• Publicitate

Filmul vietii mele - partea a doua - Povestiri din Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Filmul vietii mele - partea a doua - Povestiri din Canada

Mesajde rionut » 16 Mar 2011, 18:05

Am si eu acum o luna de Canada, o luna in care in viata mea si a familiei mele s-au produs schimbari spectaculoase. Am inceput deja sa povestesc despre asta unor colegi din Romania care sunt in curs de emigrare si pentru ca intrebarile au fost multe si vin foarte multe in continuare, m-am gandit sa adun raspunsurile in acest topic pentru a-i putea trimite aici pe cei interesati, ca sa nu mai fiu nevoit sa repet aceleasi povesti.
In masura in care mai este ceva interesant de spus am sa scriu aici, facand astfel un jurnal al experientei mele canadiene, pe care sunt sigur ca-l voi reciti cu placere la batranete. :D
rionut scrie:Va salut!
Noi am ajuns pe 10 februarie in Montreal. Pe bilete am dat 1634 de euro 2 adulti si doi copii, la [email protected] . Am avut voie sa luam 4 bagaje de 23 kg in cala si 4 de 8 kg in avion. Am mai luat 2 bagaje de 23 kg suplimentar si am platit 80 de euro. Cursa a fost Iasi - Timisoara - Munchen - Montreal.
Eu zic ca oferta este mult mai avantajoasa decat la OIM si chiar daca mai platiti ceva bagaje suplimentare tot e mai bine. Oricum trebuie negociat la agentie ca sa se ajunga la un pret bun.
Bafta si drum bun celor care mai vin in curand.
dciordache scrie:Poţi să ne dai mai multe detalii despre zbor, te rog ? De pildă, cu ce companii aţi zburat, cât au durat escalele ?
Oferta pare într-adevăr foarte avantajoasă, chiar tentantă.

Pricaleu scrie:
rionut scrie:Din Iasi pana la Munchen am zburat cu Carpatair si am facut escala la Timisoara. Ce-i drept escala de la Timisoara a durat 24 de ore pentru ca au fost anulate zborurile din cauza cetii, insa nu a fost vina Carpatairului. Dimpotriva angajatii Carpatair ne-au servit cu cafea , apa si dulciuri pentru copii cat am intarziat cateva ore prin aeroport, s-au oferit sa ne duca seara la Iasi daca avem unde sta si sa ne aduca inapoi a doua zi pe cheltuiala lor, sau ultima varianta pe care am si ales-o, sa ramanem o noapte in Timisoara tot pe cheltuiala lor. Vreau sa zic ca s-au ocupat ireprosabil de noi : ne-au dus cu o masina in oras la un hotel de 4 stele si ne-au platit cazarea iar a doua zi dimineata a venit o masina si ne-a dus la aeroport.
Dupa asta, am plecat spre Munchen tot cu Carpatair, am stat cam 5 ore iar de acolo spre Montreal cu Lufthansa, unde am intalnit alte servicii de calitate si totul a fost perfect.
Toate calatoria noastra spre Canada, cu exceptia problemei cu ceata, a fost una placuta si noi si copii ne-am simtit extraordinar.
Referitor la bagaje, vreau sa va spun ca am avut pe langa bagajele de cala si cele de mana, inca 4 cu noi in avion. Stiam ca mai avem voie cu cate un obiect personal, asa ca eu am avut geanta cu laptopul plina de abia am reusit sa-i inchid fermoarul, sotia la fel a avut poseta si copii cate un ghiozdanel in spate cu jucarii.
In bagajele pe care le-am luat cu noi in avion am avut grija sa punem doar obiecte la care sa nu aiba nimeni ce comenta, desi din Timisoara sotia a avut si niste sirop si antibiotic pentru fetita.
In schimb , in bagajul de cala am avut pe langa lucrurile obisnuite, 8 kg de tuica, 5 kg de vin la bidon de plastic si 4 kg de vin la sticla, si 20 de pachete de tigari. Peste tot am declarat ca nu avem alcool si tigari la noi si nu ne-a zis nimeni nimic.
Va doresc zbor lin!
Felicitari
ma bucur p/u voi si sa aveti parte de o integrare usoara si placuta
Cind veti mai avea timp mai relatiti cum decurge integrarea voastra.
Succese

