• Publicitate

Filmul vietii mele - partea a doua - Povestiri din Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 18 Iun 2013, 02:48

rionute, faceam curat prin fotografiile din minunata excursie efectuata prin tara ta iubita si am dat peste fotografiile astea. asa asa, in caz ca ti-e dor de Sfantul (cu 7 neveste) Stefan. stiu stiu, iar am facut poze la monumente din ghetouri ... :lol:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 18 Iun 2013, 07:04

Radu7777 scrie:fotoghicitoare : oare acesti soferi de taxi wonderful din botosheni (orasul in care vreau sa traiesc) au inchis portierele inainte sa ajung in dreptul lor sau i-a durut in paula si a trebuit sa-i evit ?
ps : sper ca se observa ce drum perfect e pe calea nationala ... :lol:
Imagine

Trollomacul ne lasa sa intelegem ca saracul de el cu doua benzi goale avea nevoie sa inchida aia usile ca sa poa' sa treaca in siguranta...de fapt cred ca lui ii era frica ca-i dau aia vreo scatoalca dupa ceafa cand ii vad fatza daca trece prea aproape de ei. :lol:
Du-te baiete la optometrist caci ai nevoie de ochelari daca nu-ti ajungea spatiul ala la bicicleta,altul trecea si cu camionul pe acolo fara probleme.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Sly » 18 Iun 2013, 07:04

Radu7777 scrie:fotoghicitoare : oare acesti soferi de taxi wonderful din botosheni (orasul in care vreau sa traiesc) au inchis portierele inainte sa ajung in dreptul lor sau i-a durut in paula si a trebuit sa-i evit ?
ps : sper ca se observa ce drum perfect e pe calea nationala ... :lol:
Imagine

Trollomacul ne lasa sa intelegem ca saracul de el cu doua benzi goale avea nevoie sa inchida aia usile ca sa poa' sa treaca in siguranta...de fapt cred ca lui ii era frica ca-i dau aia vreo scatoalca dupa ceafa cand ii vad fatza daca trece prea aproape de ei. :lol:
Du-te baiete la optometrist caci ai nevoie de ochelari daca nu-ti ajungea spatiul ala la bicicleta,altul trecea si cu camionul pe acolo fara probleme.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Radu7777 » 12 Iul 2013, 12:09

Kinda neutral on the Queen actually. But I am an immigrant to Canada, and now a citizen, and the way I figure it, if you don't like the expectations, rules and obligations of a country, don't ask it to have you as a citizen.
I always wonder why, for example, people come from conservative countries, have kids, and their kids become more liberal, progressive, and want more freedom. Then their parents become upset. Surely you researched the place before you moved here, and knew what it was. (And if you didn't, then you deserve every surprise you get.)
Many people want the financial and domestic security elements of Canada, without all the other trappings that distinguish Canada from other countries. I'm not a person who figures you drop your birth culture at the door when you hit Newfoundland. But if you don't want to be a wholehearted part of Canada, perhaps you oughtn't to come to Canada.

http://sitelife.theglobeandmail.com/ver ... fac38859a3

cum adica if you didn't, then you deserve every surprise you get ? ce rai ie unii oameni, dom'le ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Radu7777 » 17 Iul 2013, 13:51

rionute, poate ti-e dor de oamenii wonderful din botosheni (orasul in care vreau sa traiesc)
ps : ca-n Canada ... :lol:

Nicola hărţuită şi speriată de romii din Centrul Vechi: „Nicola… ce buci ai”
http://www.botosaneanul.ro/stiri/nicola ... nicola-ce/

Cartier ţinut treaz în noapte de romi cu muzică, decapotabilă şi băutură – VIDEO
http://www.botosaneanul.ro/stiri/peste- ... muzica-de/

Puradeii au dat năvală în fântânile europene din Centrul Vechi – GALERIE FOTO
http://botosaneanul.ro/stirea-zilei/pur ... entrul-ve/
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde capsunar » 09 Aug 2013, 21:56

Radu7777 scrie:Kinda neutral on the Queen actually. But I am an immigrant to Canada, and now a citizen, and the way I figure it, if you don't like the expectations, rules and obligations of a country, don't ask it to have you as a citizen.
I always wonder why, for example, people come from conservative countries, have kids, and their kids become more liberal, progressive, and want more freedom. Then their parents become upset. Surely you researched the place before you moved here, and knew what it was. (And if you didn't, then you deserve every surprise you get.)
Many people want the financial and domestic security elements of Canada, without all the other trappings that distinguish Canada from other countries. I'm not a person who figures you drop your birth culture at the door when you hit Newfoundland. But if you don't want to be a wholehearted part of Canada, perhaps you oughtn't to come to Canada.

http://sitelife.theglobeandmail.com/ver ... fac38859a3

cum adica if you didn't, then you deserve every surprise you get ? ce rai ie unii oameni, dom'le ... :lol:

Iar parea te ie ca iubesti regina sau nu?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA