• Publicitate

Filmul vietii mele - partea a doua - Povestiri din Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Rionut si povestile sale

Mesajde kinghand » 29 Mar 2017, 14:00

shanana scrie:
rionut scrie:Am si eu acum o luna de Canada, o luna in care in viata mea si a familiei mele s-au produs schimbari spectaculoase.
In masura in care mai este ceva interesant de spus am sa scriu aici, facand astfel un jurnal al experientei mele canadiene, pe care sunt sigur ca-l voi reciti cu placere la batranete. :D

In schimb , in bagajul de cala am avut pe langa lucrurile obisnuite, 8 kg de tuica, 5 kg de vin la bidon de plastic si 4 kg de vin la sticla, si 20 de pachete de tigari. Peste tot am declarat ca nu avem alcool si tigari la noi si nu ne-a zis nimeni nimic. SAQ - magazinul de vinuri (asta e important sa stiti pe viitor de unde cumparati vin ieftin in Canada)
Mda,sint schimbari spectaculoase deci,cum de n-am observat,dar tu singur te contrazici,intr-o alta postare''ca adica n-ai realizat nimic spectaculos aici in Canada'' ce mai,umbli cu cioara vopsita,de la o postare la alta,caci de,esti un intelectual rasat,dai lectii de-acum,si sfaturi la cei care urmeaza sa vina din Ro,esti mare...Vad ca si la serviciul de imigrari ai omis(ascuns)cu buna stiinta ca aveai alcool si tigari in bagaje.Crezi ca asta iti face cinste?Mai si postezi nazdravania asta pe acest site,ca sa arati tu cum ai strecurat aceste produse in tara unde ai emigrat,sa le arati tu altora cum te descurci de bine...Daca ai mintit serviciul vamal,la intrarea in Canada,de unde stiu cei care iti citesc ''filmuletul acesta rasuflat si fara nimic interesant''pe care l-ai postat tu,ca n-ai mintit si cu alte lucruri,poate nici concierge nu esti.Nu de alta,dar in asemenea blocuri cu locuinte mai acatarii in tara asta se cer C.V.-uri si referinte,ceea ce tu n-ai cum sa pretinzi ca aveai pt.ca nu ai si nu ai avut experienta canadiana.Chiar tu scrii aici ca nu stapineai indeajuns l.franceza.Eu una iti recomand sa-ti scoti de pe fata aceasta masca de povestitor descurcaret,sa spui acum in al 14-lea ceas cine esti in realitate,ce anume urmaresti,si eventual daca ai puterea s-o faci,ce anume ai mai strecurat in Canada si ai ascuns serviciului vamal si de imigrari.Nu iti este rusine sa intri in aceasta tara precum un traficant?

sunt absolut convins ca tu n-ai mintit in nicio declaratie facuta verbal sau in scris, de asemenea nici omisiuni nu cred ca ai facut, ai spus totul perfect la linie si virgula ca robotelul, chestii absolut de apreciat intr-un sistem capitalist (!!!) :lol: - dar, desigur asta nu inseamna ca n-am putea cerceta declaratiile tale, pe baza unui denunt...

ca sa vezi ce a facut Securitatea Statului din unii - care cica mai emigreaza si intr-o tara capitalista... ma pufneste rasu'
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
IV-3.03.17
V-28.03.17
kinghand
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 21 ori