rionut scrie:
bitta scrie:rionut ma bucur ca a-ti ajuns cu bine, va tinem pumnii, venim si noi in Montreal in aprilie la fel ca voi suntem 2 adulti si 2 copii, o sa cerem o oferta agentiei cu care a-ti luat voi legatura.
voiam sa te intreb de lista care treb completata cand ajungi in Canada, ce treb sa scriu exact?ma apuc si enumar tot ce am sau doar daca ai obiecte certificate sau mai stiu eu cum....
te asteptam cu detalii despre parerea copiilor din avion etc....

Puteti spune celor de la agentie ca stiti de mine sa afle ca stiti pretul ca eu i-am refuzat de cateva ori pana mi-a convenit oferta.
Fetita noastra are 3 ani si baiatul 6 ani. Noi nu am mai fost pana acum cu avionul. Ei abia asteptau. In Iasi nu mai aveau rabdare. Cand au auzit ca trebuie sa mergem la avion, fugeau pe pista si radeau de bucurie .
In avion nu au fost deloc probleme, cum am mai auzit cazuri cu rau de inaltime, frica, turbulente. Cand insotitoarele au inceput sa explice cum e cu mastile alea de oxigen, una vorbea si alta mima iar baiatul meu o imita si radeau toti desi era prima data cand ne ridicam in aer.
Aici cand am ajuns, avem noroc ca in bloc avem cativa prieteni care au copii si astfel, ai nostri s-au adaptat foarte bine si sunt fericiti.

rionut scrie:
bitta scrie:super aventura, multumesc frumos de raspuns, nici noi n-am mai mers cu avionul emotiile sunt la locul lor.....
stati chiar in Montreal sau linga? prietenii nostrii stau in Brossard si au incercat sa ne inchirieze un apartament si ne-am lovit de proprietari care nu vor chiriasi cu copii :? eh speram sa gasim blocul cu copii si noi
scuze dar indraznesc sa te mai intreb odata daca la intrarea in Canada ai completat lista cu efecte personale si in ce consta exact
multa sanatate, a si copii nostrii au varsta apropiata de ai vostrii baiatul 8 ani si fetita 3 ani jumate

Noi stam in Montreal - Anjou, langa metro Radisson si mallul Place Versailles. Daca propietarii respectivi nu accepta copii inseamna ca sigur blocul e de lemn si se tem de zgomote ca se aude de la un vecin la altul.
Noi stam intr-un bloc de beton, foarte bine intretinut, cu piscina interioara, aragaz, frigider, apa, caldura si energie incluse in 770 de dolari lunar. Apartamentul e un 3 1/2 si are 67 de mp.
Lista cu efecte personale cred ca se refera la lucrurile pe care eventual le mai ai de adus din Romania. Eu am declarat ca nu mai am nimic de adus.
Nicio problema cu intrebatul sa dea Dumnezeu sa ajungeti cu bine.

rionut scrie:
dciordache scrie:Noi vom aştepta totuşi să vedem şi oferta de la OIM, comparăm preţurile şi, în funcţie de bagajele pe care le vom aduna, o să luăm o decizie.
Dacă totul ar fi mers uns (fără întârzierea de 24 de ore), la ce oră aţi fi plecat din Iaşi şi când aţi fi aterizat în Montreal ? Aţi plecat în weekend sau în timpul săptămânii. Întreb asta fiindcă ştiu că la unele agenţii preţurile diferă.
Şi încă o dată mulţumiri pentru amabilitate !

Pentru noi, inceputul vietii in Montreal a fost poate mai usor decat pentru altii pentru ca avem multi prieteni aici care s-au ocupat de apartamentul nostru inainte de sosire.
Noi am gasit apartamentul mobilat cu tot ce trebuie in el, lucruri stranse de pe la oameni care nu mai aveau nevoie de ele (canapea, pat, saltele, 3 televizoare, mese, scaune, video, dvd, lampi, cuptor cu microunde, masina de cusut), plus aprovizionare totala cam pentru 2 saptamani (alimente, detergenti, cosmetice, etc).
Si pentru noi a fost surprinzator si incredibil ce am gasit in noua noastra casa si de aceea suntem recunoscatori romanilor din Canada care ne-au ajutat (pe unii care au contribuit la ce v-am povestit mai sus, inca nu i-am cunoscut) si asteptam cu nerabdare sa putem face si noi acelasi lucru pentru cei care urmeaza sa vina.
Biletele erau programate pentru marti 9 februarie cu plecarea din Iasi la ora 7,30, cam peste o ora urmeaza aterizarea la Timisoara, cam peste 2 ore plecarea spre Munchen si se ajunge acolo in aproximativ 90 de minute iar dupa cam 5 ore de stat acolo, se pleaca spre Montreal si se ajunge acolo peste 8 ore jumatate la ora locala 18, 30. Noi am ajuns la aceeasi ora dar cu o zi intarziere. In aeroportul din Montreal am stat aproximativ o ora.
Am fost sfatuiti de prietenii nostri care au trecut prin asta ca la sosire sa incercam sa coboram cat mai repede din avion pentru ca se formeaza cozi. Avand in vedere ca in fata noastra erau 2 echipe copii sportivi, nationalele Austriei si Sloveniei la nu stiu ce sport, la aterizare era o harmalaie ca n-avem nici o sansa sa iesim printre primii, asa ca i-am zis sotiei sa ia copii de mana si sa coboare singura, iar eu am coborat ultimul din avion cu 4 bagaje de 8 gk si cu lucrurile personale (alea 4 de care v-am mai povestit). Acolo imediat si baiatul meu a vrut la toaleta asa ca ne indreptam ultimii spre coada care se formase.
Insa acolo se formeaza doua cozi: una cu cei care pleaca mai departe iar Montrealul este doar o escala si una cu cei care raman acolo.
Cand am ajuns la coada noastra , o doamna in uniforma a venit la noi, vazandu-ne cu atatea bagaje si cu copii , si ne-a indrumat spre cealalt ghiseu, unde nu era nimeni in fata ofiterului vamal.
Eu i-am spus ca noi vrem sa ramanem in Montreal , ea a zis ca a inteles asta dar vrea sa ne ajute sa nu mai stam la coada, asa ca din ultimii, am ajuns printre primii.
Cica la aeroport se stabileste pentru urmatoarea saptamana o intalnire cu un ofiter de emigrari care ar trebui sa ne ajute cu informatii pentru procurarea actelor necesare in Canada. Eu nu stiu daca mi-au stabilit vreo intalnire ca abiia asteptam sa plec de acolo si nu eram prea atent la ceea ce vorbeu aia, insa noi in prima saptamana am mers cu prietenii nostri la toate institutiile si am facut toate demersurile: pentru NAS (ni l-a dat pe loc pe o foaie si dupa vreo 2 saptamani ne-au venit si cardurile), pentru cardul de sanatate, alocatia copiilor, scoala, SAQ - magazinul de vinuri (asta e important sa stiti pe viitor de unde cumparati vin ieftin in Canada).
Eu as mai scrie cu placere insa sper sa nu deranjez pe cineva cu textele astea lungi, si nici nu stiu ce v-ar mai interesa.

rionut scrie:
alina023 scrie:Rionut, nici vorba sa plictisesti! Sunt foarte importante pentru noi informatiile de genul acesta si le devoram, efectiv!
Felicitari pentru prietenii pe care ii aveti! Mai rar asa ceva.
Mult succes pe mai departe!
PS. Spune-ne mai multe despre copii. Cum faceti cu scoala, gradi...?

Pai uite cu copii cum facem. Am fost atunci cand am venit la Comission Scolaire sa inscriem baiatul la scoala. El implineste 6 ani in mai. L-au inscris, mi-au zis ca va incepe scoala (maternelul - ani pregatitori in cadrul scolii) pe 9 martie, dar sa asteptam acasa scrisoarea in care ne vor spune la ce scoala sa-l ducem. Pe la inceputul lunii martie am primit scrisoarea in care ni se zicea sa-l ducem la scoala St. Donat pe 9 martie, era acolo si un autocolant cu datele lui sa il lipim pe camasa, ni se zicea ca e la o clasa de accueil (unde aduna copii de emigranti care nu stiu franceza). Toate bune cu scrisoarea, mai ales ca la aceeasi scoala sunt si toti copii prietenilor nostri.
Pe 7 martie, sotia merge la scoala cu un prieten de-al nostru sa mai vada exact ce trebuie sa facem si acolo aia au fost foarte surprinsi de scrisoarea de la Comission Scolaire, ei neprimind asa ceva si au zis ca in acest moment nu sunt locuri in scoala. Au facut copie la scrisoare si au zis sa nu aducem inca copilul la scoala.
A doua zi a inceput agitatia cu aia de la Comission Scolaire ca sunau in fiecare zi la noi si nu stiau cum sa rezolve problema. Ieri 10 martie au zis ca luni pe 14 sa-l ducem la scoala si vom primi azi scrisoarea cu adresa scolii si alte informatii. Eu insa ma duc azi la ei sa vorbesc pentru ca orice alta scoala nu e buna, ca nu cunoastem acolo pe nimeni si nu vad alt autobus sa aduca copii in cartier decat de la St. Donat. Vedem noi ce facem, am sa va povestesc. Cu fetita a fost sotia si a vizitat o gradinita in apropiere , culmea a si gasit un loc cu 7$ pe zi insa nu o inscriem deocamdata pentru ca si asa stam amandoi pe acasa. Cand vom merge amandoi la servici, va merge si fetita la gradinita si cred ca asta va fi curand ca se intrezaresc cateva variante bune de lucru.

rionut scrie:
bitta scrie:rionut, super bune informatiile si relatarile tale, am luat legatura deja cu agentia cu care ai plecat tu , oferta e buna dar nu prea mai sunt bilete pt perioada in care vrem sa plecam si asteptam oferta de la OIM sa vedem ce ne ofera
pot spune ca ai niste prieteni minunati si pe noi ne asteapta cu cateva lucruri dar apartament nu am gasit inca......
eu credeam ca pe copii ii baga la scoala din toamna dar e bine si de acum
voi incepeti cursurile de franceza acum sau din toamna?
povesteste-ne tot :D cu lux de amanunte ca ne intereseaza absolut orice, chiar si cel mai mic fleac :wink:
multa sanatate

Pai as mai povesti, ca nu ma dor degetele dar sunt atat de multe de zis ca parca ar fi mai eficient sa raspund punctual.
Apartament este imposibil sa nu gasiti. Doar daca vreti intr-un anumit bloc, insa in fiecare cartier am vazut apartamente disponibile.
Eu stiu ca trebuie sa mergi la Comission Scolaire imediat cum ajungi, insa cred ca e si mai bine asa ca pana la toamna, de exemplu, copilul nostru are timp sa se acomodeze si sa inceapa scoala (dupa maternel) mai usor. Copii de gradinita putem sa-i inscriem cand dorim si de aceea mai asteptam cu fetita.
La francizare s-a inscris deocamdata doar sotia insa asteapta sa inceapa un nou modul. Intre timp cautam de lucru, mergem pe la interviuri si mai lucram pe unde mai gasim la negru pentru ca noi am venit cu foarte putini bani. Am avut la noi 900 de USD, desi am declarat ca avem 6000 de CAD. Chiria pe februarie ne-au platit-o prietenii nostri, pe martie am platit-o noi asa ca trebuie sa producem alte venituri, insa nu e problema ca am gasit de lucru si ne descurcam cu banii plus ca avem si carduri de credit de 2000 de dolari de care ne putem folosi la nevoie.
Altceva?

rionut scrie:
alina023 scrie:Ionut, de ce comisie scolara apartineti? Prietenii vostri ce parere au despre scoala aceea si despre scolile publice din Montreal in general?
Ne poti spune pe ce domenii v-ati axat in gasirea jobului si cat de mult a cantarit reteaua de contacte?
Ati ajuns cu 900 cad....ei eu care ma gandeam ca daca vom merge cu 4000-5000 cad vom fi in pom si pomu'-n aer! Sunteti de admirat, serios! Felicitari pentru incredere si determinare! Bravo!
Cum stati cu limba franceza?

Comisia scolara la care am fost se afla langa stadionul olimpic, si ne-au repartizat initial la scoala St. Donat, iar apoi, ieri ne-au zis sa ducem copilul la scoala Louis Dupire in aceeasi zona, pentru ca acolo sunt locuri intr-o clasa de acueil.
Unii din prietenii nostri de aici au fost profesori in tara si zic ca aici este un sistem de invatamant total diferit, mult mai eficient ca in Romania.
De exemplu, baiatul nostru nu stie nici un cuvant in franceza, (asa erau si ai lor) si au zis ca in 2-3 luni o sa fim uimiti cand o sa-l auzim cum vorbeste. Asta in conditiile in care va fi intr-o clasa in care profesoara vorbeste franceza iar ceilalti copii vorbesc doar chineza, engleza, spaniola, italiana, etc. Bineinteles ca acum pentru ca nu e inceput de an, ceilalti copii au invatat deja si franceza.
Cu limba franceza nu prea stam bine. Pentru interviu am declarat 5 si ofiterul m-a notat cu 4 iar sotia mea cam tot asa. De la interviu nu am mai invatat.
Ar fi cateva momente amuzante de povestit cu privire la discutiile avute prin magazine pe aici sau la telefon, insa ne descurcam. Am umblat prin oras mai mult cu prietenii nostri insa am fost si singur la cumparaturi, la comisia scolara, am vorbit la telefon cu astia cu internetul, cu joburile, am dat si un interviu telefonic. Zic si eu ce-mi vine si-n franceza si-n engleza si pana acum nu am avut probleme. Stiu insa ca daca ar fi sa lucrez undeva cu publicul, cum am eu experienta in vanzari ar fi cam greu, de aceea acum accept orice job.
Pana acum am lucrat la o tipografie unde bag reclame in ziare (la propriu, deschid ziarul si bag pliantul, ca daca ar fi altfel s-ar numi marketing - specializarea mea), portar la un bloc de bogatasi in centru, sotia la o gradinita, ospatar la un restaurant grecesc, toate joburi cu timp partial. Intre timp amandoi mergem la interviuri si trimitem cv-uri. Eu caut orice deocamdata iar sotia ar vrea sa lucreze intr-o gradinita si sa faca francizarea. Deocamdata sunt in stand by mai multe variante de joburi la timp plin pentru ca toti zic ca mai dureaza doua - trei saptamani pana cand in fiecare an incepe o perioada mai buna in economie si se fac angajari.
Din cate demersuri am facut pentru joburi (cv-uri trimise, informatii de la prieteni), pentru ce am lucrat pana acum, 100% au contat contactele cu romanii din Montreal, iar pentru variantele pe care le avem in asteptare, din zeci de cv-uri trimise, si pe mine si pe sotie ne-au contactat cate o firma, in rest, tot romanii au vorbit de noi sefilor din firmele unde lucreaza ei.
Inca ceva: cand vine cineva in Montreal, daca are nevoie de ceva, orice, poate sa-mi transmita si mie ( [email protected] ). Nu promit ca rezolv problema dar promit ca eu si prietenii pe care ii am sa facem tot ce putem sa o rezolvam.

rionut scrie:
alina023 scrie:Ionut, multumesc mult pentru raspunsul detaliat!
Voi aveti de gand sa faceti si ceva studii? Sau va bazati pe a capata experienta canadiana si in felul asta sa va gasiti treptat joburi mai bune?

Planul nostru este ca sotia sa faca francizarea si dupa aceea sa faca o specializare aici. Eu merg inainte doar cu ce stiu ca oricum nu mai am nici un chef de mers la scoala. Am o gramada de diplome din Romania pe care le pot echivala daca e cazul si ma pot angaja in domeniul meu daca ma hotarasc sa accept una din zecile de oferte pe care le primesc zilnic :D .

rionut scrie:
Mariana8 scrie:Rionut spune-ne te rog si despre cardul de credit - unde l-ati facut etc.

Niste prieteni de-ai nostri cunosc o doamna romanca care e directoarea unei sucursale a bancii Canada Trust aici in Montreal. Am fost la ea si ne-am deschis un cont comun de debit, contul familei noastre unde primim salariile si de unde facem platile. Deschiderea acestui cont ne-a costat 25 CAD si am primit doua carduri de debit. In aceeasi zi am facut cerere pentru doua carduri de credit VISA si le-am primit cam dupa 3 saptamani. Pe cardurile de credit avem fiecare, si eu si sotia descoperire cate 1000 de dolari. Am hotarat ca de pe unul sa facem cumparaturi si de pe celalalt sa platim chiria in fiecare luna iar in termenul in care trebuie sa punem banii inapoi facem transferul din contul de debit. In felul acesta facem un istoric bun pentru ca folosim multi din banii de pe VISA si ii punem pe toti repede inapoi. Eu am inteles ca daca facem asa (si nu scoatem cash sau nu platim doar partial suma folosita), putem sa folosim banii aia toata viata fara sa platim vreo dobanda. O sa va spun dupa o luna - doua daca e asa.
Pe cine doreste, il pot pune in legatura cu doamna de la Canada Trust pentru deschidere de cont, carduri de credit sau alte operatiuni bancare aici in Montreal.
Nu am cerut eu sa fiu roman, am avut noroc!
rionut
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde dany_s » 16 Mar 2011, 18:33

Bine ai venit rionut! Mult succes in continuare!
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde rionut » 17 Mar 2011, 19:13

dany_s scrie:Bine ai venit rionut! Mult succes in continuare!

Multumesc!
Nu am cerut eu sa fiu roman, am avut noroc!
rionut

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde gabrielaanda » 18 Mar 2011, 03:07

Multumim pentru relatari, le urmarim cu sufletul la gura!
gabrielaanda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde bertro » 20 Mar 2011, 20:50

Bine ai venit rionut! Se pare ca v-ati pus pe picioare rapid. Felicitari! Si bafta in continuare.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde acino » 22 Mar 2011, 01:37

Ionut, ma bucur pentru voi si sper sa avem aceeasi bafta ca si voi de a obtine viza mult visata. noi vom pleca tot din iasi dar visam la Vancouver. multumim pentru pontul cu agentia de turism de unde ati luat biletele. banuiesc ca voi ati sondat deja terenul si asta ar fi cea mai buna oferta. ati avut ceva reduceri pentru copii? si noi tot cu 2 copii plecam numai ca-s mai mari, de 13 si 8 ani.
D - 20.12.2010
AM - 04.07: Re - 02.11.
Toronto - 25.02.2012
acino

I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA