• Publicitate

Montreal - data stelara 12 august 2011

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Montreal - data stelara 12 august 2011

Mesajde alina023 » 30 Aug 2011, 22:58

Au trecut deja aproape trei saptamani iar eu nu stiu cand au zburat. Dar mai ales...ma simt ca si cum aici ar fi casa mea de ani de zile.
Ne place atat de mult, si noua si copiilor, incat pare ireal. Nu, nu este entuziasm de nou venit (bine, o parte poate fi si asta), dar este sentimentul de a fi gasit ceea ce ai cautat.

Ca sa ajung si la lucruri mai concrete...avem apartamentul nostru (inchiriat, desigur) intr-o zona superba (si la un pret f bun!!), avem masina noastra (de data asta nu inchiriata) si ea la un pret foarte bun :D , avem copilul cel mare la scoala deja de doua zile (si scoala foarte buna :D ), copila cea mica va merge si ea la gradi probabil peste doua zile (nu este nevoie sa spun ca si gradi este foarte buna :D ), eu maine voi afla daca sunt admisa la facultate (aici sunt numai facultati foarte bune :D ). Mai ramane sa-si gaseasca si sotul jobul foarte bun...si gata :D ! Suntem foarte bine! :D

Desi poate parea ca am scris in gluma (sigur...va rog sa luati in seama si umorul!), tot ceea ce ni se intampla pe aici ne place foarte mult. Sunt si aspecte la care trebuie sa mai lucram pentru a intra la lista de "foarte bun" (cum ar fi masinile de spalat comune in care rufele odata albe nu mai ajung niciodata asa :lol: sau mancarea al carei gust intradevar nu este cel din Romania...nici nu ar avea cum), dar le consideram atat de putin importante (sau mai bine spus le privim gandindu-ne ca se vor gasi solutii si pentru ele) incat nu ne pot deranja din tihna pe care am gasit-o aici.

Desi usor romantata povestea asta a noastra, nu pot sa nu va spun ce incantare este sa stai in balcon cu gazonul la nas si sa te saluti ba cu o veverita, ba cu un sconcs (pasnic, nu va ganditi la altceva :lol: ). Si mai ales ce incantare este sa poti realiza ceea ce ai bun si frumos in jur!

Mai avem destule de aranjat, insa ceea ce am reusit aici in nici trei saptamani, pot spune ca ne-a luat ani in Romania...si parca n-am avut niciodata parte de linistea asta. Pur si simplu stim ca aici totul se rezolva. Nu pentru ca ar fi sistemul perfect, ci doar pentru ca stim ce inseamna sistem dezastruos si putem compara cu ceea ce am gasit aici.

Nu toti simt asa, stiu! Insa aici este inceputul povestii noastre de peste mari si tari...si asa arata el! Vom vedea si continuarea...

PS. Daca un angajator foarte bun isi cauta un foarte bun angajat pentru un foarte bun job :D ...sa ma contacteze. Sotul meu este inca disponibil. 8)
Montreal 12 Aug 2011
alina023
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde joe2000 » 31 Aug 2011, 00:04

ne bucuram ca totul e la superlativ. te asteptam sa ne tii la curent de cate ori ai timp si iti tinem pumnii la universitate
DCS:13.09.2010
D2:29.12.2010
VIZA:04.07.2011
LAVAL:11.01.2012
joe2000

A multumit: 1 data

Mesajde mari c » 31 Aug 2011, 00:13

Si acum Alina, pregateste-te sa vina postarile in care ti se va spune ca esti abia la inceput si ca vezi totul prea roz, ca vei vedea tu peste ceva vreme cum e in Paradis, ca este entuziasmul de la inceput. Sper ca le dai de acum "ignore". Important este ca v-ati gasit linistea si echilibrul la care sperati. Sunteti prahoveni, nu? Atentie ca vom fi si mai multi peste cel mult un an! :D
Montreal-30 mai 2013
mari c

Mesajde ralu80 » 31 Aug 2011, 00:36

Sa aveti o viata foarte buna de acum inainte.
DCS: 28.10.2010
Completare acte: 6.07.2011
CSQ: 10.12.2012
D2: 4.05.2013
Montreal: 12.07.2014
ralu80
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde NoraDora » 31 Aug 2011, 00:43

felicitari si imbratisari!! sa dea Dumnezeu sa vii de fiecare data cu mesaje ca acesta!!
Doamne, cit de mult imi doresc sa va prindem din urma:)
You see, in the final analysis, it is between you and God. It was never between you and them anyway.
NoraDora

A multumit: 12 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde tomnc2002 » 31 Aug 2011, 02:24

O nou poveste din Canada. Felicitari si multa bafta mai departe.Nu va descurajati de comentariile rautacioase. Asteptam povestea voastra in continuare.
DCS 07.04.2011
CSQ:01.08.2014
D2:19.11.2014
IUC:17.03.2015
http://emigramincanada.blogspot.ro
tomnc2002

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 1 data

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA