• Publicitate

Inceput de drum in Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde Sly » 27 Apr 2012, 08:24

comisaru scrie:Tu confunzi US cu Canada ...Nu ma mir ca din biroul tau iti dai cu presupusul. Habar nu ai cat de stricta e legislatia aici comparativ cu US . Nu isi risca nimeni licenta (muncita din greu aici comparativ cu US ) acceptand cadouri de genul asta . Mare e gradina si imaginatia unora !

Nu confund nimic,am vorbit despre Canada si nu-si risca nimeni nimic pentru ca tocmai asta este farmecul,ei nu primesc cadouri...merg in interes profesional pentru "specializare"...acu' nu este vina lor ca Big Pharma nu organizeaza intalnirile astea pe undeva prin Hamilton,On si alege...Bahamas de ex.
Articolul ala despre care spuneai ca-i SF,la Canada se referea.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 27 Apr 2012, 08:30

Uite inca un SF despre cat sunt de ne-influentati medicii de catre Big pharma.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Gator » 27 Apr 2012, 09:02

comisaru scrie:...licenta (muncita din greu aici comparativ cu US )...

Aici trebe aprofundat, altfel o sa cred ca iti dai cu presupusul. O scoala la McGill poate fi mai buna ca una de la U of Kansas, dar una la Harvard e mai bun ca U of Manitoba. Licenta in sine are dificultati in ambele tari. O prietena a dat licentele in ambele tari (nota bene Canada nu recunoastea pe atunci examenele de US si invers) si zice ca e la fel de greu. In US nu i-a mers pt ca, desi locurile la rezidentiat nu sint limitate, se prefera doctori mai tineri cu potential mare de crestere in conditiile unei concurente profesionale acerbe. In Canada limitarea mare la rezidentiat e factorul principal de competitie. Mai multe nu stiu, dar din ce observ si in alte profesiuni dificultatea cea mare in Canada provine din respectarea unor reguli impuse mai degraba birocratic decit profesional.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde comisaru » 27 Apr 2012, 09:36

Gator scrie:
comisaru scrie:...licenta (muncita din greu aici comparativ cu US )...

Aici trebe aprofundat, altfel o sa cred ca iti dai cu presupusul. O scoala la McGill poate fi mai buna ca una de la U of Kansas, dar una la Harvard e mai bun ca U of Manitoba. Licenta in sine are dificultati in ambele tari. O prietena a dat licentele in ambele tari (nota bene Canada nu recunoastea pe atunci examenele de US si invers) si zice ca e la fel de greu. In US nu i-a mers pt ca, desi locurile la rezidentiat nu sint limitate, se prefera doctori mai tineri cu potential mare de crestere in conditiile unei concurente profesionale acerbe. In Canada limitarea mare la rezidentiat e factorul principal de competitie. Mai multe nu stiu, dar din ce observ si in alte profesiuni dificultatea cea mare in Canada provine din respectarea unor reguli impuse mai degraba birocratic decit profesional.

Exact la greutatea de a accede in rezidentiat ma refeream si eu .
Exact aceste reguli ajuta la limitarea unor abuzuri .
Crede-ma ca nu e simplu deloc sa ajungi sa "dai cu subsemnatu " la colegiul medicilor chiar pentru chesti mai simple decat abuzul de prescriptii .
Si ce nu inteleg unii e ca lupta companiilor famaceutice este contrabalansata serios de companiile de asigurari care nu vor sa scoata inutil bani din buzunar si bineinteles de ministerele care nu vor sa plateasca medicamente ptr ODB mai mult decat trebuie .
Iar medicul , aflandu-se la mijloc , in marea majoritate a cazurilor nici nu se gandesc sa calce pe coada colegiul care ii poate usor revoca licenta ... Companiile nu au cum sa te controleze pe tine , ca medic , cate retete dai dar colegiul o poate face ...
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde dany_s » 27 Apr 2012, 12:32

valceanu scrie:
Sly scrie:
comisaru scrie:Daca chiar nu te pricepi de ce vorbesti prostii ? Puncte pentru participari la lucrari stiintifice nu cele organizate de compani farmaceutice ... Multa prostie .... Mult dat cu presupusul !

Comisare,tu le potrivesti si dup-aia tot tu sari bosumflata cu datul cu presupusul...o fi varsta? :lol: :lol: :lol:
Uite ce-am scris eu:
Sly scrie:Nu te platesc dar ce e ciudat ca de cate ori te invita la cate un simpozion,sunt organizate numai prin zone "stiintifice" gen Tahiti,Bali sau mai stiu eu...Monte Carlo si doar la hoteluri de 5 stele...si mai tin si taman vreo saptamana...dar ce-i drept...nu te platesc...te educa. :lol: :lol: :lol:

La care tu ai raspuns:
comisaru scrie:Dimpotriva la toate congresele la care sunt invitati( si trebuie sa te duci macara la unele ca sa iti faci punctele ptr ordin ) trebuie sa iti platesti cazare-transport + taxe de participare .Intamplator pentu officul nostru toate invitatiile imi tre prin mana asa ca stiu exact asta . ...

Acu' daca matale n-ai inteles ca vorbeam de diversele simpozioane organizate de Big Pharma si ai presupus ca ma refer la cele medicale...nu-i vina mea iar rusinica cu presupusul e a ta.

nu prea merg vanzarile silvica , este?...mai schimba si tu dealeru, sa nu te mai vedem p-acilea asa des , ca ni se apleaca.

Daca n-ar fi comunitatea de gay asa mare in Downtown Toronto ar merge mai bine dar il miros astia imediat ca nu-i inghite :lol:
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde Radu7777 » 28 Apr 2012, 04:06

dany_s scrie:Daca n-ar fi comunitatea de gay asa mare in Downtown Toronto ar merge mai bine dar il miros astia imediat ca nu-i inghite :lol:

lol ... +1 :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA