• Publicitate

Am ajuns DE-ABIA la 50 de ani in Canada si E BINE

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Am ajuns DE-ABIA la 50 de ani in Canada si E BINE

Mesajde vassile52 » 02 Apr 2006, 09:49

Am ajuns prin programul de imigrare.
Avem 50 de ani atunci.
Am reluat franceza de la zero ,apoi m-am apucat de engleza si am sustinut interviul la Wiena.
La aceasta virsta,cum spunea tata,D-zeu sa-l odihnesca,incepe a doua tinerete.
Si iata ca am inceput din nou aproape de la zero.
Stiu ce am de facut azi,miine,peste o luna si anul viitor.
Stiu ce cursuri ,examene am de sustinut.
Eu imi trasez calea.
Eu singur sint responsabil de realizarile sau esecurile mele.
Numai eu insumi pot sa-mi imbunatatesc viata mea si a familiei noastre
Am stiut ca nu e usor sa incepi o viata nou ,dar e o provocare care am acceptat-o.
Gindesc pozitiv si am convingerea ca si viitorul va fi pozitiv.
Datorez aceasta atitudine stramosilor munteni din Bistrita Nasaud,pe care nu i-am auzit niciodata sa se lamenteze,si celor 26 de ani de viata militara.
Sigur am avut si momente grele,dar nu m-am plins,nu mi-ar folosi la nimic,cu atit mai mult familiei si celor din jurul meu.
Cind am avut momente grele m-am ambitionat si mai mult si mi-am zis ca daca toti imigrantii vizibili au reusit de ce n-as reusi si eu si familia mea.
In familie ne-am sustinut si incurajat reciproc.
Cunosc f multi romani care au ajuns in pozitii f bune
La firma unde lucrez ,si e lider mondial in domeniu,multi Romanii sint f pretuitisi ocupa urmatoarele pozitii:
- managerul proiectarii,
-sefa desfacerii,
-mangerul proiectarii pt transmisii
- seful service
in birourile de proiectare sint o multime de ing tinerii,care sint multumiti de pozitia lor.
Nepotul meu care-i strungar are 24$/h
Eu sint sudor cu liceenta canadiana doar de citeva luni si am depasit la primul meu job 5000$/luna si daca ma mut in Alberta in scurt timp voi depasi10.000$/luna.
Sotia mea are peste 25.000 pe an si in scurt timp va avea aproape de 2 ori mai mult.
Iar in momentul cind isi va deschide propriul atelier de alteration (modificari la confectii) va avea cu siguranta peste 50.000$/an.
Dar pt asta merg la cursuri serale ,dau examene,invat in fiecare zi.
Sint convins ca tot asa au facut si ceialalti imigranti care au vrut sa reuseasaca.
Am o f multi prieteni,cu studii superioare sau fara care de mult au trecut de mult de suta de mii de $/an
Doctorul de famile si dr stomatolog la care umblam sint Romani
farmacista la fel,avocatul care ne rezolva probl juridice tot Roman.
Profesoara de engleza de la LINC,cu mare am invatat un trimestru era romanaca si mai erau inca trei profesoare romance la aceeasi scoala
Au invatat ani de zile ca sa-si poata ocupa pozitiile in societatea canadiana.
Am vazut articole in marile ziare semnate de Romani
Cumosc Ro care lucreaza in universitati si institute de cercetari
Ei sint modesti si nu vor posta pe acest forum povestea vietii lor si nici nu vor polemiza cu cei carora nu le place Canada.
Pt cei care nu vor sa invete,carora nu le place sa munceasca iar sera si in weekend sa mearga la scoala , viata in Canada va fi un calvar si ii veti vedea zilnic pe forumuri plingindu-si de mila si descurajind oamenii.
Am cunoscut si familii care dupa citeva luni s-au intors in Ro ,dar nu s-au dus la nici un curs,asteptind ca guvernul sau altcineva sa-i invite sa ocupe o functie cel putin similara cu cea din Ro.
Nu-i condam ,pt ca fiecare are dreptul sa-si aleaga calea care s-o urmeze
Eu si fam mea nu ne dam batuti,chiar daca avem peste 50 de ani si sint convins ca si aici ne vom realiza.
Am scris cele de mai sus ca cei din Ro sa nu creada ca totul e sumbru in Canada si ca nu vor reusi si aici.
Va doresc numai bine!
vassile52
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Mesajde xantipe » 02 Apr 2006, 10:47

Domnule Vasile,

Este posibil ca unele lucruri din relatarea dumneavoastra sa fie adevarate insa pe ansamblu suna mai mult a roman. Vise, vise si iar vise.
Ceea ce sugerezi este ca in scurt timp veti avea un venit pe familie de 170 000 $ Canadieni. Ma indoiesc!

Pai daca in 2-3 ani cu diploma de sudor se ajunge la 10 000 $ pe luna atunci cred ca toti emigrantii s-ar face sudori. Nu cumva meseria asta implica si riscuri enorme! Nu cumva iti risti viata prea mult si pina la urma nu renteaza.

Am o f multi prieteni,cu studii superioare sau fara care de mult au trecut de mult de suta de mii de $/an

Ma indoiesc ca in doi ani tu un sudor ai reusit sa-ti faci atitia prieteni cu studii superioare. Vad ca la tine doctorulul, dentistul, farmacistul etc. se identifica cu notiunea de prieten.

Ei sint modesti si nu vor posta pe acest forum povestea vietii lor si nici nu vor polemiza cu cei carora nu le place Canada.

Ii stii personal sau din auzite. Ma indoiesc ca acestea s-ar imprieteni cu un sudor. De unde stii tu ca oamenii despre care vorbesti sint asa modesti incit sa nu posteze pe forum. Pentru simplu motiv ca nu ai gasit pe aici povestile lor?

Adica, in concluzie, mi se pare ca tot textul tau nu este altceva decit un proiect de roman Best Seller.
xantipe

Te rog sa citesti pe www.jobbank.gc.ca

Mesajde vassile52 » 02 Apr 2006, 11:47

Citeste doar pe unul din web site pt job-uri
Si de ce nu mi-as dori un asemenea job?
Si de ce nu m-as pregati pt asa ceva?

http://www.jobbank.gc.ca/ShowJob_en.asp ... JobPosting
Advertisement number: 1939763
Title: Rig welder (B-Pressure) (NOC: 7265)

Salary: $100.00 Hourly for 50 hours per week
Anticipated Start Date: As soon as possible

1955831
Welder / $43.66/ Hourly for 40 hours
Fort McMurray, AB
2006/03/31

956053
Pressure vessel welder / $30 to $38/ Hourly, 40 hours, Other Benefits
Calgary and Area, AB
2006/03/31

945855
Fabrication welder / $25 to $30/ Hourly, 50 hours, Other Benefits
Brooks, AB
2006/03/27

1934792
Fabrication welder / $45/ Hourly for 40 hours
Edmonton and Area, AB
2006/03/22

935043
Pressure vessel welder / $29 to $31/ Hourly, 48 hours, Bonus, Other Benefits
Edmonton and Area, AB
2006/03/22

De ce crezi ca un sudor nu poate avea prieteni cu studii superioare.
Ca fapt divers am absolvit si eu doua facultati.
Dar cred ca nu studiile universitare te fac mai destept sau mai bun.
Cei intresant ca in cei 52 de ani cit am ,e ca am intilnit muncitori,oameni care nu au avut posib sa faca studii superioare, tot asa de inteligenti ,ca cei care au facultati.
Si eu nu mi-am ales prietenii dupa nr de ani de studiu.Si nici dupa functiile ocupate
Prietenia e o notiune pe care nu vreau sa o abordez aici.
Tu ,ca si mine ne alegem singuri prietenii.
A trata cu superioritate pe cei fara studii,pe cei care fac munci fizice e o meteahna comunista sa nu-i zic Romaneasca .
Nu treb sa ma crezi ,vorbeste cu cei din jurul tau daca esti in Canada si vei vedea ca sint Ro care s-au realizat
In concluzie mi se pare ca articolul tau arata oa numita infatuare si dispret fara de anumite categorii sociale
Sau poate esti de la o Directie care se ocupa cu dezimformarea? Si atunci iti faci meseria!
numai bine!
vassile52

I s-a multumit: 12 ori

Re: La 50 de ani in Canada

Mesajde ursus » 02 Apr 2006, 13:38

vassile52 scrie:Am ajuns prin programul de imigrare.
Avem 50 de ani atunci.
Am reluat franceza de la zero ,apoi m-am apucat de engleza si am sustinut interviul la Wiena.
La aceasta virsta,cum spunea tata,D-zeu sa-l odihnesca,incepe a doua tinerete.
Si iata ca am inceput din nou aproape de la zero.
Stiu ce am de facut azi,miine,peste o luna si anul viitor.
Stiu ce cursuri ,examene am de sustinut.
Eu imi trasez calea.
Eu singur sint responsabil de realizarile sau esecurile mele.
Numai eu insumi pot sa-mi imbunatatesc viata mea si a familiei noastre
Am stiut ca nu e usor sa incepi o viata nou ,dar e o provocare care am acceptat-o.
Gindesc pozitiv si am convingerea ca si viitorul va fi pozitiv.
Datorez aceasta atitudine stramosilor munteni din Bistrita Nasaud,pe care nu i-am auzit niciodata sa se lamenteze,si celor 26 de ani de viata militara.
Sigur am avut si momente grele,dar nu m-am plins,nu mi-ar folosi la nimic,cu atit mai mult familiei si celor din jurul meu.
Cind am avut momente grele m-am ambitionat si mai mult si mi-am zis ca daca toti imigrantii vizibili au reusit de ce n-as reusi si eu si familia mea.
In familie ne-am sustinut si incurajat reciproc.
Cunosc f multi romani care au ajuns in pozitii f bune
La firma unde lucrez ,si e lider mondial in domeniu,multi Romanii sint f pretuitisi ocupa urmatoarele pozitii:
- managerul proiectarii,
-sefa desfacerii,
-mangerul proiectarii pt transmisii
- seful service
in birourile de proiectare sint o multime de ing tinerii,care sint multumiti de pozitia lor.
Nepotul meu care-i strungar are 24$/h
Eu sint sudor cu liceenta canadiana doar de citeva luni si am depasit la primul meu job 5000$/luna si daca ma mut in Alberta in scurt timp voi depasi10.000$/luna.
Sotia mea are peste 25.000 pe an si in scurt timp va avea aproape de 2 ori mai mult.
Iar in momentul cind isi va deschide propriul atelier de alteration (modificari la confectii) va avea cu siguranta peste 50.000$/an.
Dar pt asta merg la cursuri serale ,dau examene,invat in fiecare zi.
Sint convins ca tot asa au facut si ceialalti imigranti care au vrut sa reuseasaca.
Doctorul de famile si dr stomatolog la care umblam sint Romani
farmacista la fel,avocatul care ne rezolva probl juridice tot Roman.
Profesoara de engleza de la LINC,cu mare am invatat un trimestru era romanaca si mai erau inca trei profesoare romance la aceeasi scoala
Au invatat ani de zile ca sa-si poata ocupa pozitiile in societatea canadiana.
Am vazut articole in marile ziare semnate de Romani
Pt cei care nu vor sa invete,carora nu le place sa munceasca iar sera si in weekend sa mearga la scoala , viata in Canada va fi un calvar si ii veti vedea zilnic pe forumuri plingindu-si de mila si descurajind oamenii.
Am cunoscut si familii care dupa citeva luni s-au intors in Ro ,dar nu s-au dus la nici un curs,asteptind ca guvernul sau altcineva sa-i invite sa ocupe o functie cel putin similara cu cea din Ro.
Nu-i condam ,pt ca fiecare are dreptul sa-si aleaga calea care s-o urmeze
Eu si fam mea nu ne dam batuti,chiar daca avem peste 50 de ani si sint convins ca si aici ne vom realiza.
Am scris cele de mai sus ca cei din Ro sa nu creada ca totul e sumbru in Canada si ca nu vor reusi si aici.
Va doresc numai bine!

MINCIUNI canta la alta masa
ursus

Mesajde ANTOINE » 02 Apr 2006, 17:32

Ma indoiesc ca acestea s-ar imprieteni cu un sudor.

Xantipe, hai ca mai dat pe spate cu afirmatia asta!

Oamenii care muncesc au raie pentru tine, de parca tu ai fi cel putin presedinte.

Cand ti se strica masina ,cine ti-o repara ? Tu?

Ma indoiesc , ca la ce mentalitate ai, stai frate acolo unde esti si nu mai veni in Canada, ca nu sunt locuri de ingineri sefi (mai ales bulangii ca tine)
ANTOINE
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

un exemplu demn de urmat

Mesajde Eduardo_tdc » 02 Apr 2006, 17:57

eu nu vreau sa intervin in discutiile voastre doar tin sa-l felicit pe acest OM care a avut ambitie si curaj si a reusit,
deci se poate domnilor, se poate chiar si la varste mai inaintate...
este un suflu de optimism pentru cei noi veniti printre care ma numar si eu, si desigur pentru cei care vor veni desigur ca la aceasta trebuie adaugata si vointa de a reusi
numai bine
Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)
Eduardo_tdc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA