• Publicitate

Povestea noastra din Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Povestea noastra din Canada

Mesajde Isostar » 23 Iul 2015, 09:58

Cainozaur scrie:Eu in Toronto am cunoscut doar doi romani din 25-30 care mi-au zis ca au jobul mult visat. In realitate traiau pe credit la greu.

Ce are una cu alta? Persisti in confuzie, si cred ca nu realizezi ca devii penibil cu asemenea comentarii. Faptul ca traiesc pe credit (consuma mai mult decat produc) nu are nimic de a face cu jobul mult visat. Jobul visat nu are legatura cu partea financiara, multi sunt impliniti si cu joburi cu salarii mici. Exemplu: un cercetator stintific stationat la Polul Sud castiga la fel de mult cat un sofer de camion in Canada. El (cercetatorul) face asta ca ii place, nu ca se plateste bine... Nu toata lumea este ahtiata dupa bani pe pamantul asta...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 23 Iul 2015, 12:08

Isostar scrie:
Cainozaur scrie:Eu in Toronto am cunoscut doar doi romani din 25-30 care mi-au zis ca au jobul mult visat. In realitate traiau pe credit la greu.

Ce are una cu alta? Persisti in confuzie, si cred ca nu realizezi ca devii penibil cu asemenea comentarii. Faptul ca traiesc pe credit (consuma mai mult decat produc) nu are nimic de a face cu jobul mult visat. Jobul visat nu are legatura cu partea financiara, multi sunt impliniti si cu joburi cu salarii mici. Exemplu: un cercetator stintific stationat la Polul Sud castiga la fel de mult cat un sofer de camion in Canada. El (cercetatorul) face asta ca ii place, nu ca se plateste bine... Nu toata lumea este ahtiata dupa bani pe pamantul asta...

Asta in conditiile in care asumam ca romaniiau emigrat in Canada total neinteresati de partea financiara a exercitiului.
Cred ca exista cativa care au facut asta insa cred ca majoritatea nu ar fi emigrat daca nu sperau sa castige mai mult....material vorbind.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Isostar » 24 Iul 2015, 07:24

Sly scrie:

Asta in conditiile in care asumam ca romaniiau emigrat in Canada total neinteresati de partea financiara a exercitiului.
Cred ca exista cativa care au facut asta insa cred ca majoritatea nu ar fi emigrat daca nu sperau sa castige mai mult....material vorbind.

Nu am comentat de ce au emigrat romanii in Canada, am comentat strict in contextul de mai sus: jobul visat nu are nimic de-a face cu partea materiala. Asa ca poti sa ai jobul visat si sa traiesti pe pe credit fara probleme. Dar astea sunt suprize pentru majoritatea care vor doar banii si iar banii....

Inteleg, romanii (si eu printre ei) sunt interesati mai mult de partea materiala decat de implinirea sufleteasca.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde xplaur » 24 Iul 2015, 08:35

Sly scrie:
Isostar scrie:

Dupa ce trece „foamea”, incepi si tu sa gandesti ca un om normal si sa realizezi ca banii nu au nici o valoare daca nu ai timp si stare sa-i cheltui alaturi de cei dragi!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Sly » 24 Iul 2015, 10:15

xplaur scrie:Dupa ce trece „foamea”, incepi si tu sa gandesti ca un om normal si sa realizezi ca banii nu au nici o valoare daca nu ai timp si stare sa-i cheltui alaturi de cei dragi!

Din pacate foarte putini sunt cei care realizeaza asta si nu vorbesc doar despre romani aici.
Oricum,revenind la afirmatiile lui cainozaur si isostar daca ai un job care te obliga sa traiesti pe credit,oricat de ideal ar fi acel job,nu o sa poata dura la nesfarsit.De asemenea cred ca daca cineva ajunge sa trebuiasca sa traiasca din credit,nu a atins inca acea imlinire sufleteasca care sa-i permita sa se bucure de viata fara sa se gandeasca la implicatiile materiale,nu de alta dar pentru cineva modest care gaseste implinirea in alte chestii decat cele materiale,orice job din Canada ii permite o existenta deasupra subzistentei fara ca sa aiba nevoie sa sparga cardurile de credit.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde radu1 » 31 Iul 2015, 15:20

Cainozaur scrie:Eu in Toronto am cunoscut doar doi romani din 25-30 care mi-au zis ca au jobul mult visat. In realitate traiau pe credit la greu. Nu mai dezvolt pt ca adminul taie. Poate Ville de Qc o fi pe alta planeta?!

Sa practici meseria ce-ti place si pentru care ai tras ani de zile la facultate nu are legatura cu creditele si cu banii...ai inteles gresit...cei mai multi canadieni traiesc pe credite, de ce crezi ca romano-canadienii ar face altfel? nu stiu cati au avut in buzunar cateva sute de mii de $ cash pentru a-si cumpara o casa ...si quebecul e tot in Canada, btw, deci se aplica aceleasi reguli...
Ville de Quebec
radu1
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 17 ori
I s-a multumit: 5 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA