• Publicitate

Memoriile motanelului dus d-acasa.

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde Sly » 07 Sep 2013, 21:08

Motanele,membrii ORCA se numesc orci? :lol:
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde floribadoiu » 08 Sep 2013, 13:31

Sly scrie:Motanele,membrii ORCA se numesc orci? :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EffPnse4WQs[/youtube]
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde SteaDeMare » 09 Sep 2013, 20:59

Sly scrie:Motanele,membrii ORCA se numesc orci? :lol:

:P buna asta , dar sa lasam vrajeala :wink: + 10 pentru grupul ORCA , am avut placerea & onoarea sa ies cu ei in orash...super grup, super de gasca , doar pentru ei incerc sa ma mut in Toronto !!!

On topic - bravo motanele, viata merita traita LIVE !!! nu on line !!!

sanatate maxima , Maxima am spus !!! :wink:
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Mesajde birsenescu » 14 Oct 2013, 08:25

salut
prin 2006 m-am hotarat si eu sa emigrez in Canada pe partea franceza.
Atunci am descoperit si site-urile Emigrare Canada.Ulterior am renuntat din cauza unor probleme in famile.Ieri m-a bantuit din nou ideea si am zis hai sa vad ce se mai scrie pe forum, cum o mai duc romanii canadieni.Povestea ta simpla si reala, relatata cu mult umor, m-a facut sa nu ma razgandesc.O sa aplic de data asta si sper sa reusesc desi am deja 40 de ani.
birsenescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde MotanelTM » 19 Oct 2013, 13:37

birsenescu scrie:salut
prin 2006 m-am hotarat si eu sa emigrez in Canada pe partea franceza.
Atunci am descoperit si site-urile Emigrare Canada.Ulterior am renuntat din cauza unor probleme in famile.Ieri m-a bantuit din nou ideea si am zis hai sa vad ce se mai scrie pe forum, cum o mai duc romanii canadieni.Povestea ta simpla si reala, relatata cu mult umor, m-a facut sa nu ma razgandesc.O sa aplic de data asta si sper sa reusesc desi am deja 40 de ani.

Multumesc, iti doresc succes. Atata timp cat nu te astepti la nimic spectaculos de la Canada iti va fi bine aici. Pentru mine este OK, viata merge inainte linistita, iar la capitolul financiar lucrurile merg din bine in mai bine. Am avut pana la urma noroc si dupa ce am schimbat vreo 7-8 locuri de munca am prins un job confortabil si un salariu decent cu toate ca nu am facut nici macar un curs de calificare.

Evalueaza-ti sansele ca nu cumva sa fi respins, din pacate idiotii astia pun o gramada de conditii pentru Romani, dar daca te uiti in jur, sunt plin de emigranti de lumea a treia care nici macar la nivel conversational nu cunosc engleza... astia cum naiba ajung aici?
Pe de alta parte asta ma avantajeaza, pentru ca ies in evidenta... si nu pentru ca as fi eu vreo minune de motan... ci pentru ca majoritatea sunt praf :lol:
De exemplu in vara am avut ceremonia de acordare a cetateniei, am fost invitat la o editie speciala la care au fost prezenti primarul cu consiliul local, un senator trimis de la Otawa si membrul parlamentului din Richmond Hill... in fine... mult tam tam... cu televiziune si presa pe capul nostru, pentru simplul motiv ca la examen am fost in stare sa sustin o conversatie cu examinatorul ( stiu ingleza bre ) :P
Asadar am fost selectionati cativa oameni care nu aratam chiar coborati din copac si stim sa legam doua vorbe, pentru ca a trebuit sa ne intretinem cu oficiali si eventual sa acordam si ceva interviuri.

Eu m-am ferit de presa, motanelul e sfios, nu vrea sa apara la tv, m-am facut mic in scaun, ca la scoala, si am scapat.

In orice caz mi-a facut placere sa-mi cunosc politicienii si pot spune ca am fost impresionat. Le acord nota 10 cu felicitari pentru tinuta si pentru discursurile tinute, pentru prima oara de cand sunt in Canada m-am simtit mandru ca sunt Canadian.
Politicienii Romani ar avea atat de multe de invatat si sunt atat de departe... de fapt cred ca gresesc aici... Romania nu este condusa de politicieni, asta nu e politica ce fac ei, este altceva... nu stiu ce si nu vreau sa dezbat pe tema asta

In fine, Birsenescule, inca odata bafta maxima, incearca pentru ca merita.
MotanelTM
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Radu7777 » 19 Oct 2013, 14:05

MotanelTM scrie:Evalueaza-ti sansele ca nu cumva sa fi respins, din pacate idiotii astia pun o gramada de conditii pentru Romani, dar daca te uiti in jur, sunt plin de emigranti de lumea a treia care nici macar la nivel conversational nu cunosc engleza... astia cum naiba ajung aici?

fyi, conditiile programelor de emigrare sunt aceleasi pentru toata planeta. cum naiba ajung aici unii emigranti de lumea a treia care nici macar la nivel conversational nu cunosc engleza e alta discutie ... in Canada nu se ajunge doar prin programele de selectie, mai exista si programe de sponsorizare, mai exista si refugiati etc.
in locul tau n-as mai fi asa bosumflat ca idiotii astia pun o gramada de conditii pentru Romani in conditiile in care sunt o gramada de români pe acest forum care nici macar in limba româna nu stiu sa se exprime corect, nu mai zic de engleza si/sau franceza. ca sa nu mai zic de cei care injura guvernul canadian pentru ca a introdus testele de limba obligatorii (pentru TOTI emigrantii, cu riscul de a ma repeta) pentru emigrare si/sau cetatenie ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA