• Publicitate

Inceput de drum in Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Inceput de drum in Canada

Mesajde LauraL » 15 Mar 2011, 21:44

Am ajuns si eu in sfarsit sa scriu la rubrica asta :)

Dupa 2 vizite in Canada, una in 2002 si alta in 2008 (mai cu peripetii), mi-am luat si eu inima in dinti si am hotarat sa emigrez singura.
Primul dosar l-am trimis pe data de 8 decembrie 2009 (am aplicat pe Quebec) si am primit viza in 7 februarie 2011 - in total a durat 1 an si 2 luni.

In 25 februarie am decolat din Bucuresti si spre deosebire de altii nu am avut absolut nici o strangere de inima legata de faptul ca plec - poate si pt ca sunt eu mai pragmatica asa de felul meu, cine stie ...
Am aterizat in Vancouver si totul a decurs foarte ok in aeroport la Immigration, nici macar nu m-au intrebat de ce nu m-am dus in Quebec. I-a interesat doar cati bani am la mine cash, adresa unde voi sta si un numar de telefon. Asta a fost tot.

Am fost asteptata la aeroport de niste "prieteni", am pus in ghilimele pt ca ei nu considera ajutorul oferit ca fiind determinant pt o relatie de prietenie, ci mai degraba un ajutor de la o persoana cu suflet bun :P In fine, am avut norocul sa cunosc anumite persoane aici in Vancouver (o parte din ei chiar de pe acest forum), care m-au ajutat foarte mult cu inceputul si tin sa le multumesc si pe aceasta cale. (se stiu ei care este) :wink:

Inchiriasem apartamentul inca din Romania cu cateva zile inainte sa plec si nu am fost dezamagita deloc de locatia pe care am ales-o, este o zona foarte ok. Nu este prima data cand vad Vancouver-ul, dar continua sa ma fascineze si acum, este magnific. Am avut ocazia in trecut sa vizitez si orase din Ontario si Quebec, insa nici o provincie nu m-a "dat gata" asa ca British Columbia in ce priveste frumusetea locurilor, de aceea am si ales sa vin aici. Pana la urma e chestie de preferinte personale ...
Nu am absolut nici un regret pt decizia pe care am luat-o (de a pleca definitiv) si pot spune ca deja ma simt "acasa", desi sunt doar 2 saptamani si un pic de cand sunt aici.

Cu actele am rezolvat destul de repede, SIN, MSP (am facut si asigurare privata pt orice eventualitate pana vine cardul), am deschis cont la banca si urmeaza sa primesc si cardul de credit probabil saptamana asta ... e un pic de umblat dar nu este nimic complicat.

Intr-adevar, peste tot unde mergi (magazine, banci, institutii) customer service-ul este foarte diferit de cel din Romania - si in sens pozitiv. Bine, eu stiam deja asta, si asa mi se pare normal sa fie, dar nu pot sa nu imi amintesc cate comentarii mi-am auzit eu in Ro legat de "pretentiile" mele...eh, pana se schimba acolo mentalitatile mai trece mult si bine.

Cred ca cel mai mult mi-a luat pana mi-am aranjat apartamentul dupa gustul meu - si inca tot nu e gata, as mai avea multe de luat ca sa arate asa cum imi doresc, dar este timp - important acum e sa gasesc un job. Am si inceput sa aplic, astept sa fiu contactata cat de curand. In Ro am lucrat in telecomunicatii (Vodafone) prin urmare asta caut sa fac si aici (Rogers, Bell, Telus).

Deocamdata asta este povestea mea, voi reveni cu noutati pe masura ce vor aparea - soon, I hope. :wink:
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Inceput de drum in Canada

Mesajde rikkyy » 15 Mar 2011, 22:36

LauraL scrie:Am ajuns si eu in sfarsit sa scriu la rubrica asta :)

Mult succes, Laura !
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Re: Inceput de drum in Canada

Mesajde LauraL » 15 Mar 2011, 22:49

rikkyy scrie: Mult succes, Laura !

Multumesc! :)
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde mickynikolas » 15 Mar 2011, 23:00

Mult succes Laura! Iti urmaresc fiecare pas din umbra:)) Ma bucur mult pentru tine :D :lol:
DCS :16.02.2010
int/CSQ/D2: 16.12.2010
AM: 31.05.2011
INV: 20.09.2011
VIZA: 17.10.2011
mickynikolas
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde LauraL » 15 Mar 2011, 23:04

mickynikolas scrie:Mult succes Laura! Iti urmaresc fiecare pas din umbra:)) Ma bucur mult pentru tine :D :lol:

Mersi Micky! Te astept cu nerabdare ... :wink:
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde aissa » 15 Mar 2011, 23:47

Bafta Laura! Sa ne dai cat mai curand vesti si mai bune!

In ce zona ai inchiriat (daca poti sa ne spui si dimensiunea ap si chiria... )? Si spune-mi te rog, ai avut ceva prieteni care sa viziteze locatia inainte? :lol:
aissa
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA