• Publicitate

Montreal - inceput de drum

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Subiect închis

Re:

Mesajde Maria87 » 22 Sep 2014, 13:22

sorro scrie:
Mariana8 scrie:sorro spune-mi te rog tu ai inceput sa lucrezi, sau vrei sa lucrezi pina la francizare? si o a doua intrebare - e necesar sa faci francizare?mersi mult!

Am avut ieri un interviu telefonic pentru un post de Technology Education Coordinator la o scoala evreiasca anglofona, foarte aproape de unde stam. Azi la 5pm (adica peste o ora jumatate aprox.) am interviul final, sa speram ca o sa mearga bine... :)

Se pare insa ca traseul asta nu este tipic. Multi nu isi gasesc job in primele zile, ba chiar saptamani si luni. Cel putin nu un job bun, dar daca ai nevoie acuta de bani, gasesti joburi de subzistenta. Nu le recomand in mod special (decat ca alteranativa in extremis), pentru ca eu cred ca e mai bine sa faci niste cursuri si sa incerci sa iei un job mai bun, chiar daca nu cel mai bun... Personal, nu sunt nici pentru ajutorul de somaj, desi ii inteleg utilitatea daca nu exista alta varianta. Dar a avea un job e infinit mai bine...

E adevarat ca nu e total atipic sa participi la un asemenea interviu la o saptamana de la aterizarea in QC.
Felicitari!
Maria87

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Re: Re:

Mesajde Maria87 » 22 Sep 2014, 16:30

Maria87 scrie:
sorro scrie:
Mariana8 scrie:sorro spune-mi te rog tu ai inceput sa lucrezi, sau vrei sa lucrezi pina la francizare? si o a doua intrebare - e necesar sa faci francizare?mersi mult!

Am avut ieri un interviu telefonic pentru un post de Technology Education Coordinator la o scoala evreiasca anglofona, foarte aproape de unde stam. Azi la 5pm (adica peste o ora jumatate aprox.) am interviul final, sa speram ca o sa mearga bine... :)

Se pare insa ca traseul asta nu este tipic. Multi nu isi gasesc job in primele zile, ba chiar saptamani si luni. Cel putin nu un job bun, dar daca ai nevoie acuta de bani, gasesti joburi de subzistenta. Nu le recomand in mod special (decat ca alteranativa in extremis), pentru ca eu cred ca e mai bine sa faci niste cursuri si sa incerci sa iei un job mai bun, chiar daca nu cel mai bun... Personal, nu sunt nici pentru ajutorul de somaj, desi ii inteleg utilitatea daca nu exista alta varianta. Dar a avea un job e infinit mai bine...

E adevarat ca nu e total atipic sa participi la un asemenea interviu la o saptamana de la aterizarea in QC.
Felicitari!

Scuze, am vrut sa zic ca e total atipic...fara negatie. :)
Am ajuns in sfarsit la sfarsitul minunatei voastre povesti. Din pacate, spre deosebire de celelalte parcurse pana acum ale lui Laurent si Vasilache nu-i nici un detaliu despre experientele anterioare emigrarii in QC. Stiu de asemenea si de la prietenii nostri care au emigrat in acceasi perioada, ca nu le-a fost tocmai usor, inca se mai scolesc desi au experienta solida din tara.
Am mai auzit ca network-ul evreiesc este foarte puternic. Ai aflat inca inainte de aterizare despre existenta acestui job?
Maria87

Mesajde sorro » 22 Sep 2014, 16:52

Maria87 scrie:Ai aflat inca inainte de aterizare despre existenta acestui job?

Nu, am aflat de el abia dupa aterizare.

Btw, tu ai aterizat deja in QC sau mai esti inca in Romania / Republica Moldova?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde Maria87 » 24 Sep 2014, 12:26

sorro scrie:

Btw, tu ai aterizat deja in QC sau mai esti inca in Romania / Republica Moldova?

Noi suntem in Ro acum si am inceput sa ne gandim serios la emigrare. Ni s-a recomandat site-ul acesta si am inceput cu povestile celor care au emigrat.
Maria87

Mesajde Maria87 » 24 Sep 2014, 13:01

sorro scrie:

Super, felicitari. Dar cum de i-ai depasit pe restul concurentilor care banuiesc ca erau tot evrei dar in plus aveau experienta canadiana?
Noi suntem inca in Ro si ne gandim sa emigram. Ni s-a recomandat site-ul acesta si am inceput cu povestirile celor deja emigrati. :)
Maria87

Mesajde sorro » 24 Sep 2014, 13:25

Maria87 scrie:
sorro scrie:

Super, felicitari. Dar cum de i-ai depasit pe restul concurentilor care banuiesc ca erau tot evrei dar in plus aveau experienta canadiana?
Noi suntem inca in Ro si ne gandim sa emigram. Ni s-a recomandat site-ul acesta si am inceput cu povestirile celor deja emigrati. :)

Ei, "Maria", "Maria", daca as avea eu cate $1 pt. fiecare minciuna sau insinuare similara pe care o aud... :lol: Eu unul iti zic doar atat: lasa-i pe altii in pace si concentreaza-te mai bine pe ce poti face TU ca sa iti gasesti un job bun si sa reusesti si tu in Canada. Succes! Over & out.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA