• Publicitate

Cautand locul nostru...am gasit ceva mai mult din toate :)

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde skiuri » 02 Mar 2012, 16:22

bine ca ati revenit ,chiar voiam sa va felicit pentru bebe .
skiuri
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 02 Mar 2012, 16:34

lazarch scrie:ce nu ne place:
ca inca trebuie sa gasim loc de unde sa ne luam haine de calitate :)
ca totul este cam de cheap quality...

si daca mai punem la socoteala ca si adidasii sunt niste jafuri comparativ cu ce se gaseste in Romania, asa cum ne=a explicat sebulba cu cativa ani in urma ... :lol:
telefon, internet - foarte scumpe raportat la serviciul oferit

dar raportat la venitul minim/mediu pe economie cum e ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Sly » 02 Mar 2012, 19:28

lazarch scrie:
vine ziua mea maine asa ca ne mai auzim cu vesti apoi :)

La multi ani.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde togo » 03 Mar 2012, 14:28

lazarch scrie:hellooo :) missed us? :)

va multumim pentru gandurile bune si pentru optimism...

vesti multe si le detaliez eu mai tarziu :)

avem un/o bebe pe drum are deja 2 luni si 1 saptamana :)

suntem amandoi la scoala (sotul la francizare) eu m-am bagat la un curs biling la un colegiu local de adminitratie si deci invat si franceza si fac canadien experience pana se naste bebe etc si primim burse si bani de francizare deci e cat de cat ok cu economiile care le mai avem pana gasete sotul ceva stabil :)

Am inceput si echivalarea studiilor la sot ca e arhitect si vrea sa se inscrie in ordin cat mai repede dar va fi de durata evident...

Ne-am mutat in apartamentul nostru din februarie...am luat masina si copilul e la gradi si am luat si permisul de condus eu (din a doua incercare)..sotul da si el a doua oara acum pe 6 martie...

Ce ne place:

faptul ca putem sa ne reoricentam si statul te ajuta si financiar si fizic

ca bebe are gradi subventionata si asta ne ajuta mult

ca de cand sunt graviduta nu am dat bani decat pe vitamine si pe drumuri pana la doctor si inapoi restul gratuit

ca suntem independenti si exista multa varietate

ca se curata drumurile repede :) iarna

ce nu ne place:

ca inca trebuie sa gasim loc de unde sa ne luam haine de calitate :)
ca totul este cam de cheap quality...

telefon, internet - foarte scumpe raportat la serviciul oferit (si nu vreau dezbateri aici ok? ) :)

vine ziua mea maine asa ca ne mai auzim cu vesti apoi :)

ps.fiti draguti (cei sarcastici) si nu comentati aiurea ca sunt gravida si vreau sa fiu optimista si sa primesc energie pozitiva ok? :)

Felicitari pentru bebe ,

cred ca sunteti foarte fericiti,copii sunt bucria si fericirea cea mai mare a parintiilor.Iar aici statul are grija de familii si de copii nu ca si in Romania unde se scade din alocatia pentru bebe.
Poti sa faci acum 4-5 copii la rand si statul iti va da foarte multi banii,pacat ca nu ai lucrat ca asa primeai anii de zile banii deageaba plus alocatiile pentru copii care este considerabil.Aici in Quebec foarte multe femei traiesc doar din ajutorul de stat pentru copii,plus ca tati trebuie sa le intretina cu alte fonduri,de aceea majoritatea au copii multi dar cu tati diferiti.
Inca odata felicitari si bun venit in mirificul Quebec.
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 29 ori

Mesajde rusanluminita » 10 Mar 2012, 15:28

Buna,
si eu sunt arhitecta si in cateva luni o sa ajung si eu in Montreal. As vrea sa-l intreb pe sotul tau cateva lucruri in legatura cu meseria noastra. Daca e de acord trimite-mi te rog o adresa de mail pe care pot sa va scriu.(nu pot sa trimit inca mesaje private).
Multumesc anticipat
Din 31 mai 2012 in Montreal
rusanluminita
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde lazarch » 19 Mar 2012, 19:30

Multumim pentru urari si ganduri ;)

Sotul a luat permisul pe 6 martie si am avut o zi de nastere aproape perfecta :)

Intru rar aici ca busy cu scoala si ma cam luptcu greturile ;(

Sotul va aplica la ordinul arhitectilor ontario deci nu stiu daca va ajuta...

Suntem un pic dependenti de stat pentru cine se intreaba pentru ca e scump si daca nu vii cu bani foarte multi e un pic greu

Noi cu chirie gradi mancare si strictul necesar ne cam trebuiesc 2000 lunar ;( si eu gatesc si sunt gospodina etc

Pana gaseste sotul job profitam din plin de minimul oferit si daca ne descurcam bine daca nu intram pe somaj pana reusim ca nu e rusine sa ceri ajutor daca chiar nu mai putem

Ps ajutor pentru gradi primesc toti ca au job sau nu
Pret a burse primesc ca merg full time la scoala deci nu e gratuit si o parte trebuie returnat asa cum bine stiti
Etc

va mai scriem pe parcurs ;)

Numai bine si sa fiti iubiti
in Canada and loving it...
lazarch

I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA