• Publicitate

Montreal - inceput de drum

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Subiect închis

Montreal - inceput de drum

Mesajde sorro » 03 Apr 2011, 00:46

Cu speranta ca informatiile postate vor ajuta pe noii veniti sa parcurga mai rapid primii pasi in Quebec, iata o istorisire scurta a experientei primelor noastre zile in Canada... De fapt, povestea incepe un pic inainte, asa ca .... bear with me.... :D

Orice intrebare si comentariu... bine venite. Daca pot raspunde, cu placere. :)

CINE SUNTEM: 2 adulti + 2 copii (5.5 si 2.5 ani), din Bucuresti

PLECARE: Bucuresti, ora 8:30am pe 29.03 cu British Airways.

ACASA & BAGAJE
Desigur, ne-am trezit f. devreme, pe la 5am. Am avut 12 bagaje de cala (nu a fost nici o problema la aeroport) si, bineinteles, un van ca sa le transportam.

AEROPORTUL OTOPENI:
Ne-am fost cantarite cu atentie bagajele si mi s-a spus ca este vreo 45 euro / bagaj daca depaseste 23kg. Nici unul nu a depasit, desi cam toate au fost intre 22.0 si 22.7kg („ochi de popa”, cum se spune...). Am avut si 4 bagaje de mana, la care conteaza doar dimensiunea, nu si greutatea. Nu am intampinat nici o greutate, de unde se vede ca biletele de la OIM au 3 bagaje de persoana de cala incluse + 1 bagaj de mana de pers. + laptop / pers.

BUCURESTI --> LONDRA
Zbor fara incidente, avion aproape gol. Am avut locuri luate din timp pe site-ul ba.com, dar erau foarte multe disponibile. Personalul BA – extrem de dragut.

LONDRA, ORA LOCALA 10AM
Aterizare la Terminalul 5. Vreme tipic londoneza, adica innorat, dar fara ploaie. Am luat un tren expres (gratuit) pana la Terminalul 3 si ne-am oprit acolo sa mancam, pentru ca sunt mai multe optiuni acolo. Am schimbat ceva bani (euro --> pounds), la rate de aeroport, bineinteles (adica proaste). De la Terminalul 3 am luat Underground spre Central London. Copiii pana la 11 ani nu platesc, iar pentru adulti este 4 pounds catre zona 1 (centrul Londrei). Daca aveti Oyster Card este mult mai ieftin, pe la ½ din pret, dar nu merita de luat doar pentru o calatorie.

Pentru familiile cu copii, recomandam cu caldura Natural History Museum. Intrarea este gratuita pentru toata familia. De ajuns, se ajunge direct cu underground pe Piccadilly Line (http://www.nhm.ac.uk/visit-us/getting-here/index.html). Noi ne-am invartit prin muzeu vreo 3 ore, apoi am revenit la aeroport pentru cursa catre Canada.

LONDRA --> Montreal
Zbor fara evenimente, dar foarte plin. Nici un loc liber. Parte din bagajele noastre de mana au calatorit la clasa Business, ca nu mai erau locuri libere in compartimentele de deasupra scaunelor... Din nou, personalul BA extrem de dragut si amabil, ne-au dat chiar si activity books pentru copii. :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Publicitate

Landing + formalitati aeroport

Mesajde sorro » 03 Apr 2011, 00:46

Aeroportul Pierre Trudeau, seara. Aterizare frumoasa si lina (asa cum ureaza toti pe forum :)). Am stat la coada vreo 20 minute pana la primul control de pasapoarte. Cred ca mai era o singura dra/dna din Romania care emigra (ca am senzatia ca am vazut-o in Bucuresti), dar nu am intrat in vorba. Intrarea comporta 3 pasi:
1. controlul pasapoartelor
2. immigration Canada
3. immigration Quebec

Control Pasapoarte
Simplu: dai pasapoartele si cardul completat in avion si spui: „Je suis ici pour devenir un resident permanent” / „I am here to become a permanent resident”. Tot ce ii intereseaza aici este sa declari daca vii cu mai mult de 10.000 CAD de persoana. Atentie: este important cine are banii! (adica daca vii 1 adult + 1 copil cu 12.000 CAD si toti banii sunt la adult, trebuie sa ii declari, ca sunt peste 10.000)

Immigration Canada
Foarte civilizat, cu numar de ordine si o „coada” pe scaun (adica astepti frumos pana iti vine randul). A durat destul de mult, pentru ca erau multi. Foarte multi haitieni (fiecare, ca intr-un ritual, cu o cutie de sticle de rom sau ceva asemanator) si persoane de culoare.

Ti se vor cere aici pasapoarte + COPR + CSQ-uri si vei fi intrebat cati bani ai sa te intretii in Canada. Evident, poti aduce orice valuta convertibila, dar pe form va fi trecuta suma in CAD. Nu ni s-a cerut sa aratam nimic, doar sa declaram cat avem.

A fost excelent si am primit felicitari de la doamna ofiter care ne-a procesat ca aveam deja tiparite formularele B4 (http://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications ... b4-eng.pdf) si B4a (http://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications ... es/b4a.pdf) cu Accompanying Goods si cu Goods to Follow (daca ati trimis colete sau urmeaza sa trimiteti). Nu trebuie sa listati chiar tot, ii intereseaza electronicele, bijuteriile si lucrurile de valoare. La haine, noi le-am listat pe valize, adica [bag #1] Used personal clothing $x (valoare).

Ni s-a stampilat COPR-ul, am semnat, ni s-au dat documentele stampilate pentru a ne putea aduce lucrurile declarate ca „to follow” fara taxe, ni s-au dat niste brosuri si am fost trimisi la Immigration Quebec. Cardurile de rezident permanent vor veni prin posta la adresa indicata in 6-8 saptamani. Procesarea noastra propriu-zisa a fost cam 20 de minute, dar cu tot cu asteptare a mers spre 45 de minute.

Immigration Quebec
Aici ni s-a vorbit doar franceza, desi sigur ar fi vorbit si engleza daca chiar nu stiam deloc. Ne-au cerut din nou CSQ-urile si au facut copii. Ne-au intrebat daca sa ne faca o programare la o sesiune de informari pentru Quebec, care cica ar dura cam 3 ore. Pana la urma, ne-au facut o programare la o sesiune individuala. Nu stiu inca despre ce e vorba, ca abia marti e programarea. Ne-au dat cateva pliante despre Quebec, inclusiv o copie a ghidului „Apprendre le Quebec” si cam atat.

Colectare bagaje + iesire
Bagajele noastre venisera de mult si ne asteptau cuminti pe banda. Evident, nimeni nu le-a atins macar. Au ajuns toate, fara nici o zgarietura. Ofiterii care verificau ultimul formular, cel de vama ne-au si ajutat la impins carucioare, pentru ca eram doar 2 adulti, cu 2 copii terminati de somn si aveam 16 bagaje (12 de cala + 4 de mana), ocupand 4 carucioare. Apoi ne-am intalnit cu prietenii care ne asteptau si am iesit.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

Formalitati in primele zile

Mesajde sorro » 03 Apr 2011, 00:47

Noi am facut toate astea in primele 2 zile... :)

CARTE OPUS
Se poate lua de la orice statie de metrou sau de la anumite puncte prin oras (http://ask.jaimeyu.com/2009/02/where-to ... treal.html)
Daca nu ai cardul asta, vei plati mai mult per calatorie cu autobuzul: $3 normal vs. $2.37 maxim pe cardul OPUS. Poate ajunge si la $2.25 daca incarci cu 10 calatorii (http://stm.info/tarification/tarifmontreal.htm). Cardul in sine costa $6, dar odata cumparat poate fi incarcat de oricate ori, inclusiv cu abonamente lunare care costa $72.75 pentru un adult. Copiii sub 6 ani merg gratuit insotiti de un adult. Pentru studenti, sunt tarife preferentiale. Exista chiar si un credit federal care iti returneaza vreo 15% din costul cardurilor OPUS pe anul precedent (http://stm.info/tarification/opus.htm)

NAS (sau SIN – Social Insurance Number, in engleza)
Cel mai important numar din viata canadiana. Ai nevoie de el ca sa te angajezi, ti se cere la banca, platesti impozite, obtii credite etc. Tot ce e de facut este sa cauti un Service Canada si sa depui o cerere, insotita de documentele justificative. (http://www.servicecanada.gc.ca/eng/sc/sin/index.shtml) Primiti numarul pe loc pe hartie, apoi va veni si pe card plastifiat in cateva saptamani.

CONT BANCAR
Noi am ales Royal Bank of Canada, care au un program pentru imigranti (http://www.rbc.com/Canada/banking-packages/index.html). Pe SW1 (Skilled Worker Quebec), primesti un cont de Checking complet fara taxe (cu cardurile aferente de debit), carduri de credit Visa unsecured cu limita de $1000, safe deposit box, online banking si un cont de Savings cu dobanda de 1.250% pe an si posibilitate de a umbla la bani oricand. Pentru asta, trebuie sa mergeti la banca cu 2 documente de identitate cu poza (pasaport + buletin romanesc sau permis de conducere romanesc este ok) + COPR + numarul de asigurari sociale daca il aveti.

CARTE SOLEIL – ASSURANCE MALADIE
Este programul de asigurare medicala a provinciei Quebec. Se obtine de la RAMQ (Regie d’Assurance Maladie du Quebec) - http://www.ramq.gouv.qc.ca/ Trebuie mers personal ca adult, pentru ca trebuie facute acolo fotografii, pentru copii nu e nevoie sa fie prezenti. Fotografiile costa $8 de persoana si le fac doar ei (nu puteti veni cu poze gata facute). Documentele necesare sunt mentionate aici: http://www.ramq.gouv.qc.ca/fr/citoyens/ ... blir.shtml. Daca stati la prieteni fara a fi incheiat un bail (contract de inchiriere), trebuie o declaratie certificata de la prieteni ca locuiti la ei. Certificare nu costa si se poate face la primarie sau un organism sau persoana certificate pentru Assetements, spre exemplu.

Primiti pe loc dovada de inscriere, care este buna pentru a va inscrie la medicul de familie (cand il gasiti). Cardurile vor veni in vreo 2-3 luni si va trebui sa le prezentati de fiecare data cand beneficiati de servicii medicale. Urmeaza o perioada de asteptare neasigurata, iar asigurarea propriu-zisa intra in vigoare la inceputul celei de-a treia luni de la depunerea cererii (nu de la intrarea in Canada), astfel incat este bine sa va faceti asta cat mai devreme dupa sosire. Atentie: pentru aceasta perioada de asteptare, se numara doar lunile, nu si zilele. De exemplu, noi am depus pe 31.03 la RAMQ si vom fi asigurati incepand cu 01.06, adica la practic 2 luni de la depunere, pentru ca ei numara lunile martie (ziua de 31 e numarata ca o luna intreaga), aprilie si mai ca luni de asteptare. Din punctul acesta de vedere, este bine sa veniti spre sfarsitul lunii, ca sa aveti perioada de asteptare neasigurata cat mai mica.

In aceasta perioada de asteptare, puteti face o asigurare privata. Puteti suna la un numar de telefon de la Ombudsman d’assurance de personnes (http://www.oapcanada.ca/contact.html) si afla societati care ofera asigurari private pentru persoane. Pe noi ne-a costat o asigurare de 2 adulti + 2 copii = $496 pentru 2 luni, ceea ce e foarte rezonabil, tinand seama de cat putem plati daca, Doamne fereste, are vreunul din noi nevoie de medic.
sorro

Mesajde C O S T I » 03 Apr 2011, 00:49

Vad ca nu prea esti hotarat cu postul tau!
Revin cu intrebarea:cat au costat biletele?
C O S T I
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Sara_Blu » 03 Apr 2011, 03:55

Felicitari pentru primii pasi pe taram canadian. Asteptam cat mai mult impresii de la fata locului...

Sorro... "ai legatura!"... :D
Sara_Blu
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde cristibel » 03 Apr 2011, 06:00

felicitari

spor in toate ...

asteptam povesti cu bailul, masina, scoli, joburi,
cristibel
Am aflat de voi...