internetul. In primul week-end am folosit laptopu-ul prietenului si implicit legatura lui din casa la internet. In prima saptamana am colindat magazinele ca Future Shop sau Best Buy ca sa-mi verific mail-urile. Veneau sa ma intrebe cu ce ma pot ajuta. Le spuneam ca ma descurc si singura. Apoi ne-am hotarât: ne-am decis pentru un abonament Videotron cu doua servicii: internet si telefonie simpla, fara mesagerie si fara alte functii optionale pentru care trebuia sa platesc alti 4$ prima optiune, respectiv 2$ a doua. Fac o paranteza: faptul ca poti vedea numarul celui care te apeleaza e deja alta optiune, la fel si cea prin care îti poti verifica mesajele sau chiar apela ultimul numar format. Nu l-am mai luat în calcul ca soc; îl las la capitolul "Doamne, ce înapoiati sunt la telefonie" sau "ce hoti/ capitalisti". In total vreo 10 optiuni. In total 72$ pe luna, pentru 1 an. Pentru asta am cumparat un modem cu 100$, despre care am aflat ca îl vor deconta din abonament. Ok, ne-am zis. Am prins si o oferta de 2 luni gratuite... Mi-a mai venit sangele înapoi în obraji. In România aveam abonamentul cel mai ieftin la RCS&RDS: televizor - 50 canale-, telefonie fixa si mobila - cu 500 minute în retea si 50 minute în reteaua de Romtelecom- si intenet nelimitat la descarcare, inconvenientul abonamentului fiind doar viteza mica de descarcare.
30 Go în reteaua Videotron, intrari si iesiri, pentru 52$/luna. "Super." Am aflat de ACANAC, cu 230&/an, dar nu aveam abonament de fix la Bell, care si ala costa cam 20$/luna, plus instalarea 55$, la Videotron instalarea fiind gratis.
Am iesit cam tande pe mande. Acum suntem atenti ce pagini de internet descarcam si ce poze trimitem acasa. Oricum e bine ca avem acces la Skype si Messenger non stop. Aliluia PPS si PPT-urile. Le mai deschidem cand ajungem în România. Mai nou folosim si serviciu 12 voip. E bun: sunam pe fix RCD si Romtelecom gratis, cu o plata initiala de 10€ la 3 luni.
Acum asteptam sa primim cardurile de rezident si sa trecem de interviul pentru francizare. Prietenul asta e pe social si face scoala, platita de emigrari. Nu-i convine, dar e multumit pentru început. Vrea sa lucreze în constructii si pentru asta are nevoie de cursuri. Nu sta în ploaie, are ce mânca... Emigrarile îl platesc sa mearga la scoala. Saptamana viitoare termina.
Ne-au venit acasa cardurile de la NAS si asigurarile pentru medicamente. Mai avem de primit cardul de la emigrari.
Am sunat la SAAQ si am obtinut rendez-vous pe 8 mai. Nu mi-a spus daca dam si examenul teoretic atunci. Ne pregatim oricum pentru testul teoretic. Bine ca franceza nu-mi pune probleme. Desi m-am cam distrat cand operatorul de la Videotron m-a pus sa "pazesc linia": "S.V.P., gardez la ligne!". Ok, mi-am zis, o pazesc. Putea sa-mi spuna: "restez en ligne".
La videotron, cand am sunat de acasa, pentru a anunta daca mai vrem abonament la telefonie, mi-a raspuns un Eugen. Dupa "ge"-ul românesc pe care l-a pronuntat, m-am prins ca e român. L-am întrebat: "Vous parlez le roumain?". Dupa pauza de 4 secunde din telefon am început sa-i vorbesc in româneste.
Si colac peste pupaza, înainte de Pastele ortodox, toata saptamâna ne-a zapacit proprietarul cu apa din baie si reparatia din camera unde dormim, cu rigips si vopsea.
Al saselea soc în Canada a fost stilul de constructii. Locuim într-un imobil de doua etaje, cu parter si mezanin locuibil, cu structura din lemn, pe barne de 10cm si scândura de 1cm. Tot interiorul e facut din rigips, fara nicio izolatie. In prima seara când am dormit în apartamentul nostru i-am spus sotului meu ca a intrat cineva pe holul de la intrare. Se auzea vecinul de sus. Acum e mai distractiv: încearca sa definitiveze un cântec la chitara "I`m sorry" si bate masura în capul nostru, la bucatarie.
Ce sa mai zic de al saptelea soc...
Pe 2 aprilie aterizam in Montréal, iar pe 17, la putin timp dupa ce ajungem acasa de la cumparaturi prin cartier, dau sa fac salata. Deasupra chiuvetei e o fereastra, cam la 1m. Abia zaresti, daca vrei, afara. Deodata vad miscare. Casc ochii, pe vârfuri, pe sub perdea: echipa lor de SWAT. Vreo 4 masini mari si una de politie erau parcate pe partea opusa, cu usile deschise si serveau drept scut între vreo sapte politisti si un singur tânar, pe care îl somau sa se îndrepte catre coltul cladirii si sa se aseze încetisor pe trotuar, cu mâinile la vedere. Au alergat în jurul lui cu mitralierele îndreptate spre el, si, dupa ce un politist fara casca i-a spus ceva, asezat în ciuci, la nivelul lui - ma gândesc ca îi citea drepturile- l-au ridicat si l-au dus la masina de politie, unde l-au perchezitionat de doua ori înainte sa-l bage înauntru. M-a distrat ca i-au verificat de doua ori sapca. Sotul meu mi-a sugerat ca ar putea fi unul cautat pentru droguri. Si violatorul violatorilor sa fi fost, în acel moment nu-mi spuneam decât ca n-as vrea sa-l vad secerat de gloante.
Bienvenue au Canada!
P.S. Am vreo doua poze cu actiunea. Se vede destul de bine si negrul acela cu codite rasucite si nasul turtit. Nebuni de legat si noi...
Cam amara experienta asta de viata. Eu o prefer mai dulce.
Nimic nu-i mai frumos decat un chip zambitor !
nidia
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde marta68 » 21 Apr 2009, 23:18

Si o sa te mai sochezi in continure.....Cam neagra povestirea ta care vrei sa para vesela. Pun pariu ca vei strange cateva zeci de pagini cu topicul asta si nu ma pot abtine sa nu te intreb, dar ce cautati voi in Canada? Ca nu am reusit sa vad motivele alea, si sincer sunt multe lucruri pe care poti sa le iei personal, ca metroul care face zgomot si zapada e murdara, dar in metrou nu e curent de aer cand merg eu zilnic la munca si zapada nu prea o gasesti pe strada. Socata ca lumea e mai rezistenta la frig? Ei na. Du-te in Jamaica si socheaza-te si ca aia umbla in bermude tot timpul anului. Frumoase imagini dar cam socante pentru noi. Si ce o sa te faci cand ti-or spune quebecosii " Ceckez ca"? Sa cauti dictionarul si atunci poti sa mai ramai in linie. Daca o preferi dulce fa-o tu dulce sau lasa-ne sa respiram noi in mizeria asta cotidiana unde milioanele de caini vagabonzi sunt inlocuiti de milioane de cersetori si jerpeliti. Uneori nu stiu de ce mi se face greata, oare de la atata dulce pe care il vor altii? Sa aveti un concediu placut prin Quebec si o trezire lipsita de socuri.
marta68
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Re: Eu o prefer mai dulce...

Mesajde Aurelia Sirbu » 22 Apr 2009, 00:14

nidia scrie:In prima saptamana în Montreal..
etc, etc, etc...
Mai, Nidia, ce frumos povestesti... De parca n-ai fi la primul mesaj!

Ce mai, toata stima, jos palaria! Bravoooo, bravoooo, bravoooo, bine le-ai zis-o! Un extraordinar simt al observatiei, o excelenta putere de sinteza, o nemaipomenita forta descriptiva!

M-ai impresionat pina la lacrimi.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde kenworth » 22 Apr 2009, 07:28

Bravo,Nidio,le-ai spus-o imperialistilor astia nenorociti!Continua cu mesajele,poate o pui de un roman,dar ar fi mai bine sa le trimiti din Romanica,unde cafeaua e mai dulce,zapada e roz si curata,metroul silentios,unde nu vezi cersetori chinezi ci doar maidanezi pekinezi , unde uaiarlesul umbla liber pe strada,unde lumea se imbraca adecvat si numai de la Bucci sau Christian Dihor si unde politia cand te aresteaza iti face cinste mai intai cu o bere la crasma din colt!
Fie painea cat de rea, tot mai bine in tzara mea, Canada!
kenworth
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde ToGTA » 22 Apr 2009, 07:41

marta68 scrie: Uneori nu stiu de ce mi se face greata, oare de la atata dulce pe care il vor altii? .

Si pe mine m-a apucat greata de atata dulce.
ToGTA
ToGTA
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Gator » 22 Apr 2009, 09:56

Eram pregatit sa cred, pina la faza cu "cenusiul blocurilor" (ce tot aveti cu blocurile?). Faza cu politia a pus capac.
Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati. Prea v-ati adunat gramada pe forumul asta.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA