• Publicitate

Am ajuns DE-ABIA la 50 de ani in Canada si E BINE

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Am ajuns DE-ABIA la 50 de ani in Canada si E BINE

Mesajde cocodrilu » 23 Oct 2014, 09:19

Oare s-au inchis granitele si pe unii ii tine cu forta in Canada?
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu
Imi place aici si raman...

A multumit: 147 ori
I s-a multumit: 78 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 23 Oct 2014, 10:42

cocodrilu scrie:Oare s-au inchis granitele si pe unii ii tine cu forta in Canada?

Lasa Crocodile ca o sa-ti dai si tu seama de chestiile astea cind ai sa ajungi aici.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Cainozaur » 23 Oct 2014, 10:48

Pai nu s-au inchis granitele si ca dovada am plecat din Canada( Indianada).
Trebuie sa intelegi ca atunci cand emigrezi cheltui o multime de bani, faci o multime de lucruri pe care altfel nu le-ai fi facut, faci investii gresite, cheltui bani si un timp enorm intr-o directie gresita. Cu banii pe care i-am cheltuit in emigrare puteam sa-mi cumpar un apartament in Bucuresti pe care sa-l inchiriez sa iau toata viata 300euro/luna.
Daca tu n-au realizat nimic in viata si n-ai de vandut proprietati si alte masini scumpe, pentru tine este f simplu sa te intorci in Romanica.
Am pierdut bani pentru ca am transferat bani in Canada sa-mi cumpar casa. Acum am cheltuit alti bani sa transfer banii inapoi in Ro.
Decat sa cumpar o casa de carton si lemn in Canada la niste preturi exorbitante unde aproape toti vecinii mei vor fi indieni, mai bine de aceeasi bani cumpar 4 apartamente in Bucuresti intr-o pozitie f buna pe care le inchiriez. Oriunde in lume, Toronto, Bucuresti, Budapesta, Paris, in orice capitala de tara, intr-o pazitie buna trebuie sa castigi chirie cat sa traiesti decent fara sa trebuiasca sa ma duc la serviciu zi de zi cu indieni si alte uraciuni.
In Canada daca mi-as fi luat casa tot trebuia sa ma duc la serviciu zi de zi cu maimutele pentru traiul de zi cu zi care este destul de scump.
Impozitul la case in Canada este imens fata de Romanica
In Romanica n-am nevoie de serviciu.
In Toronto daca ai avea 4-5 apartamente inchiriate n-ai avea nevoie de serviciu.
In Romanica o sa am alte probleme, cum cheltui banul, cum renovez apartamentele, cum fac contractele de inchiriere...diferit de Canada unde tragi ca sclavul sa imbogatesti vreun Indian analfabet care nu stie sa-si scrie nici macar CEC-urile si-ti numara fiecare minut pe carel-l muncesti.
In Canada muncesti fiecare minut din cele 8 ore, esti robot bagat in priza, nu initiativa, nu idei noi, nu comentezi nimic, nu ceri nimic, bagi ore suplimentare garla si platite ioc uneori.
Un amic i-a ceerut patronului sa-i plateasca orele suplimentare si raspunsul a fost ca sa zici merci ca ai serviciu.
Canada de acum nu mai este cea de acum 20-30 de ani. Faptul ca s-a schimbat f mult proportia de canadezi a facut ca relatiile si comportamentul in societate sa se tiganizeze. Lucrul asta se vede absolut in orice domeniu oricat de mic. Relatiile si aranjamentele sunt complet neserioase.
Cand am vandut mobila, cu toate ca am cerut cel mult jumatate din pret, indianul si chinezul venea cu o oferta bomba, 10% din pretul cerut de tine.
In cazul asta mai bine arunc si distrug decat sa vand la indieni mobila aproape noua la 5% din pret.
Daca n-as fi emigrat as fi avut 5 apartamente la inchiriat, acum am doar 4.
In Canada, orice decizie gresita costa timp si bani.
Este infantil sa crezi ca-ti pui 3 chiloti, doi ciorapi intr-o valiza apoi schimbi tara.
Cainozaur

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde Isostar » 23 Oct 2014, 11:43

Cainozaur scrie:Multi romani sunt si fuduli,nu vor sa vada aici pe site discutii ca au emigrat intr-o tara de indieni, ca deeee, vede ruda din romanica apoi o sa-l ia peste picior, UNDE AI EMIGRAT MAI BAIATULE?!

Mai lasa Brampton-ul in pace si muta-te in alta parte. Nu este reprezentativ deloc pentru Canada.

Frustarea este mare, dar vedem ca nu faci nimic sa scapi si numai te plangi pe aici. Aceeasi moara stricata despre colegii indieni, vecinii indieni, dar nici o actiune din partea ta.
Daca te deranjeaza colegii la serviciu, schimba-l. Daca te deranjeaza comunitatea in care traiesti, schimb-o. Nu cred ca te obliga nimeni sa stai acolo unde esti, dar este mult mai usor sa te plingi pe un forum, sub un pseudonim.

In schimba tu le ceri la restul sa se schimbe sa-ti faca pe plac. Ipocrizie la putere maxima.

Cainozaur scrie:

Si stii mult mai bine ceea ce se intampla in Canada de acolo de unde esti acum?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde sorro » 23 Oct 2014, 11:46

Cainozaur scrie:

Trebuie sa intelegi ca atunci cand emigrezi cheltui o multime de bani, faci o multime de lucruri pe care altfel nu le-ai fi facut, faci investii gresite, cheltui bani si un timp enorm intr-o directie gresita. Cu banii pe care i-am cheltuit in emigrare puteam sa-mi cumpar un apartament in Bucuresti pe care sa-l inchiriez sa iau toata viata 300euro/luna.
Daca tu n-au realizat nimic in viata si n-ai de vandut proprietati si alte masini scumpe, pentru tine este f simplu sa te intorci in Romanica.
Am pierdut bani pentru ca am transferat bani in Canada sa-mi cumpar casa. Acum am cheltuit alti bani sa transfer banii inapoi in Ro.
Decat sa cumpar o casa de carton si lemn in Canada la niste preturi exorbitante unde aproape toti vecinii mei vor fi indieni, mai bine de aceeasi bani cumpar 4 apartamente in Bucuresti intr-o pozitie f buna pe care le inchiriez. Oriunde in lume, Toronto, Bucuresti, Budapesta, Paris, in orice capitala de tara, intr-o pazitie buna trebuie sa castigi chirie cat sa traiesti decent fara sa trebuiasca sa ma duc la serviciu zi de zi cu indieni si alte uraciuni.
In Canada daca mi-as fi luat casa tot trebuia sa ma duc la serviciu zi de zi cu maimutele pentru traiul de zi cu zi care este destul de scump.
Impozitul la case in Canada este imens fata de Romanica
In Romanica n-am nevoie de serviciu.
In Toronto daca ai avea 4-5 apartamente inchiriate n-ai avea nevoie de serviciu.
In Romanica o sa am alte probleme, cum cheltui banul, cum renovez apartamentele, cum fac contractele de inchiriere...diferit de Canada unde tragi ca sclavul sa imbogatesti vreun Indian analfabet care nu stie sa-si scrie nici macar CEC-urile si-ti numara fiecare minut pe carel-l muncesti.
In Canada muncesti fiecare minut din cele 8 ore, esti robot bagat in priza, nu initiativa, nu idei noi, nu comentezi nimic, nu ceri nimic, bagi ore suplimentare garla si platite ioc uneori.
Un amic i-a ceerut patronului sa-i plateasca orele suplimentare si raspunsul a fost ca sa zici merci ca ai serviciu.
Canada de acum nu mai este cea de acum 20-30 de ani. Faptul ca s-a schimbat f mult proportia de canadezi a facut ca relatiile si comportamentul in societate sa se tiganizeze. Lucrul asta se vede absolut in orice domeniu oricat de mic. Relatiile si aranjamentele sunt complet neserioase.
Cand am vandut mobila, cu toate ca am cerut cel mult jumatate din pret, indianul si chinezul venea cu o oferta bomba, 10% din pretul cerut de tine.
In cazul asta mai bine arunc si distrug decat sa vand la indieni mobila aproape noua la 5% din pret.
Daca n-as fi emigrat as fi avut 5 apartamente la inchiriat, acum am doar 4.
In Canada, orice decizie gresita costa timp si bani.
Este infantil sa crezi ca-ti pui 3 chiloti, doi ciorapi intr-o valiza apoi schimbi tara.

Mda, hindsight is always 20/20. ;)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde Petrica Rusu » 23 Oct 2014, 13:00

Isostar scrie:
Si stii mult mai bine ceea ce se intampla in Canada de acolo de unde esti acum?

Pai nu a zis omul ca a plecat deja. Si eu plec in Decembrie din
Montreal. Momentan ma mut in alta provincie unde macar
taxele sint mici si o sa cistig ceva mai mult in mina. Singurii oameni
cistigati in Montreal sint asistatii social si studentii. A si cei care fac copii fara numar unul din obiective fiind
traitul din alocatii...
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA