• Publicitate

Am ajuns DE-ABIA la 50 de ani in Canada si E BINE

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Am ajuns DE-ABIA la 50 de ani in Canada si E BINE

Mesajde irisbvro » 09 Noi 2014, 20:40

E usor sa comentezi, ca daca nu-ti place atunci de ce nu te muti?? Raspunsul la intrebarea s-a dat de o mie de ori, din cauza job-ului, pt ca gasesti de lucru doar in orasele mari, unde implicit sunt si natiile descrise de Cainozaur in procent mai mare. Nu ai ce face, chiar daca te muti cat mai departe si tb sa faci naveta, tot te lovesti de ei la serviciu!
irisbvro
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 10 Noi 2014, 11:25

irisbvro scrie:E usor sa comentezi, ca daca nu-ti place atunci de ce nu te muti?? Raspunsul la intrebarea s-a dat de o mie de ori, din cauza job-ului, pt ca gasesti de lucru doar in orasele mari, unde implicit sunt si natiile descrise de Cainozaur in procent mai mare. Nu ai ce face, chiar daca te muti cat mai departe si tb sa faci naveta, tot te lovesti de ei la serviciu!

Una este sa dau peste citiva pe aici, pe acolo, alta este sa fie 99% indieni in Toronto. Cred ca este o diferenta sesizabila.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde alexchitoi » 19 Dec 2014, 16:46

Cainozaur scrie:Isostare...special pentru tine, am plecat din Canada si sper sa nu ma mai intorc niciodata.
Am locuit in North-York, deci presupunerea ta cu Brampton-ul este gresita.
Missisauga la fel, este un fel de Bampton.

Nu stiu mai intrati sa cititi dar eu tocmai vreau sa vin in Canada.

Si sunt f f curios de ce ati plecat? si ati plecat DAR ati luat macar cetatenia?

mersi mult.
alexchitoi

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde vassile52 » 29 Noi 2015, 21:56

Am implinit 12 ani de Canada.
Multi m-au intrebat ce m-a determinat sa emigrez si le-am raspuns ca motivul principal il constitue fiica noastra careia am dori sa-i oferim o sansa in plus.
Si iata ca dupa 12 ani anul acesta in mai,filmul de scurt metraj in care a debutat a fost selectionat si trimis la festivalul international de la Cannes si apoi in septembriela TIFF ,festivalul international de film din Toronto.
Satisfactia e cu atit mai mare cu cit toata echipa care a facut filmul adica scenarista,regizoarea,actritele sint Romance si debutante.
vassile52

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Re:

Mesajde kinghand » 30 Noi 2015, 04:19

cloverfield scrie:Nu stiu cum te poti realiza intr-o tara unde ninge 6 luni pe an :lol:... monetizati si iarna, orasul natal, timpul pe care nu il petreceti cu prietenii din copilarie si familia, ca observ ca numai de partea financiara se vorbeste.. probabil o sa fiti pe minus tot restul vietii :lol:.. din pacate nu pentru toate exista MasterCard cum este in reclama.

*just trolling...or not*

La Brasov iarna tine nu 6, ci vreo 8 luni, trust me ca-s nascut aici. O data cu sfarsitul lui mai parca se mai dezgheata lucrurile.
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
IV-3.03.17
V-28.03.17
kinghand

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde Isostar » 30 Noi 2015, 08:33

vassile52 scrie:Am implinit 12 ani de Canada.
Multi m-au intrebat ce m-a determinat sa emigrez si le-am raspuns ca motivul principal il constitue fiica noastra careia am dori sa-i oferim o sansa in plus.
Si iata ca dupa 12 ani anul acesta in mai,filmul de scurt metraj in care a debutat a fost selectionat si trimis la festivalul international de la Cannes si apoi in septembriela TIFF ,festivalul international de film din Toronto.
Satisfactia e cu atit mai mare cu cit toata echipa care a facut filmul adica scenarista,regizoarea,actritele sint Romance si debutante.

Felicitari! Pentru toate realizarile, personale sau ale echipei de film!
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA