• Publicitate

Memoriile motanelului dus d-acasa.

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde SteaDeMare » 24 Aug 2013, 10:58

Gator scrie:
Asta e unul din dezavantajele Canadei intrebate de SteadeMare pe alt topic. Multi barbati preiau sarcini muieresti si multe femei preiau sarcini barbatesti. Ajutati-l careva sa inteleaga, saracu...

Sa inteleg ca asa s-a format si legaturile intre 2 femei ( lesbi ) sau intre 2 barbati ( gay )...preluand sarcinile muieresti si barbatesti..asa la intamplare !

Ma bucur pentru voi ca vedeti lumea de aici ..atat de perfecta si " curata ",... dar NU va pot impartasi bucuria !

Gatta cu off topicu" pe topicul omului , apare acusi si ne " zgarie " pe toti !!

Sorry man,
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 26 Aug 2013, 13:59

SteaDeMare scrie:Apropo de croitorie si " cusutorie " , daca tot lipseste " propietarul topicului , imi permit sa " deraiez " un pic de pe subiect si sa intreb, voi ati vazut in mijloacele de transport in comun , indivizi crosetad ? :) oricat de bizar ar parea, eu am vazut 2 pana acum...trecuti bine de varsta adolescentei...si tind sa cred ca fac asta indrumati fiind de psihologi....care nestiind ce sa sfat sa le mai dea , sa se receeze sau ca hobby....alta idee n-am , sau poate o fi gay....si astia 2 de i-amvazut eu, au luat in primire sarcinile muieresti ! :)) ajutati ma sa i inteleg !!! :)))

eu tin minte ca in clasa 2a sau a 3a, pe vremea lui nea nicu, la lucru manual ne-a invatat tovarasa invatatoare sa crosetam ... cred ca in secret vroia sa ne determine sa devenim poponauti ...
si mai tin minte ca tot pe vremea lui nea nicu erau o gramada de barbati care erau croitori, mai ales in magazinele alea unde iti faceai costume la comanda, ca nu erau moluri de unde sa le cumperi, ca azi ... probabil si ei erau poponauti
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Sly » 26 Aug 2013, 17:10

Radu7777 scrie:eu tin minte ca in clasa 2a sau a 3a, pe vremea lui nea nicu, la lucru manual ne-a invatat tovarasa invatatoare sa crosetam ... cred ca in secret vroia sa ne determine sa devenim poponauti ...
si mai tin minte ca tot pe vremea lui nea nicu erau o gramada de barbati care erau croitori, mai ales in magazinele alea unde iti faceai costume la comanda, ca nu erau moluri de unde sa le cumperi, ca azi ... probabil si ei erau poponauti

Croitoria este meserie de femeie?
Oricum chestia cu lucrul manual s-a intiparit bine la tine incat toata viata ai ramas fidel principiului sa ti-o faci cu mana ta...manuela. :lol:
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Gator » 26 Aug 2013, 19:49

Manuela e cea mai buna prietena a omului. Nu o doare capul, nu e obosita, nu cicaleste, nu se duce cu altul, nu are ciclu - e mereu disponibila.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde chesscube » 29 Aug 2013, 14:03

Si nu te toaca de lovele(ai uitata cel mai important lucru)
chesscube
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde MotanelTM » 07 Sep 2013, 16:38

aoleu, adevar o grait cine-o spus... "cand pisica nu-i acasa... "

Ia dati-va jos de pe masa :))

Ce sa fie cu Motanelul, nu-i nimic. Nu se mai intampla nimic in coltul asta de Canada care sa merite relatat, sau poate ca nu mai reusesc sa gasesc timp sa trec si pe aici sa mai postez, sau poate faptul ca realizat.com a cam scazut la capitolul calitate iar moderatorii sunt surzi la anumite sugestii ( nici macar auto responder? ) lol... sau poate cate un pic din fiecare.

In fine, pe scurt... viata mea aici in Canada decurcge comform planului as putea spune.

Sunt convins ca ati fi fascinati daca as mai scrie despre masina de tuns iarba sau despre masina de cusut care zace intr-un colt de ceva vreme ( la naiba, credeam ca stie singura ce-i de facut ).

Lupta cu ratonii pe principiul "cel mai desptept cedeaza" am castigat-o rapid si detasat :P

In rest, atat profesional dar si personal pot spune ca sunt relativ multumit... dar evident e loc si de mai bine.

Va multumesc pentru postari, mare mi-a fost mirarea sa vad topicul in top, imediat dupa mult prea popularul " povestea mea gay din Canada "

Am renuntat oarecum la lumea virtuala de pe realizat.com in favoarea celei reale.

Sunt membru activ ORCA ( Ontario Romanian Canadian Association ) si avem destule evenimente, mai ales divizia youth. http://youth.2012orca.org

Sunteti invitati si voi in masura in care puteti ajunge. "youth" este relativ, avem in grup tineri de toate varstele :)

Eu am sa dau destul de rar pe aici, mi-ar placea sa ramana viu topicul, ar fi super daca ati putea ramane oarecum on-topic si sa vorbiti despre experientele voastre din Canada, n-are importanta ca nu e vorba despre mine, cine citeste rubrica asta este curios despre viata de aici si nu despre... Manuela... oricat de fascinanta si practica ar fi ea :lol:
MotanelTM

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA